Zdravlje

Čak 70.000 građana Srbije boluje od reumatskih bolesti koje utiču na radnu sposobnost

Komentari

Autor: Tanjug

12/10/2021

-

14:30

Čak 70.000 građana Srbije boluje od reumatskih bolesti koje utiču na radnu sposobnost
Čak 70.000 građana Srbije boluje od reumatskih bolesti koje utiču na radnu sposobnost - Copyright Tanjug/Tara Radovanović

veličina teksta

Aa Aa

U Srbiji živi više od 70.000 obolelih od reumatskog artritisa, a istraživanja pokazuju da ukoliko se simptomi te bolesti ne prepoznaju i ne leče na vreme, više od 50 odsto njih nakon pet godina postaje trajno radno nesposobno, upozorili su danas stručnjaci povodom Svetskog dana borbe protiv artritisa.

Ove godine Svetski dan borbe protiv artritisa obeležava se pod sloganom "Vreme je za posao", u cilju podizanja svesti o potrebi zapošljavanja ljudi koji boluju od artritisa.

Predsednica Udruženja obolelih od reumatskih bolesti dr Mirjana Lapčević kaže da reumatske bolesti mogu da utiču na radnu sposobnost, ali da to ne znači da osobe koje su obolele od njih ne mogu da rade.

Ističe da je većina obolelih i dalje radno sposobna uz, navodi, minimalna ograničenja i da je važno da oni i poslodavci budu svesni te činjenice.

"Posao za osobe koje pate od reumatskih bolesti nisu samo osnov za materijalnu, već predstavlja i snažnu psihološku potporu u borbi za ozdravljenje", rekla je Lapčević na konferenciji za štampu povodom Svetskog dana borbe protiv artritisa.

Predsednik Udruženja reumatologa Srbije dr Predrag Ostojić kaže da su istraživanja u Francuskoj pokazala da ukoliko se kod pacijenata na vreme prepozna hronični artritis i počne da se leči, tokom pet godina oni ne odsustvuju sa posla i ne gube radnu sposobnost.

"Važno da se hronični artritisi rano prepoznaju, u prva tri meseca od pojave tegoba, i da se adekvatno leče u specijalizovanim ustanovama", rekao je Ostojić.

Naveo je mnogi pacijenti osećaju hronični zamor, imaju nesanice, bude se umorni, što, kako je rekao, utiče na produktivnost na radnom mestu, ali da poslodavci moraju da imaju razumevanja za takve zaposlene i da im pružaju podršku.

"Politika države usmerena ka pružanju podrške osobama sa invaliditetom"

Državna sekretarka Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Stana Božović kaže da je politika države usmerena ka pružanju podrške osobama sa invaliditetom.

"Kada je zapošljavanje osoba sa invaliditetom u pitanju imamo cilj da damo veliku podršku i motivaciju osobama sa invaliditetom, u skladu sa njihovim mogućnostima i kompetencijama da mogu da nađu posao", rekla je Božović.

Istakla je da je u cilju pružanja pomoći osobama sa invaliditetom usvojen Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, Strategija za osobe sa invaliditetom, kao i je Strategija zapošljavanja 2021-2026. sa akcionim planom.

Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Zoran Martinović kaže da je uloga te službe, kada je reč o osobama sa invaliditetom, savetodavna, informativna i finansijska.

Navodi da Nacionalna služba izdvaja subvencije za otvaranje novih radnih mesta za osobe sa invaliditetom, te da 12 meseci uplaćuje iznos u visini minimalne zarade poslodavcu koji zaposli osobu sa invaliditetom bez radnog iskustva.

"Pomažemo i u prilagođavanju radnog mesta osobama sa invaliditetom, u šta spada tehničko i tehnološko opremanje radnog mesta ", rekao je Martinović.

Reumatski artritis je hronično sistemsko oboljenje vezivnog tkiva, koje je najčešće lokalizovano na zglobovima, ali može se manifestovati i na mišićima, koži i organima trbušne šupljine.

Komentari (0)

Magazin