Evropa

Reakcije na odluku Apelacionog suda: Kako su vlast i opozicija reagovali na kućni pritvor za članove grupe iz Novog Sada

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

21/05/2025

-

13:21

veličina teksta

Aa Aa

U Novom Sadu se nastavlja blokada zgrade suda i tužilaštva, a studenti u blokadi i demonstranti su poručili da će to trajati sve dok svi aktivisti Pokreta slobodnih građana i grupe Stav ne budu pušteni na slobodu. Apelacioni sud je juče, delimičnim usvajanjem žalbi, delu optuženih za pokušaj rušenja ustavnog poretka Srbije zatvorski pritvor zamenio kućnim. Mariji Vasić, Ladu Jovoviću i Lazaru Diniću određena je mera kućnog pritvora nakon dva meseca u zatvoru na Klisi. Ali ova odluka suda je izazvala broje reakcije na društvenim mrežama i u javnosti. 

Podovom odluke Apelacionog suda u Novom Sadu jutro se oglasio ministar pravde Nenad Vujić koji je izrazio zabrinutost, “imajući u vidu okolnosti u kojima je takva odluka doneta”, a to je, kako je istakao, direktan pritisak na pravosuđe. 

Vujić je pozvao nadležne pravosudne organe, prvenstveno Visoki savet sudstva (VSS), da ispitaju okolnosti pod kojima je doneta odluka Apelacionog suda u Novom Sadu i da li je bilo neprimerenog uticaja u ovom konkretnom slučaju, a Vrhovno javno tužilaštvo da iskoristi sva raspoloživa pravna sredstva u cilju zaštite zakonitosti i vanrednog preispitivanja ovakve odluke, saopšteno je iz Ministarstva pravde. 

Vujić je naveo da se pritisak pod kojim je doneta odluka Apelacionog suda ogleda u višednevnoj fizičkoj blokadi zgrade suda, onemogućavanju normalnog rada pravosudnih organa i neprihvatljivom narušavanju principa nezavisnosti i nepristrasnosti suda. 

Prema ministrovim rečima, te činjenice su utvrđene u zajedničkom saopštenju Apelacionog i Višeg suda u Novom Sadu dan ranije, 19. maja, u kome je jasno rečeno da sud u Novom Sadu nije u mogućnosti da radi zbog pritiska ulice i blokade zgrade suda. 

Vujić je ukazao da ovo rešenje Apelacionog suda, ukoliko je doneto usled ili pod uticajem blokade suda "od strane ulice", predstavlja ozbiljnu pretnju nezavisnosti suda i kršenje prava na pravično suđenje pred nezavisnom sudom. 

Ministar pravde podseća da su sudije dužne da sude isključivo na osnovu Ustava i zakona i da ni pod kakvim okolnostima ne smeju podleći pritisku i ističe da odluke donete u atmosferi prinude, bez slobodne unutrašnje procene i pravne sigurnosti, ne mogu doprineti očuvanju poverenja građana u pravosuđe.

Juče, odmah nakon odluke Apelacionog suda predsednik Aleksandar Vučić je istakao da svaki častan čovek oseća prezir prema onima koji su doneli odluku da optuženima za pokušaj rušenja ustavnog poretka bude ukinut pritvor. 

Vučić je u uključenju u program TV Informer istakao da nema zemlje na svetu u kojoj oni koji su osumnjičeni ili optuženi za izvršenje najtežih krivičnih dela poput napada na ustavni poredak jedne zemlje budu pušteni posle tako kratkog vremena da se brane sa slobode. 

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Vučić je istakao da se trudio da nikada ne komentariše i da ćuti na to što su sudovi u zemlji blokirani i što se sudijama i tužiocima onemogućava rad i kada se država muči da im omogući ulaz, bezbednost i sigurnost na radnom mestu. 

"Oni su jedva dočekali da se blokaderima dodvore i da donose nezakonite odluke. Nema zemlje na svetu u kojoj oni koji su osumnjičeni ili optuženi za izvršenje najtežih krivičnih dela poput napada na ustavni poredak jedne zemlje budu pušteni posle tako kratkog vremena da se brane sa slobode", ukazao je Vučić.

Vučević pozvao na blokadu zgrade suda u Novom Sadu

Predsednik SNS Miloš Vučević izjavio je da je odlukom o ukidanju pritvora optuženima za pokušaj rušenja ustavnog poretka srpsko pravosuđe potpuno bačeno na kolena i poniženo. 

"Danas ogromna većina građana Srbije ima osećaj razočarenja, ali i gađenja prema onima koji su birani da kao nosioci sudske vlasti čuvaju ustavni i pravni poredak države. Puštanje dokazanih terorista na slobodu, a držanje naših članova u pritvoru više meseci samo zato što su branili naše stranačke prostorije od blokadera i nasilnika, najbolje pokazuje da su delovi pravosuđa direktno uključeni u pokušaj sprovođenja obojene revolucije u Srbiji", naveo je Vučević na mreži X. 

Tanjug/ Vlada Republike Srbije/Slobodan Miljević

 

On je istakao da je reč o nezabeleženom skandalu i da su blokadom suda izvršili pritisak da se na slobodu puste oni koji su pozivali na terorističke akte i građanski rat.  

"Ako je to jedini put da se dobije jednak tretman, mi ćemo pozvati naše članstvo, simpatizere i građane na blokadu suda u Novom Sadu. Pošto je očigledno da su nasilje, pritisak i blokade jedini jezik koji razumeju određeni krugovi u pravosuđu, od ponedeljka neće niko moći da uđe u zgradu suda u Novom Sadu, sve dok se ne puste iz pritvora četvorica mladića koji se u pritvoru nalaze gotovo četiri meseca, a osumnjičeni su za mnogo blaže delo od onih koji su pozivali na terorizam", dodao je Vučević. 

Predsednik Vučić je na instagram profilu postavio objavu u kojoj je naveo: “Sloboda junacima, zatvor blokaderskim teroristima!”, uz imena pritvorenih članova SNS-a.  

Među onima koji su kritikovali odluku Apelacionog suda je i šef poslaničke grupe SNS-a u Skupštini Srbije Milenko Jovanov izjavivši da je ona doneta pod pritiskom, kako je rekao, uličara, blokadera i plenumaša. 

Euronews Srbija

 

Jovanov je za TV Pink rekao da sudije ne sude po Ustavu i zakonu, već u skladu sa pritiskom koji se na njih izvrši i ukazao da je puštanje iz pritvora profesorke Marije Vasić i još dvoje aktivista sporno jer je delo koje im se stavlja na teret državni udar.  

''Ta Marija Vasić je pričala da ima kontakte sa vojskom koja će da dođe 15. marta i da se uključi u njihove demonstracije, u faktički pokušaj svrgavanja vlasti, pokušaj puča i državnog udara'', rekao je Jovanov. 

Jovanov je dodao da se sud nije suprotstavio pritiscima niti je izdao saopštenje u kojem bi, kako kaže, naveo da su sudije nezavisne, da postupaju po pravnim normama u skladu sa Ustavom i zakonima. 

Šta kažu studenti u blokadi i opozicija?

Sa duge strane, na Tviter profilu Studenata u blokadi se, povodom poziva čelnika SNS-a na blokadu suda, navodi: "Kratko podsećanje za one koji su zaboravili zbog čega su ‘junaci’ uhapšeni. Ti ‘junaci’ su devojci smrskali vilicu. Nakon ‘junačkog podviga’ premijer države daje ostavku. Mnogo o čoveku govori to koga smatra junakom". 

Tanjug/Saška Drobnjak

 

Iz Pokreta slobodnih građana su pozdravili odluku o puštanju u kućni pritvor Marije Vasić, Lada Jovovića i Lazara Dinića, ali su poručili da je važno je da se borba za oslobođenje ostalih aktivista nastavi, jer, kako su rekli, ne postoji bilo koji osnov niti razlog da oni ostanu u pritvoru. 

Aleksandar Petrović, član Predsedništva i šef pravnog tima Pokreta slobodnih građana je naveo da još nema uvod u obrazloženje zašto je samo troje pušteno, ali da veruje da veze ima to što je prvi put o slučaju odlučivalo drugo sudijsko veće. Dodao je i da se postavlja pitanje da li bi oni uopšte bili ovoliko u pritvoru da su neke druge sudije odlučivale o žalbama od početka. 

I iz Zeleno levog fronta su poručili da svi moraju biti pušteni.  

“Lazar Dinić, Lado Jovović i Marija Vasić su pušteni iz zatvorskog pritvora i određen im je kućni. Mladen Cvijetić, Davor Stefanović i Srđan Đurić su i dalje u zatvoru. Sloboda ne može biti na pola. Svi moraju biti pušteni”, objavili su na Tviter profilu. 

Advokat i predsednik Narodne strane Vladimir Gajić je podsetio na svoju raniju objavu u kojoj je napisao da misli sve najgore o političkim stavovima Marije Vasić, “njenog sina” i njegovog tate”, ali da nema potrebe da je sud drži u pritvoru.  

Gajić je u novoj objavio naveo da je sud doneo dobru odluku. 

"Potpuno je preteran stav VJT u Novom Sadu da ustavni poredak mogu da ugroze osumnjičeni koji nisu u stanju da proizvedu zabranjene posledice. Sa druge  strane, tužilaštvo / koje je u rasulu/ pravi od osumnjičenih koji gaje separatističku i u suštini antisrpsku političku agendu “ heroje” i “žrtve”.  Duplo golo. Nikada ne treba potezati za političkim hapšenjima", napisao je on.  

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa