Koliku štetu ekonomiji nanosi neizvesnost: Šta će značiti za Evropu ako se Trampove tarife nastave?
Komentari
03/05/2025
-20:42
Carine američkog predsednika Donalda Trampa su na čekanju 90 dana, ali s obzirom da se rok sve više približava, postavlja se pitanje mogu li Evropa i SAD da postignu dogovor.
Štaviše, ako se ne postigne dogovor i ako se carine ponovo pokrenu, postavlja se pitanje šta bi to moglo da znači i za evropsku i za američku ekonomiju.
"Ovo je jednostavno najveće, najintegrisanije ekonomsko partnerstvo na svetu", rekao je za Euronews izvršni direktor Američke privredne komore pri EU Malte Lohan na pitanje šta bi ponovno uvođenje carina moglo da znači i šta očekuje za buduće ekonomske odnose.
Zašto su ekonomski odnosi EU-SAD toliko važni?
Ekonomski odnos od osam triliona evra sastoji se od više delova, od čega 1,7 triliona evra otpada na protok robe, koji se često smatra najvažnijim elementom odnosa.
Manji procenat dolazi od trgovine uslugama: finansijskih usluga, računovodstva, pravnih, turističkih i digitalnih usluga.
Strane direktne investicije (SDI) takođe igraju ogromnu ulogu u ovom odnosu.
"Mi smo jedni drugima najveći izvor stranih direktnih investicija, više od 56 odsto američkih stranih direktnih investicija ide u Evropu, slična mera evropskih stranih direktnih investicija ide u SAD“, naveo je Lohan za rubriku "Veliko pitanje".
"Ali daleko veći deo ekonomskog odnosa, u velikoj meri, jeste prodaja evropskih filijala u Sjedinjenim Državama i američkih filijala u Evropi", dodaje on.
"Kada govorimo o transatlantskom odnosu od osam triliona evra, najveći deo te vrednosti se generiše samo prodajom preko naših filijala na drugoj strani Atlantika", kaže on.
Dok su Nemačka, Irska i Italija najveći evropski izvoznici u SAD, Lohan je sugerisao da bi se uticaj nastavljenih carina mogao posebno osetiti na lokalizovanije industrijske džepove širom bloka.
profimedia
"Pogledajte ekosisteme koji se stvaraju u različitim delovima Evrope sa američkim investicijama i kompanijama koje tamo rade. Na primer, imamo veoma jak ekosistem oko farmaceutskog sektora, upravo ovde južno od Brisela u Belgiji, veoma veliki, naravno, u Irskoj koji takođe mnogi ljudi znaju. Imamo ekosistem za vazduhoplovni sektor na jugu Francuske. Dakle, imate ove vrste klastera kompanija koje takođe privlače lokalne univerzitete i lokalne lance snabdevanja koji zapošljavaju lokalno, koji na najefikasniji način koriste konkurentsku prednost različitih delova Evrope", rekao je Lohan.
Šta bi ponovno uvođenje tarifa značilo za konkurentnost Evrope?
Neizvesnost oko budućnosti tarifa nanosi ogromnu štetu evropskim inovacijama i ekonomiji.
Lohan se takođe pibojava da bi se potencijalni tarifni i protivtarifni rat mogao preliti na druge delove odnosa.
"Planirate da uložite više milijardi evra u svoj lanac snabdevanja, u svoje proizvodne pogone, a ne znate kako da izračunate povraćaj tih investicija jer se ta kalkulacija menja iz dana u dan kada se nametne tarifa ili kontramera koja se ponovo ukida", objasnio je Lohan.
"I tako to stvara ogromnu inerciju na tržištu gde se investicije zadržavaju i gde drugi delovi sveta koji se ne suočavaju sa ovim nivoom neizvesnosti mogu da ubrzaju sopstvene inovacije i sopstvene investicije, a mi ćemo morati da ih sustignemo", naveo je on.
On je takođe dodao da bi prekid u lancima snabdevanja mogao da dovede do viših cena za potrošače.
Kako izgleda budućnost ekonomskih veza EU i SAD?
To je pitanje je, kaže Lohan, pitanje od milion dolara.
"Barem ono što možemo reći u ovom trenutku jeste da postoji prostor za dijalog. Sada da li je taj dijalog u stanju, u kratkom vremenskom periodu koji je na raspolaganju, da dođe do zaključka, mislim da tek treba da vidimo."
Lohan je naveo da bi želeo da vidi dugoročne razgovore, van 90-dnevne pauze, o tome kako dve strane mogu da rade zajedno na stvaranju obostranih dugoročnih koristi.
"Previše je uloženo u ovom odnosu da bi se dozvolilo da se ošteti", izjavio je Lohan.
Dodao je da bi takođe želeo da EU daje prioritet napretku sa Unijom tržišta kapitala kako bi joj pomogla da "preuzme odgovornost za svoj dugoročni rast i konkurentnost".
Komentari (0)