Aleksej Urusov novi predsednik Odbora direktora NIS-a, potpredsednik Dragutin Matanović
Komentari
25/07/2025
-10:23
Na poslednjoj sednici Odbora direktora Naftne industrije Srbije, na kojoj su se obratili ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i predsednik Izvršnog odbora "Gasprom njefta" Aleksandar Djukov, za novog predsednika Odbora direktora Naftne industrije Srbije izabran je Aleksej Urusov, dok je na mesto potpredsednika Odbora imenovan Dragutin Matanović, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
Ovo je, kako se navodi, prvi put da je izabran potpredsednik, koji je član Odbora direktora, a imenovala ga je Vlada Republike Srbije.
U toku je i proces izbora dva nezavisna člana Odbora direktora, a sve u cilju ispunjenja zahteva OFAC-a (Kancelarije za kontrolu straneimovine američkog Ministarstva finansija) u vezi sa upravljanjem kompanijom.
Kako je saopšteno, Naftna industrija Srbije je strateška kompanija u energetskom sektoru Srbije i regiona, a jačanjem centralnog organa upravljanja kompanija će se osnažiti u cilju postizanja veće stabilnosti poslovanja.
Prema rečima ministarke Đedović Handanović, NIS je ključna kompanija za snabdevanje našeg tržišta naftom i naftnim derivatima, a u poslednjih pola godine suočena je sa velikim izazovima uvođenja potencijalnih sankcija Sjedinjenih Američkih Država.
Neophodno je, kako je navela, da se vodi aktivan dijalog i preduzimaju konkretne mere, kako bi se smanjile neizvesnosti u poslovanju kompanije, očuvala stabilnost snabdevanja i opšta energetska sigurnost i NIS bio uklonjen sa OFAC-ove liste sankcija.
Ona je istakla značajnu ulogu Naftne industrije Srbije u projektu izgradnje naftovoda Srbija-Mađarska, strateškog projekta kojim se gradi infrastruktura kojuće prevashodno koristiti Naftna industrija Srbija za nabavku sirove nafte, kao alternativni pravac snabdevanja.
"Važno je da se NIS aktivno uključi i pruži podršku kako bismo izgradili naftovod prema planiranoj dinamici i jačali energetsku bezbednost Srbije i celog regiona“, rekla je ona.
Ministarka je naglasila da stabilizacija poslovanja i finansijska konsolidacija "Petrohemije" mora biti visoko na agendi u narednom periodu.
Tokom sastanka je konstatovano da postoji zaiteresovanost države Srbije da preuzme izgradnju vetroparka "Plandište" zajedno sa mađarskom komanijom "MET", i na taj način poveća kapacitete iz obnovljivih izvora u skladu sa strateškim ciljevima energetske tranzicije.
Predsednik Izvršnog odbora Gasprom njefta Aleksandar Djukov podržao je izbor novog predsednika i potpredsednika Odbora direktora NIS-a i zahvalio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i Vladi Srbije na podršci.
On je naveo da prioritet NIS-a ostaje stabilno snabdevanje tržišta Srbije naftom i naftnim derivatima.
Komentari (0)