Američka vojska oborila je tokom vikenda nekoliko neidentifikovanih letećih objekata, što su samo poslednji u nizu slučajeva narušavanja vazdušnog prostora te zemlje, a zvaničnici navode da se i dalje utvđuju sve okolnosti, kao i šta su oboreni objekti zapravo predstavljali.
U najnovijem incidentu, Pentagon je saopštio da je borbeni avion F-16 u nedelju, 12. februara, oborio neidentifikovani objekat iznad jezera Hjuron, na granici sa Kanadom. Kako se navodi, ovaj NLO je leteo u blizini američkih vojnih lokacija i predstavljao ne samo pretnju za civilno vazduhoplovstvo, već je bio i potencijalno sredstvo za nadzor.
U saopštenju je, međutim, naglašeno da NLO nije bio ocenjen kao vojna pretnja za objekte na zemlji, i da su ga radari prvo locirali iznad Montane.
Oboreni objekat su zvaničnici opisali kao "osmougaoni objekat na koji su bile prikačene žice", a u trenucima kada ga je raketa pogodila, leteo je na oko šest kilometara visine, što je moglo da predstavlja eventualnu opasnost po civilne letelice.
Tanjug/Chad Fish via AP, File
Kako je guvernerka Mičigena rekla, u pitanju je bio četvrti objekat koji je oboren iznad teritorija Severne Amerike u posednjih nedelju dana, jer je u petak jedan oboren iznad Aljaske, a u subotu drugi iznad Jukona u Kanadi.
Prethodno je, 4. februara, američka vojska oborila iznad Atlantskog okeana objekat za koji se ispostavilo da je balon koji pripada Kini. Iz Vašingtona su rekli tada da je u pitanju špijunski balon za nadzor i prikupljanje operativnih podataka, dok su iz Pekinga oštro negirali ovakve tvrdnje i navodili da je u pitanju meteorološki balon, mada nisu rekli ko je tačno vlasnik.
Van Herk: Ništa nije isključeno, utvrđuju se činjenice
Šef Američke komande vazdušno-kosmičke odbrane (NORAD) za sever, general Glen Van Herk, izjavio je na konferenciji za medije nakon obaranja poslednjeg objekta da se ne isključuje nijedna mogućnost kada je u pitanju poreklo letelice.
Na pitanje da li je isključio vanzemaljsko poreklo tri vazdušna objekta koja su oborili američki ratni avioni u proteklih nekoliko dana, Van Herk je na brifingu u Pentagonu rekao da "ništa nije isključeno i da se procenjuju sve pretnje ili potencijalne pretnje, kao i da se radi na njihovoj identifikaciji.
Američki general je dodao da vojska nije u mogućnosti da odmah odredi na koji pogon su bili oboreni objekti, niti odakle su došli, pa ih zbog toga sa razlogom zovu "objektima", a ne "balonima".
Neimenovani zvaničnik američke odbrane, međutim, rekao je za Rojters da vojska nema nikakve dokaze koji bi sugerisali da je bilo koji od oborenih objekata bio vanzemaljskog porekla.
Lider demokratske većine u Senatu Čak Šumer izjavio je za televiziju ABC da američki zvaničnici za nacionalnu bezbednost misle da su objekti koji su oboreni iznad Aljaske i Kanade bili baloni. Međutim, nekoliko sati kasnije iz Bele kuće su rekli da je prerano reći šta su bili oboreni objekti, i da bi ipak trebalo sačekati da se pronađu njihovi ostaci.
Za olupinama se, inače, i dalje traga, a cilj je upravo da se utvrdi precizno njihovo poreklo kao i za šta su tačno služili, ali se radi u otežanim uslovima zbog hladnog vremena.