Invazija ljubičastih meduza u Grčkoj: Gde su im tačne lokacije i šta raditi ako vas opeče?
Komentari
08/07/2025
-18:30
U sezoni visokih temperatura i letovanja u Grčkoj, raste strah i zbog sve učestalijih pojava meduza u grčkim morima. Posebno sada kada, nakon plave, na red dolazi ljubičasta meduza, koja je u ovom periodu godine u ekspanziji.
Da li je, međutim, strah opravdan? Stručnjaci Grčkog opservatorijuma za biodiverzitet naveli su da su njihove početne procene intenziteta ekspanzije ljubičaste meduze u Pagasteičkom zalivu i okolnim područjima bile potcenjene i da se ekspanzija širi mnogo brže od očekivanog.
Ipak, naučnici organizacije za zaštitu životne sredine Arhipelag kažu da bi prava rasprava trebalo da se vrti ne oko meduza i njihove populacije, već njihovih prirodnih predatora: riba koje pate od prekomerne eksploatacije.
"Iako treba izbegavati plivanje u područjima sa privremenim ekspanzijama određenih vrsta meduza, kada ima malo meduza, plivanje - posebno sa maskom, potpuno je bezbedno. Uz malo pažnje i zdravog razuma, možemo proceniti uslove. Prateći morske struje i pravac vetra, lako možemo pronaći obale gde se meduze ne koncentrišu i odabrati pogodna mesta za bezbedno plivanje", navodi organizacija.

profimedia
Dok su plivači na Eviji uznemireni zbog bliskih susreta sa ljubičastim meduzama, Grčki opservatorijum za biodiverzitet navodi da se ekspanzija ljubičastih meduza primećuje uglavnom u Halkidi i severnom zalivu Evije - ovaj deo predstavlja izlaz iz Pagasteičkog zaliva prema otvorenom moru, pa se primećuje značajno prisustvo meduza, uglavnom na istočnim obalama.
Opservatorijum ima izveštaje o širenju meduza sve do Severnih Sporada, sa potvrđenim pojavama na Skijatosu i Skopelosu.
Ljubičaste meduze viđene su i u Olimpskoj regiji, kao i na obali Soluna.
inaturalist.org/observations
Grčki opservatorijum za biodiverzitet navodi da "ekspanzija ljubičastih meduza (Pelagia noctiluca) teče veoma glatko do sada, bez razloga za zabrinutost", dok "plava meduza (Rhizostoma pulmo) takođe ima svoje godišnje pojavljivanje u grčkim morima sa malim lokalnim ekspanzijama koje kulminiraju od kraja juna do sredine jula".
Koliko god da je impresivna ljubičasta meduza, morski organizam sposoban da svetli u mraku (bioluminiscencija), kako navodi Grčka organizacija za javno zdravlje (EODY), ona je prilično mala i šarolike vrste, pa su tako njeni pipci tako i (neuobičajeno za meduze) zvono prekriveni žarnim ćelijama. Opekotine su česte, bolne i simptomi mogu trajati dugo, ali generalno nisu opasne. Zabeležena su jata Pelagia noctiluca koja uništavaju čitave ribnjake. Zbog toga je ona postala jedna od najproučavanijih vrsta meduza.
Kako objašnjavaju naučnici organizacije Arhipelag, Pelagia noctiluca, poznata i kao ljubičasta meduza, vrsta je kojoj se pripisuju najčešće ekspanzije prisustva meduza u određenim područjima. Ove pojave su obično lokalne i privremene, i uglavnom se primećuju u proleće, leto ili jesen. Javljaju se posebno u područjima gde su populacije njenih prirodnih predatora, poput tune, morskih kornjača i različitih vrsta riba, smanjene, uglavnom zbog prekomerne eksploatacije. Njena prisutnost se takođe pojačava zbog povećanih temperatura vode, mirnih morskih uslova, ali i promena u morskim strujama, koje je mogu masovno preneti ka obalama.
Kada je kontakt opasan?

profimedia
Kupač koji je imao "bliski kontakt" sa ljubičastom meduzom na plaži na Eviji, kaže za "Evia online" da je čak i 8 dana kasnije, trag opekotine i dalje tu i da je bol bio nepodnošljiv.
"Prošlog četvrtka, čim sam završio s trčanjem, odlučio sam da odem na kupanje. Ušao sam u more i opekla me je u predelu limfnih čvorova ispod pazuha. Bol je bio nepodnošljiv. Izašao sam napolje i ruka je odmah počela da otiče. Otišao sam u prodavnicu po led, jer sam mislio da će ako stavim led, otok spasti. Ne treba da stavljaš slatku vodu, sirće, amonijak na ujed. Samo morsku vodu i kremu na bazi kortikosteroida. Prošlo je osam dana i trag se nikako ne povlači"
EODY objašnjava da nematociste stvaraju na ljudskoj koži crvenilo, otok, peckanje, kao i ponekad ozbiljne dermalne nekrotične, kardio i neurotoksične efekte, koji su posebno opasni za osetljive osobe.
Simptomi nakon kontakta sa meduzom mogu biti pekući bol, često intenzivno crvenilo kože, a u nekim slučajevima pojava otiska meduze na delu kože, mučnina, pad krvnog pritiska, ubrzani srčani ritam, glavobolja, povraćanje, proliv, bronhospazam, otežano disanje.
U slučaju pojave ozbiljnijih simptoma (retko) kao što su hipotenzija, promuklost, piskav izdisaj, generalizovani angioedem - ekstenzivni urtikarijski osip, poremećaji nivoa svesti - komunikacije, povraćanje, neophodna je hitna hospitalizacija pacijenta.
Šta ako vas opeče ljubičasta meduza?

profimedia
Uklonite eventualno zalepljene tentakule (pipke) sa svog tela. Međutim, ne golim rukama, jer to će dovesti do lepljenja tentakula na ruke i prenošenja iritacije tamo.
Isperite područje ujeda obilnom morskom vodom. Ako nema boljeg načina, napunite dlan peskom i ribajte područje tela na kojem su zalepljene žarnice meduze.
Ne koristite slatku vodu, jer može da aktivira žarnice koje su ostale na koži.
Stavite led ili hladne obloge na mesto ujeda. To ograničava lokalne kožne fenomene.
Nanesite kremu na bazi kortikosteroida na zahvaćeno područje. Ograničava lokalnu upalnu reakciju i brzo ublažava peckanje i svrab.
Uzmite neki antihistaminik. Antihistaminici se koriste za sistemske simptome poput svraba.
Konačno, ako su simptomi jaki i posebno ako ne povlače se nakon primene lokalnih mera, možda je potrebna injekcija kortikosteroida. U tom slučaju svakako morate otići u bolnicu ili posetiti zdravstveni centar.
Komentari (0)