Engleska u osmini finala protiv Senegala, SAD protiv Holandije

29/11/2022

-

22:06 >> 22:36

Tanjug/AP Photo/Pavel Golovkin - Copyright Tanjug/AP Photo/Pavel Golovkin

Engleska i Sjedinjene Američke Države ostvarile su plasman u osminu finala Svetskog prvenstva u Kataru. Izabranici Gereta Sautgejta su bili nemilosrdni prema komšijama, Velsu pošto su slavili sa 3:0, a usput postigli i 100. gol na Mundijalima. Sa druge strane, SAD su minimalnom pobedom 1:0 (1:0) savladale Iran i plasirale se u nokaut fazu.

Engleska će se u osmini finala sastati sa Senegalom u nedelju od 20 časova, dok će Holanđani odmeriti snage sa Amerikancima.

Velšanima je bilo jasno da im je za prolaz potrebno pravo čudo, odnosno ubedljiva pobeda nad Engleskom, a kako su već u 52. minutu imali dva gola zaostatka, izvesno je bilo da će ispasti. U prvom poluvremenu nije bilo mnogo prilika, a na vodeći gol čekalo se sve do 51. minuta, kada je Markus Rašford postigao spektakularan gol iz slobodnog udarca sa 20 metara.

Nepun minut nakon toga vođstvo je duplirano. Hari Kejn je iskoristio grešku Bena Dejvisa i uposlio Fila Fodena na drugoj stativi, kome nije bilo teško da zatrese mrežu. Konačan rezultat postavio je Markus Rašford u 69. minutu. Kalvin Filips je poslao odličnu loptu za napadača Manlester junajteda, koji se potom odlično oslobodio Robertsa i zatresao mrežu za 3:0. To je ujedno bio i stoti gol engleske reprezentacije na Svetskim prvenstvima.

Iran je pre meča imao bodovnu prednost u odnosu na Amerikance, pošto je slavio nad Velsom, a SAD dva puta remizirale. Ipak, Kristijan Pulišić je pogotkom u 38. minutu doneo pobedu svojoj selekciji, ali i osminu finala.

Veston Mekeni je poslao odličnu dugu loptu ka Seržinju Destu, koji je sa druge stative poslio napadača Čelsija, a ovaj se odlično snašao i zatresao mrežu. Prilikom tog pogotka Pulišić je neko vreme proveo na zemlji i delovalo je kao da je ozbiljnije povredio prednju ložu. Ipak, izdržao je do poluvremena, ali je u drugom delu umesto njega na teren istrčao Brenden Aronson.

Pokušavala je azijska selekcija do kraja meča da dođe do izjednačujućeg gola, koji bi je odveo u osminu finala, ali nikako joj nije polazilo za rukom.

Ipak, u osmom minutu nadoknade podigla se velika tenzija, kada su Iranci tražili penal jer je Mehdi Taremi povučen u protivničkom kaznenom prostoru, ali je sudija utvrdio da nije bilo dovoljno intenziteta.

VELS - ENGLESKA 0:3

Strelci: Rašford 51, 69. i Foden 52. Stadion: Ahmad bin Ali Sudija: Slavko Vinčić (Slovenija)

VELS (4-3-3): Vord - Vilijams (36. Roberts), Mefam, Rodon, Dejvis (59. Morel) - Ramzi, Ampadu, Alen (81. Kolvil) - Bejl (46. Džonson), Mur, Džejms (77. Vilson)

ENGLESKA (4-3-3): Pikford - Voker (58. Aleksander-Arnold), Stouns, Megvajer, Šo (65. Tripijer) - Henderson, Rajs (58. Filips), Belingem - Foden, Kejn (58. Vilson), Rašfrod (76. Griliš)

IRAN - SAD 0:1

Strelci: Pulišić 38 Stadion: Al Tumama Sudija: Antonio Mateu (Španija)

IRAN (4-4-2): Bejranvand - Rezajan, Hoseini, Puraligandži, Mohamadi (45+3. Karimi) - Golizade (78. Ansarifad), Ezatolahi, Nurolahi (71. Torabi), Hadžsafi (71. Džajlali) - Taremi, Azmun (46. Godos)

SAD (4-3-3): Tarner - Dest (82. Mur), Karter-Vikers, Rim, Robinson - Mekeni (65. Akosta), Adams, Musa - Vea (82. Zimerman), Sardžent (78. Rajt), Pulišić (46. Aronson)

Engleska - Iran 6:2 (2:0)
/Belingem 35, Saka 43, 62 Sterling 45, Rašford 71, Griliš 90 - Taremi 65, 90+10. penal/

SAD - Vels 1:1 (1:0)