Ministarka unutrašnjih poslova: Britanci treba ponovo da imaju poštovanje prema policajcima nakon nereda
Komentari
Britanska ministarka unutrašnjih poslova Ivet Kuper izjavila je da stanovnici Velike Britanije treba da ponovo imaju poštovanje prema svojim policijskim snagama nakon dvonedeljnih nereda u kojima je povređen veći broj policajaca.
Kuper je kritikovala one koji su pokušali da opravdaju nerede u Britaniji pod izgovorom da ljudi na taj način izražavaju svoje "legitimne zabrinutosti", preneo je Gardijan.
"Ovi napadi na lokalne zajednice, pa i na policiju, bili su sramotan napad na samu vladavinu prava", istakla je Kuper, navodeći da su proteste iskoristili kriminalci i nasilnici da bi pravili nerede.
Kuper je rekla da mnogi ljudi širom Britanije imaju jasne stavove o zakonu i redu i imigraciji, ali da, kako je navela, ne bacaju cigle na policiju, ne pljačkaju prodavnice i ne razbijaju automobile, niti napadaju ljude zbog boje njihove kože.
Više od 740 ljudi uhapšeno je širom Velike Britanije, a 300 je optuženo zbog nereda koji su usledili nakon lažnih informacija na društvenim mrežama da je migrant islamista ubio tri devojčice i ranio 10 osoba u gradu Sautport u Engleskoj 29. jula.
Glavna tužiteljka za severni London Džasvant Narval izjavila je da je njen tim spreman da brzo sprovede pravdu nakon više od nedelju dana pojačanih tenzija u gradovima širom Engleske. Rasistički napadi i nemiri uglavnom su bili usmereni protiv muslimana i migranata, a izgrednici su napadali hotele u kojima borave tražioci azila i lomili vrata, dok su džamije gađane kamenjem.
Prema rečima britanskog premijera Kira Starmera, oni koji su učestvovali u neredima mogli bi brzo da se nađu pred sudom, iako je već izrečen "značajan broj kazni". Za ubistva u Sautportu osumnjičen je 17-godišnjak koji je uhapšen, a njegovi roditelji su iz Ruande, što je dovelo do rasno motivisanih protesta i nereda.
Komentari (0)