Odmrzavanjem cene protiv nestašice: "Ova mera trebalo bi da vrati mleko na rafove, najgore je da nečega nema"

Copyright Euronews

Odluka Vlade Srbije da odmrzne cenu mleka sa 2,8 odsto masti sigurno će potrošačima doneti poskupljenje ove osnovne životne namirnice, ali stručnjaci smatraju da će s druge strane i osigurati redovno snabdevanje tržišta. Koliki će taj udar udar na novčanike biti narednih dana će odrediti mlekare i trgovci, koji formiraju prodajne cene. Do danas je litar mleka sa 2,8 odsto mlečne masti bio 128,99 dinara, ali se u mnogim radnjama zapravo nije mogao ni kupiti ovaj proizvod.

Vlada Srbije od 1. decembra prošle godine reguliše cene osnovnih životnih namirnica, a i dalje će, po uredbi koja je danas usvojena do kraja oktobra određivati maksimalne cene ulja, brašna, hleba, šećera, svinjskog i pilećeg mesa. Osim što je dignuta rampa na cenu mleka, novim propisom je prodignuta i cena šećera i to sa 102,99 na 109,99 dinara, kao i cena piletine čiji će kilogram sada biti 319 dinara.

U Ministarstvu poljoprivrede su rekli da je Vlada Srbije odlučila da ostane na snazi zabrana izvoza mleka do kraja oktobra i da je to učinjeno u cilju obezbeđivanja dovoljnih količina za domaće tržište i podrške domaćim poljoprivrednim proizvođačima kako bi dobili što povoljniju cenu mleka. Zabrana ne važi za Albaniju i Severnu Makedoniju, kao članice Otvorenog Balkana.

"Mleko je skinuto sa liste namirnica čija je cena ograničena zbog stanja na tržištu u okruženju i pritiska visokih cena, ali i u cilju nesmetane nabavke mleka za članice Otvorenog Balkana", rekli su u Ministarstvu poljoprivrede.

Galetin: Najgora stvar je da nečega nema

Agroekonomski analitičar Žarko Galetin kaže da je mera koju je Vlada Srbije donela o odmrzavanju UHT mleka dobra i da je najvažnije da naše tržište bude snabdeveno. On smatra da je bitno da se obezbedi dostupnost roba, a da je već druga stvar kako će to sve uticati na novčanik i kakav će biti udar na potrošački kapacitet naših građana.

"To bi moglo da se rešeava i na durgi način, putem nekih mera iz socijalnog programa, a ne da se generalno "seku" i donose mere koje bukvalno suspenduju tržište. Zagazili smo u prehrambenu inflaciju, je je rast cena hrane oko 20,4 procenata i tu nema velikih iznenađenja. U narednom periodu neće biti mnogo bolje ili lošije", smatra Galetin.

On je napomenuo da zamrzavanje cena već predugo traje i da je ulazimo u 11. mesec kako je preuzela funkciju tržišta.

"Utisak je da država rigidno i eklatantno ruši tržišna pravila i previše je uplivala u tržište do te mere da sada praktično osluškuje damare koliko najšire potrošačke javnosti, toliko i proizvođača i tu nalazi neka kompromisna rešenja i donosi odluke kakve donosi. Nesumnjam u najbolje namere države da želi da zaštiti novčanike potrošača,  a da izađe u susret proizvođačima. Ne kažem da ne treba u nekim situacijalma država da interveniše i zato i postoji Direkcija za robne rezerve koja može da interveniše, ali mislim da je nefunckionalno i da tržište može da da vrlo žestok odgovor kao što smo ga već i imali, a taj najjači odgovor su nestašice", ukazuje Galetin.

Euronews/Milan Šarić

 

Agrarni analitičar smatra da je mera odmrzavanja cene mleka upravo pokušaj da se prejudicira scenario koji smo imali do skoro, a to je da mleka nema u prodavnicama.

"Sada su relaksirali proizvođače i prerađivače do te mere da mogu slobodno da formiraju cene. Cena će otići nešto gore, a osnovni motiv ove mere je bio da se mleko vrati na rafove. Najgora stvar je da nečega nema. Odnosno da ga u potencijalu imate u srbiji, ali da ga nemate u rpodavnici. Ovo je mera koja bi trebalo da "ispegla" tu situaciju", rekao je Galetin.

Dodao je da administriranjem cena država ulazi u kalkulativnu matematiku koja nije njena stvar i kojom ne bi trebalo da se bavi. Napomenuo je da ne sumnja u dobre namere države i da ona do neke mere treba da interveniše, ali da ne sme da preuzme ulogu tržišta i da pravi troškovne kalkulacije, jer to rade proizvođači, prerađivači i fabrike koje proizvode ulje i šećer. 

Pogledaj na euronews