Stevandić za Euronews Srbija o daljim koracima RS: Šmit ima više nego sultanska ovlašćenja, pokrenuli smo više procesa
Komentari18/07/2025
-14:36
Nove odluke visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu Kristijana Šmita, donete korišćenjem Bonskih ovlašćenja, izazvale su snažne reakcije rukovodstva Republike Srpske. U slučaju arbitraže u predmetu "Vijadukt“, Šmit je nametnuo odluku kojom se predviđa uzimanje novca iz dela budžeta koji pripada Republici Srpskoj, a drugi je izdvajanje novca za uvođenje novih tehnologija na izborima, što će biti obaveza vlasti u Federaciji. Ove odluke dodatno su produbile političku krizu u Bosni i Hercegovini, a Republika Srpska najavljuje odlučan odgovor. Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik oštro je kritikovao Šmita, tvrdeći da njegove odluke "ruše BiH" i označavaju "krah evropske politike u BiH".
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, u razgovoru za Euronews Srbija, detaljno je izneo stavove Srpske i najavio dalje korake u ovom složenom političkom sukobu.
Šmitove odluke kao produžetak krize
Prema Stevandiću, Šmitove odluke nisu samo pravno upitne, već predstavljaju i direktan napad na interese Republike Srpske. On smatra da visoki predstavnik, koji nije dobio legitimitet Saveta bezbednosti UN, koristi Bonska ovlašćenja da bi opravdao svoje postojanje.
"Ako ne nameće neke nove odluke, on suštinski ne postoji budući da je napustio taj stil, odnosno ustanovljenje te funkcije kao neko ko je medijator, budući da se postavio kao strana u sukobu – on je na federalnoj strani", izjavio je Stevandić, naglašavajući da Šmit deluje isključivo protiv interesa Srpske i da ima "više nego sultanska ovlašćenja".

Euronews Srbija
U slučaju afere "Vijadukt", Stevandić je ukazao na to da postoji osnovana sumnja da deo novca može završiti u rukama povezanih lobija.
"‘Vijadukt’ je velika afera i novac i zna se da su neki advokatski i kriminalni lobiji i iz Banjaluke i iz Sarajeva to zajedno uradili i osnovano sumnjamo da deo tog novca neće završiti kod tog Šmita", rekao je on, dodajući da je Šmit presekao istragu koju je pokrenula Srpska kako bi zaštitio svoje interese.
Druga odluka, koja se odnosi na uvođenje skenera na izborima, izazvala je zabrinutost zbog mogućnosti manipulacije. Stevandić je istakao da Srpska nema problem sa tehnologijom kao takvom, ali smatra da je ključno pitanje ko kontroliše softver.
"Ako iza paravana stavite listić u skener, onaj ko ima softver može da kaže ko je pobedio. Ali ako to ide na biračko mesto kao svuda u svetu i svi se potpišu na zapisnik, pa tek onda stave listiće u skener, da to neko ne bi menjao, nije nam problem", objasnio je on, ukazujući na potrebu za transparentnošću u izbornom procesu.
Crvena linija i pravni odgovor

Euronews Srbija
Milorad Dodik je jasno poručio da odluka o "Vijaduktu" zadire u imovinu Republike Srpske, što predstavlja "crvenu liniju" koju Srpska neće preći. Stevandić je podsetio da je Srpska već preduzela pravne korake protiv Šmita, uključujući pokretanje procesa pred parlamentarnim ombudsmanom u Nemačkoj i u Strazburu.
"Uspeli smo da otvorimo nekoliko procesa protiv Šmita - parlamentarnom ombudsmanu u Nemačkoj i saslušavani su i Analena Berbok i ostali, ali svi su davali neke nemušte izjave. Čekamo razjašnjenje u Strazburu", rekao je Stevandić, naglašavajući da Srpska koristi međunarodne mehanizme za zaštitu svojih prava.
Osim toga, Stevandić je istakao da je Šmit izgubio značajnu podršku odlaskom bivšeg američkog ambasadora u Sarajevu, koji je bio ključni eksponent njegovih politika.
"Imao je veliku zaštitu prethodnog američkog ambasadora koji je bio eksponent neoliberalne administracije Bajdena i kako je on otišao, on više nema tu oštricu", izjavio je Stevandić.
Sledeći koraci: Strazbur i međunarodna arena
Rukovodstvo Republike Srpske najavilo je da će nastaviti borbu protiv Šmitovih odluka na međunarodnom planu, posebno u Strazburu, gde se očekuje dalje razmatranje njegovog legitimiteta.
Stevandić je ukazao na uspeh Srpske u pokretanju istrage protiv Šmita u nemačkom Bundestagu, što smatra značajnim korakom.
"Pokazali smo da nismo baš nevešti ako smo uspeli da u Bundestagu pokrenemo istragu protiv Šmita, da je prihvati parlamentarni ombudsman, a sigurno ćemo to još jače uraditi u Strazburu", izjavio je on, najavljujući intenziviranje pravnih aktivnosti.
Komentari (0)