Briselske vesti

Brisel između levice i desnice: Oko 400 miliona Evropljana svojim glasovima kreiraće izgled novog Evropskog parlamenta

Komentari

Autor: Euronews Srbija

07/05/2024

-

19:00

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Do evropskih izbora ostalo je još tri meseca. Oko 400 miliona Evropljana svojim glasovima kreiraće izgled Evropskog parlamenta, a indirektno i sastav ostalih tela Evropske unije. U ovoj super-izbornoj godini, u kojoj na birališta izlazi gotovo polovina sveta, nameće se pitanje ko će kreirati evropske politike? 

Igre su počele. Svega ima u političkoj areni, posebno kako se bliži finiš izborne trke, a evropski političari tokom kampanje jednim okom gledaju i u prognoze. Prema predviđanjima Evropskog saveta za spoljne odnose, moguć je rast broja poslanika u grupacijama desnice. Konzervativci i reformisti tako bi mogli imati 18, a Identitet i demokratija, koju čine desničarke stranke poput Alternative za Nemačku, italijanska Liga i Nacionalno okupljanje Marin le Pen, čak 40 mesta više u Evropskom parlamentu. 

"Tri glavne zabrinutosti Evropljana na osnovu anketa odnose se na kupovnu moć, bezbednost i migracije. To su isti problemi sa kojima se suočavamo u Francuskoj i u Evropskoj uniji. EU u početku je izgrađena sa dobrim namerama, a to je da nas zaštiti protiv migratornih talasa, nezaposlenosti, globalizacije, protiv svega što bi moglo da našteti interesima evropskog naroda. Danas je sve suprotno od toga, dešava se buđenje partiotskog naroda svuda u Evropi", kaže za euronews Srbija Žan-Lin Lakapel iz Identitet i demokratija (Nacionalno okupljanje iz Francuske).  

AP Photo/Jacquelyn Martin

 

Ista istraživanja predviđaju da bi zeleni i liberali mogli da osvoje 10, odnosno 15 mesta manje. Sličan gubitak se prognozira i najvećim grupacijama - Evropskoj narodnoj partiji i Socijalistima i demokratama. Blagi rast, od oko šest mesta, mogla bi da ima levica. 

"Krajnja desnica je već u Evropi i to je vidljivo na mnogim mestima. Ako pogledate portfolio komesara Šinasa, koji je zadužen za 'Evropski način života', vidite da bi se tome na primer gospođa Le Pen vrlo radovala. Dakle, mi možemo potencijalno da vidimo rast stranaka krajnje desnice, ali njihovi narativi su oblikovali agendu poslednjih pet godina, krijući se iza formalno desnog. Hajde da se ne igramo i da budemo veoma otvoreni u vezi sa tim", kaže Konstantinos Arvanitis, iz Grupe levice u Evropskom parlamentu (Koalicija radikalne levice iz Grčke). 

Postoje i drugačija predviđanja, ali i podsećanja da su evropski izbori kompleksni i da mnogo toga zavisi od kasnijeg grupisanja partija. 

"Rekao bih da će desnica zauzeti dvadeset mesta više. Kako će to uticati na funkcionisanje Evropskog parlamenta, to zaista zavisi od ishoda izbora i toga da li će biti iste vlade kao u prethodnih pet godina, da li će Evropska narodna partija, Socijalisti i demokrate i liberali, uz neku potencijalnu podršku zelenih sarađivati i imati većinu ili će se udružiti Evropska narodna i Konzervativci i reformisti, što bi moglo da ojača ulogu desnice", kaže Žiga Faktor, sa Europeuma - Instituta za evropske politike. 

Evropski parlament trenutno broji 705 članova, dok će ih u narednom sazivu biti za 15 više. Trenutno najveća politička grupacija je Evropska narodna partija. Slede socijalisti i demokrate, a potom i liberali. Naredna četiri mesta zauzimaju političke grupacije levice i desnice. Kojih će biti više, znaće se nakon evropskih izbora koji se održavaju od 6. do 9. juna. 

Fasulas: Desnica će i nakon izbora ostati manjina

Generalni sekretar međunarodnog Evropskog pokreta Petros Fasulas, govoreći za Euronews Srbija, rekao je da i ako desnica po anketama dobije više mesta, da će oni ostati manjina i u Evropskom savetu, komisiji i parlamentu.

"Ovi izbori održavaju se u veoma teškom trenutku, ne samo za Evropu već i za sve. Imamo ekonomsku krizu, imali smo je zatim pandemiju, veliki rat koji se vodi na evropskom kontinentu i zbog toga evropski građani žude za rešenjima. Tu imamo pojavu onih koji nude jednostavna rešenja za probleme, a istovremeno žele da podriju samu demokratiju. Jačanje antidemokratskih, ekstremističkih, desničarskih stranaka treba posmatrati u kontekstu tih ekonomskih, političkih, vojnih i društvenih izazova sa kojima se suočava Evropska unija i ceo svet", rekao je Fasulas za Euronews Srbija.

Euronews Srbija

Na pitanje šta bi saradnja između Evropske narodne stranke i konzervativaca mogla da donese Evropskoj uniji, Fasulas odgovara:

"Nisam siguran da je to potpuno sigurno. Ima tu puno elemenata u okviru te potencijalne koalicije. Evropska narodna stranka bi mogla da dvaput da razmisli pre nego što napravi takvu koaliciju sa desničarima. Međutim, pojam približavanja između desnog centra i krajnje desnice je uznemiravajući. Važno je da se održi distanca između onih koji se zalažu za demokratiju i evropske vrednosti i onih koji žele da to podrivaju".

Istorija je, kako je istakao, pokazala da udruživanje sa političkim pokretima koji žele da "podrivaju naše vrednosti na kraju nikada dobro ne ispadne".

"Treba ponuditi rešenja za izazove koji postoje, angažovati građane, davati im priliku da izraze svoje ideje i svoje viđenje za budućnost Evrope i njihovih zemalja i onda će građani okrenuti leđa onima koji nude lažna obećanja i učestvovati u izborima", dodao je.

Kaže i da moramo imati u vidu da čak i ako desnica po anketama dobije više mesta, da će oni, prema njegovom mišljenju, ostati manjina i u Evropskom savetu, komisiji i parlamentu.

"Njihova sposobnost da radikalno promene evropske politike je mala. Oni će možda moći da utiču na marginama da promene način na koji Evropska unija prilazi određenim pitanjima, klimatska i pitanja migracije itd. Ali još uvek će postojati velika većina proevropskih stranaka koje su opredeljene za ideju da se rešavaju pitanja poput migracija, klimatskih promena, rata Ukrajine i tako dalje", rekao je on.

Kako dodaje, sposobnost desnice da oblikuje evropske politike zavisiće i od stava mejnstrim  stranaka prema tim pitanjima.

"Biće korekcija tu i tamo, ali ne očekujem radikalne promene u pristupu Evropske unije fundamentalnim pitanjima".

Na pitanje kako bi to moglo da utiče na proširenje i na naš region, uključujući i Srbiju, Fasulas odgovara da i dalje postoji opredeljenje u prestonicama Evropske unije na nacionalnom nivou da se ide dalje sa proširenjem Unije, kako na Zapadni Balkan, koji, podvlači, predugo već čeka na članstvo, ali i za nove države kandidate.

"Evropski izbori ne bi trebalo da to promene u nekoj velikoj meri, jer su često države članice te koje određuju pravac kada je reč o proširenju. I sve dok u najvećim zemljama i većina država članica, sve dok se oni zalažu za proširenje, to će ostati politika Evropske unije. Nažalost, u proteklih 20 godina nije bilo velikog napretka u proširenju, uprkos napretku na Zapadnom Balkanu, a to je između ostalog i zbog političkih previranja u nekim glavnim gradovima Evrope, a ne u Briselu. Znači moramo da imamo opredeljenje država članica da prime nove države i da to ostane u budućnosti", zaključio je Fasulas.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa