Profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu MIloš Banjac izjavio je da je neophodno sprovođenje mera racionalnog korišćenja energije, jer naša domaćinstva troše 1,7 puta više energije nego u Evropi, kao i da su velika rasipanja i u preduzećima energetskog sektora.
"Električna energija je jeftina u Srbiji. Dugi niz godina je najjeftinija u Evropi i kad imate jedan tako jeftin resurs, onda ga tako i koristite, ne odnosite se štedljivo prema njemu. Najavljeno poskupljenje će nas malo osvestiti, jer će to biti dodatni namet na budžet građana, ali generalno nismo racionalni u korišćenju električne i dugih vrsta energije", upozorio je Banjac u izjavi za Tanjug.
Bivši pomoćnik ministra rudarstva i energetike Banjac je ocenio je da deo odgovornosti za neracionalnu potrošnju toplotne energije snose toplane, jer nisu uvele naplatu prema potrošnji, iako su bile obavezne.
"Ta obaveza postoji od 2013. godine, ali retki su primeri toplana u Srbiji koje su to uvele. Ako nemate naplatu prema potrošnji niste ni zainteresovani naročitio da štedite. Domaćinstva troše 1,7 puta više energije, naši objekti prosto nisu prošli kroz proces energetske sanacije. Evropa je prošla kroz dva ciklusa zamene vrata i prozora i toplotne izolacije fasada, dok mi nismo prošli ni jedan krug", naveo je Banjac.
On je naveo primer da, prema evropskom zakonodavstvu, javne zgrade moraju da budu napravljene tako da imaju približno nultu potrošnju energije, a od 2020. godine ta obaveza važi i za sve zgrade u privatnom sektoru. Banjac je rekao kako ne vidi razlog zašto se nismo malo primakli tim standardima, jer su vlada i Ministarstvo građevine napravili odgovarajuće pravilnike.
Smatra da neke mere racionalizacije potrošnje energije treba preduzeti, naročito u uslovima energetske krize.
"Problem je što energenata neće biti, ne samo što nećemo moći da ih platimo. Ako nestanu energenti, onda nemamo mogućnost da zadovoljimo svoje potrebe", napomenuo je Banjac.
Neefikasni uređaji "gutaju" struju
Prema njegovoj proceni, najviše energije se troši na grejanje u domaćinstvima, jer se koriste neefikasni uređaji poput električne grejalice, TA peći i mermoterm radijatori koji previše troše struje.
"Preporuka je da se koriste toplotne pumpe koje bar tri puta više toplotne energije proizvedu, jer prikupljaju energiju iz spoljašnje sredine", savetovao je profesor Banjac.
profimedia
Napomenuo je da i prilikom kupovine električnih kućnih aparata poput bojlera ili klima uređaja i drugih treba birati one sa visokim energetskim razredom, jer troše 50 odsto manje energije.
Banjac je naglasio da su nove privatne fabrike energetski efikasne, jer njihovi vlasnici vode račune o konkurentnosti proizvoda na tržištu, ali da u energetskom sektoru ima prilično velikih rasipanja.
"Toplane bi mogle dosta toga da urade, jer imaju velike gubitke na distributivnoj mreži, dakle tu se dosta energije rasipa koja se proizvede. Slična je situacija i sa elektroenergetskim sistemom, jer su gubici u mreži oko 12 odsto, što je daleko više od evropskog proseka", upozorio je Banjac.