Biznis vesti

Tramp uvodi carine od 50 odsto na uvoz bakra: Očekivan rast cene za 2,62 odsto

Komentari
Tramp uvodi carine od 50 odsto na uvoz bakra: Očekivan rast cene za 2,62 odsto
Tramp uvodi carine od 50 odsto na uvoz bakra: Očekivan rast cene za 2,62 odsto - Copyright Tanjug AP/Evan Vucci

Autor: Tanjug

10/07/2025

-

10:06

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp objavio je da će najavljene uvozne carine od 50 odsto na bakar zvanično stupiti na snagu 1. avgusta, dok je cena bakra na svetskim berzama nastavila da raste, skočivši danas za još 2,62 odsto.

U objavi na svojoj društvenoj mreži "Truth Social", Tramp je naveo da je odluka doneta na osnovu procene nacionalne bezbednosti, prenosi "CNBC".

"Bakar je ključan za proizvodnju poluprovodnika, aviona, brodova, municije, data centara, litijum-jonskih baterija, radarskih sistema, sistema protivraketne odbrane, pa čak i hipersoničnog naoružanja", poručio je Tramp, dodavši da je bakar drugi najviše korišćeni materijal u Ministarstvu odbrane SAD.

Ova izjava dodatno je podstakla rast cena bakra na svetskim berzama – cena je danas porasla za 2,62 odsto, nastavljajući rekordni rast od 13,12 odsto iz prethodnog dana.

Cena bakra na njujorškoj berzi "Comex" danas se kreće oko 5,62 dolara za funtu (0,453592 kilograma), što je blizu rekordnih vrednosti.

Prema podacima o trgovini, Čile je glavni snabdevač Sjedinjenih Država bakrom, pokrivajući oko 70 odsto ukupnog američkog uvoza, dok su značajni izvoznici ovog metala u SAD takođe Kanada i Peru.

Komentari (0)

Biznis