Društvo

Podmukla bolest koja na početku ne daje nikakve simptome: Svake godine od raka jajnika oboli 800, a umre 450 žena

Komentari

Autor: Euronews Srbija

08/05/2024

-

14:38

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Svetski dan borbe protiv raka jajnika, najsmrtonosnijeg ginekološkog karcinoma, već jedanaestu godinu za redom obeležava se i u Srbiji, ove godine pod sloganom "Sreća, pazi snima se". U Srbiji od raka jajnika svake godine oboli oko 800 žena, dok 450 žena izgubi bitku sa tom opakom bolešću. Praktično, svakoga dana tri žene dobiju dijagnozu raka jajnika, a jedna premine.

U cilju borbe protiv ove razočaravajuće statistike, važno je što ranije otkrivanje bolesti, pravovremena dijagnostika i optimalno lečenje. Na žalost ne postoji skrining test, žene ne idu redovno na ginekološke preglede i rak jajnika se u oko 70 odsto slučajeva otkriva u uznapredovaloj fazi kada je veća verovatnoća povratka bolesti. 

Selena Ribić iz Udruženja pacijenata obolelih od raka jajnika i grlića materice "Progovori" se pre četiri godine uspešno izborila sa rakom jajnika. Nju su neobični simptomi poput nadimanja želuca i gubitka apetita, kao i bolovi u predelu stomaka, naveli da ode na pregled.

"Sa pune 24 godine, moja prva veća zdravstvena briga, uprkos korona virusu kojim smo svi u tom periodu bili okruženi, bila je upravo rak jajnika. Kada sam čula svoju dijagnozu, život mi se okrenuo naglavačke. Znala sam da nikako ne smem da se uplašim, jer rak od straha raste. Uz sebe sam imala svoju porodicu i najbliže, a neverovatnu podršku sam imala i od mojih žena, saborkinja, koje su zapravo jedine istinski razumele kroz šta prolazim", rekla je Selena, a navodi se u saopštenju Udruženja "Progovori".

Rak jajnika zauzima neslavno osmo mesto od svih maligniteta, a prema najnovijim statistikama jedna od 78 žena suočava se sa ovim problemom. Petogodišnja stopa preživljavanja u ranoj fazi je veća od 90 odsto, ali na žalost kada se rak jajnika dijagnostikuje u uznapredovanom stadijumu bolesti, preživljavanje ne prelazi 30 odsto.

Dr Marjana Milović Kovačević iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije kaže za Euronews Srbija da je rak jajnika poodmukla bolest, koja ne daje simprtom u prvom stadijumu bolesti, a kasnije daje simptome koji su nespecifični.

"Pacijenti zbog toga dugo lutaju pre nego što dobiju dijagnozu. Obično se bolest otkrije u trećem ili četvrtom stadijumu kada je teže lečiti. U tom stadijumu i pored lečenja kod 70 odsto pacijenata će se bolest vratiti", istakla je ona.

Napominje da su zbog toga važni redovni ginekološki pregledi i obratiti se lekaru čim se pojavi bilo kakva sumnja na bolest. 

Najčešći simptomi bolesti su oticanje stomaka, neredovna stolica, nadimanje, povraćanje, bol u predelu karlice i osećaj pritiska u stomaku. Lekari kažu da je pravi uzrok nastanka raka jajnika u nauci još uvek nepoznat.

"Iako je bilo više različitih pokušaja da se pronađe adekvatan način skrininga raka jajnika, do sada nisu postignuti zadovoljavajući rezultati. Zato nam kao jedini način da se bolest otkrije u ranijoj fazi ostaje podizanje svesti žena da redovno idu na ginekološke preglede", rekao je prof. dr Aleksandar Stefanović, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC Srbije. 

Iako ne postoji skrining test za rano otkrivanje bolesti, postoje genetski testovi koji mogu da otkriju mutacije od značaja. Tako na primer, BRCA testiranje je u Srbiji uspostavljeno pre osam godina, ušlo je u standardnu kliničku praksu i omogućava da se pacijentkinjama daje savremena precizna terapija koja se dobija o trošku osiguranja.

U svetu postoji i HRD testiranje tumorskog tkiva, koje otkriva dodatne promene u genetskom materijalu tumora, koje takođe mogu biti važne za odabir terapije. Prema najavama, očekuje se da će ovo testiranje zaživeti u Srbiji u drugoj polovini godine.

"Genetsko testiranje je važno u smanjenju rizika za razvoj karcinoma jajnika u familiji i za donošenje odluke o lečenju pacijentkinja. U ranim stadijumima ove bolesti moguće je potpuno izlečenje. U kasnijim stadijumima ovo oboljenje se pokušava prevesti u hroničnu bolest", navela je dr Marijana Milovic Kovačević.

 

Komentari (0)

Srbija