Biznis vesti

Mađari kupuju ruski udeo u NIS-u: Šta to znači za Srbiju i rafineriju u Pančevu?

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

20/01/2026

-

13:03

veličina teksta

Aa Aa

Mađarski MOL i Rusija konačno su postigli dogovor - MOL postaje novi vlasnik ruskog udela u kompaniji, koji iznosi 56,15 odsto akcija. Osnova kupoprodajnog ugovora već je dogovorena, a sada je potrebno odobrenje američkog OFAC-a. Ako sve bude išlo po planu, konačna kupoprodajna transakcija biće potpisana do 31. marta.

Ovaj korak donekle omogućava Srbiji da odahne, jer je rafinerija u Pančevu već počela proizvodnju naftnih derivata, čime se zatvara jedno od ključnih ekonomskih pitanja za zemlju. Međutim, ostaje pitanje koliko je situacija zaista stabilna i šta nas dalje očekuje. Upravo o tome za Euronews Srbija govorio je Veljko Mijušković, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, koji je rekao da je vest o dogovoru dobar signal jer ukazuje da su postignuti ključni elementi sporazuma između ruskih partnera i MOL-a.

"Sledeće je da OFAC aminuje dogovor. Operativna licenca rafinerije produžena je do 23. januara, još tri dana, i verujem da postoje svi elementi da dobijemo produžetak te licence. Ako se dinamika nastavi, konačno možemo dobiti i trajno uklanjanje sankcija", objasnio je Mijušković.

Profesor je naglasio da postoji prostor za umereni optimizam, posebno kada je reč o odluci OFAC-a. Kako je rekao, američka strana je inicijalno bila zadovoljna ponuđenim partnerom, i sve ukazuje na to da će operativna licenca biti produžena i da će dogovor biti realizovan u predviđenom roku.

"To je čak i bolje od onoga što sam ja predvideo, jer uvek treba ostaviti neku vremensku rezervu zbog složenosti ovakvih ugovora", dodao je Mijušković.

Što se tiče dodatnog vlasničkog udela Srbije od pet odsto, Mijušković je objasnio da to omogućava državnom udruženju veću participaciju u donošenju odluka.

Euronews

 

"Povećanjem udela država konsoliduje svoj položaj. I dalje nemamo kontrolni paket, ali je ovo najbolje što smo mogli da izvučemo u ovim okolnostima. U perspektivi je moguće da se dogovori i dodatni otkup akcija, što znači da će glas Srbije u budućim odlukama o naftnoj industriji biti značajniji", rekao je on.

Govoreći o potencijalnim promenama u strategiji MOL-a i upravljanju rafinerijom, Mijušković je naglasio da još postoji mnogo otvorenih pitanja.

"Ostaje da vidimo poslovni model - da li će se menjati strateška orijentacija, ulagati u tehnologiju, unaprediti proizvodni proces, pa čak i distributivna mreža. Ono što je jasno jeste da je ruski menadžment u prethodnom periodu radio na inovacijama, sa pozitivnim i negativnim komponentama. Očekujem dalje investicije u tehnologiju i unapređenje proizvodnog procesa", objasnio je Mijušković.

Arapski partner i regionalni uticaj 

Prema njegovim rečima, uključivanje arapskog partnera, poput ADNOC-a, može dodatno doprineti stabilnosti i tehnološkom unapređenju.

"Očekujemo dalju konsolidaciju jer je MOL kompanija koja je dobro upoznata sa regionalnim tržištem i ima iskustva u upravljanju distributivnim mrežama i preradom. Uključivanje arapskog partnera može doneti dodatne tehnološke i strateške benefite", naveo je on.

Na pitanje koliko diplomatski napori Srbije utiču na dogovor, Mijušković je naglasio da je Srbija mala, otvorena ekonomija i kao takva mora da sarađuje sa više različitih strana.

"Ekonomija i politika su uvek prepletene - dobri politički odnosi često dovode do dobrih poslovnih odluka. Ovaj dogovor pokazuje da smo uspeli da diverzifikujemo vlasništvo i obezbedimo stabilnost naftne industrije", objasnio je Mijušković.

Dodao je i da je zadržavanje državnog udela u kompaniji ključno, poručivši da je nafta strateški resurs.

Euronews

 

"Dobro je imati strateškog partnera, ali i zadržati značajan državni udeo. Ovim putem Srbija obezbeđuje da njen glas bude prisutan u donošenju odluka, dok MOL i drugi partneri unose dodatnu ekspertizu i investicije", objasnio je on.

Kada je reč o regionalnom uticaju, Mijušković je pojasnio da MOL-ovo iskustvo i prisustvo u regionu doprinosi stabilnosti.

"Očekuje se konsolidacija jer MOL ima iskustva i sa drugim regionalnim tržištima. Stabilnost i iskustvo MOL-a doprinose sigurnosti na Balkanu. Saradnja sa arapskim partnerom dodatno jača ovu poziciju", dodao je.

Profesor je zaključio da kombinacija ekonomskih i diplomatskih napora Srbije omogućava diverzifikaciju vlasništva i stabilnost energetskog sektora.

"Srbija je uspela da postigne dogovor zahvaljujući kombinaciji ekonomskih i diplomatskih napora. Ove odluke su strateške i dugoročne, i pružaju Srbiji priliku da zadrži kontrolu nad ključnim resursima, dok partneri unose dodatnu ekspertizu i investicije", istakao je Mijušković.

Prema njegovim rečima, dogovor MOL-a i Rusije predstavlja značajan korak ka stabilizaciji srpske naftne industrije i energetskog sektora u regionu, ali ostaje da se vidi kako će se promena vlasništva odraziti na dugoročnu strategiju rafinerije, tehnološki razvoj i regionalnu saradnju u energetici.

Komentari (0)

Biznis