Evropa

Scenario koji je prvi na listi mogućih uzroka: Šta se krije iza energetskog kolapsa na Pirinejskom poluostrvu?

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

30/04/2025

-

18:00

veličina teksta

Aa Aa

Gotovo svi delovi Španije i Portugalije ponovo imaju struju, ali uzrok potpunog nestanka struje na Pirinejskom poluostrvu i dalje je nepoznat. Iako je u Španiji odbačena teza o sajber napadu, državni sud ove zemlje je ipak pokrenuo preliminarnu istragu kako bi se isključila sabotaža kao uzrok.

Portugalska vlada je isključila sajber napad kao uzrok nestanka struje. Vršilac dužnosti portugalskog premijera Luis Montenegro rekao je da je njegova vlada zatražila od Agencije za saradnju energetskih regulatora Evropske unije da izvrši nezavisnu reviziju ovog događaja.

Roberto Masedonio, dopisnik Euronews-a iz Madrida, izveštava o trenutnom stanju istrage i mogućim uzrocima ove ozbiljne energetske krize. Prema njegovim rečima, iako konačan uzrok još uvek nije utvrđen, istraga je napredovala i postavljeno je nekoliko hipoteza. 

"Prva hipoteza koju postavlja španska vlada jeste da je uzrok kolapsa povezan sa pitanjem solarne energije", navodi Masedonio u razgovoru za Euronews Srbija.

On objašnjava da je Španija zemlja sa velikim brojem sunčanih sati, što je dovelo do značajne zamene tradicionalne energetske infrastrukture solarnim panelima. Međutim, ključni problem leži u nemogućnosti skladištenja solarne energije.

"Solarna energija, ako se proizvodi na velikom nivou, a ne može da se potroši, ne može ni da se skladišti. Zbog toga, neskladištenje solarne energije izgleda kao mogući uzrok", ističe Masedonio.

Dopisnik Euronews-a naglašava da vlada nije isključila ni druge mogućnosti, uključujući sajber napade ili terorističke akcije. Ipak, kako istraga napreduje, ovi scenariji se čine sve manje verovatnim.

"Vlada nije isključila nijedan od uzroka. Da li je bio sajber napad? Mogao je da bude. Teroristički? Možda. Ništa nije potvrđeno", kaže Masedonio.

AP Photo/Emilio Morenatti

 

Masedonio je takođe demantovao glasine o požaru na dalekovodu u Francuskoj kao mogućem uzroku.

"Znamo da do požara nije došlo, kao i da uzrok nije u Francuskoj nego u Španiji", potvrdio je.

Dopisnik je pohvalio brzu reakciju francuske energetske mreže, koja se odmah diskonektovala od španske mreže kako bi sprečila širenje problema.

"Francuska je Španiji dala puno električne energije da bi Španija mogla da reši ovaj problem", istakao je Masedonio.

Uprkos težini situacije, Masedonio je naglasio efikasnost hitnih službi i medicinskog osoblja. 

"Dežurne službe i lekari delovali su sa mnogo napora i angažovanja, sa željom da se pomogne", rekao je, dodajući da je i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izrazila zahvalnost svim državama čije su službe reagovale.

Tanjug/AP/Manu Fernandez

 

Međutim, Masedonio je ukazao na izazove u koordinaciji različitih nivoa vlasti u Španiji. 

"Mi smo država koja funkcioniše na nivou malih provincija i sve službe moraju da budu koordinisane", objasnio je.

Na kraju, dopisnik je kritikovao nedostatak samokritike od strane vlade, napominjući da je premijer Sančez "na neki način okrivio privatne firme" za incident.

Ozbiljan energetski kolaps, koji je rezultirao i gubitkom pet života, naglašava potrebu za temeljnom analizom španskog energetskog sistema i boljom pripremom za slične scenarije u budućnosti.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa