uživo RAT U UKRAJINI Rubio sa evropskim zvaničnicima: Rat u Ukrajini treba okončati pregovorima
Komentari
26/08/2025
-07:39
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da Sjedinjene Države nastavljaju da podržavaju Ukrajinu, ali da je njegov cilj da se rat što pre okonča. On je naveo da je o tome razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, dodajući da ruski lider odbija sastanak sa Volodimirom Zelenskim jer ga "ne voli". Sa druge strane, Zelenski je u svom obraćanju poručio da rat nije samo sukob dve države, već i borba različitih pogleda na svet, naglasivši da se narod Ukrajine moli za trajni mir. Dok se diplomatske poruke razmenjuju, situacija na terenu ostaje teška – u ruskom napadu na Sumi povređeno je šest osoba, a oštećene su stambene zgrade i centralna pijaca. Lokalna vlast upozorava da je jedna ulica gotovo potpuno uništena, a strah i razaranja i dalje obeležavaju svakodnevicu stanovnika ovog grada.
Ključni događaji:
- Tramp: SAD će podržati Ukrajinu, želim da se taj rat završi
- Zelenski: Rat Rusije i Ukrajine je sukob pogleda na svet, molimo se za trajni mir
- U ruskom napadu na Sumi povređeno šest osoba, oštećen soliter
- Poljska neće više finansirati "Starlink" za Ukrajinu
- Zaharova nazvala napade na naftovod "Družba" banditizmom
- Cene nafte skaču nakon napada na rusku energetsku infrastrukturu
Kako je protekao prethodni dan rata u Ukrajini pročitajte u jučerašnjem blogu.
Dešavanja u Ukrajini pratite uživo u našem blogu
09.13 Zvaničnik: Poljska neće obustaviti finansiranje Starlinka za Ukrajinu
Veto poljskog predsednika Karola Navrockog na zakon o pomoći Ukrajincima u Poljskoj neće zaustaviti finansiranje Starlink interneta za Ukrajinu, izjavio je danas šef kabineta predsednika Poljske, Zbignjev Bogucki. ''Veto predsednika Navrockog neće isključiti Starlink internet u Ukrajini, budući da se troškovi ove veze finansiraju na osnovu odredbi važećeg zakona, a predlog zakona koji je Sejmu podneo predsednik Republike Poljske održava ovo stanje stvari. Sve što je potrebno jeste da se ova predsednička inicijativa brzo razmotri u poljskom parlamentu u septembru", naglasio je on na mreži X.
09.05 Orban upozorio na posledice nakon izjava Zelenskog o napadu na ruski naftovod
Mađarski premijer Viktor Orban upozorio je danas na dugoročne posledice nakon izjava ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog o napadima kijevskih snaga na ruski naftovod "Družba", preko kojeg se Mađarska snabdeva. ''Zelenski je otvoreno pretio Mađarskoj. Priznao je da granatiraju naftovod 'Družba' jer ne podržavamo njihovo članstvo u EU. Iz toga sledi da su Mađari doneli ispravnu odluku. Reči Zelenskog će imati dugoročne posledice", rekao je Orban na svojoj Fejsbuk stranici.
08.20 Dva medicinska radnika povređena u ruskom napadu na Herson
Dva ukrajinska medicinska radnika povređena su danas u ruskom napadu dronom na auto-putu kod Hersona, saopštila je vojna uprava tog regiona. Povređeni su 47-godišnji direktor bolnice i 38-godišnja lekarka iz lokalne zdravstvene ustanove, prenosi Ukrinform.
Prema preliminarnim informacijama, oni su zadobili povrede od eksplozije, a sami su otišli u bolnicu, gde im je pružena neophodna medicinska pomoć.
08.07 Ruski sistemi PVO oborili osam ukrajinskih dronova iznad Krima za pola sata
Ruski sistemi protivvazdušne odbrane uništili su jutros osam ukrajinskih dronova iznad teritorije pripojenog Krima, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
"26. avgusta, od 07.00 do 07.30 po moskovskom vremenu, sistemi protivvazdušne odbrane koji su bili na dužnosti uništili su osam ukrajinskih bespilotnih letelica iznad teritorije Republike Krim", navodi se u saopštenju, prenosi TASS.
Ranije je rusko ministarstvo saopštilo da su snage protivvazdušne odbrane oborile tokom noći 43 ukrajinska drona iznad više ruskih regiona.
07.11 Sibiha sa Rubijom: Ukrajini potrebne vojne i diplomatske garancije
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha rekao je američkom državnom sekretaru Marku Rubiju da bezbednosne garancije za Kijev moraju da uključuju vojne, diplomatske i pravne mere.
On je to izjavio tokom telefonskog razgovora sa Rubiom, u kojem su takođe učestvovali šefovi diplomatija nekoliko evropskih država i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost, Kaja Kalas.
Sibiha je napomenuo da je razgovor bio zasnovan na prethodnim kontaktima između lidera Ukrajine i SAD, uspešnoj poseti ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog Vašingtonu i radu savetnika za nacionalnu bezbednost, prenosi Ukrinform.
''Potvrdio sam stav Ukrajine da garancije bezbednosti moraju biti konkretne, pravno obavezujuće i efikasne", rekao je on, dodajući da one takođe ''moraju biti višedimenzionalne, da uključuju vojni, diplomatski, pravni i druge nivoe".
Sibiha je istakao da je jačanje ukrajinske vojske ključni deo bilo kakvih garancija, dodavši da je Kijev spreman da preduzme dalje korake za postizanje mira.
''Spremni smo za sastanke na nivou rukovodstva u bilo kojem formatu i geografskoj lokaciji. Spremni smo da okončamo ubistva i damo šansu diplomatiji. Ako Rusija nastavi da odbacuje značajne, konstruktivne korake ka miru, mora se suočiti sa posledicama: ozbiljnim pooštravanjem sankcija i jačanjem potencijala Ukrajine'', naglasio je ukrajinski ministar.
Istovremeno, Stejt department je saopštio da su se zvaničnici dogovorili da ''nastave koordinaciju diplomatskih napora kako bi se okončao rusko-ukrajinski rat kroz dugoročno pregovaračko rešenje".
profimedia
07.02 Rubio sa evropskim zvaničnicima: Rat u Ukrajini treba okončati pregovorima
Američki državni sekretar Marko Rubio saglasio se tokom današnjih telefonskih razgovora sa ministrima spoljnih poslova evropskih zemalja i visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Kajom Kalas da nastave saradnju u diplomatskim naporima kako bi se okončao rat između Rusije i Ukrajine kroz trajno pregovaračko rešenje, saopštio je Stejt department.
U saopštenju se navodi da je Rubio razgovarao sa finskom ministarkom spoljnih poslova Elinom Valtonen, francuskim ministrom spoljnih poslova Žan-Noelom Baroom, nemačkim ministrom spoljnih poslova Johanom Vadefulom, italijanskim ministrom spoljnih poslova Antoniom Tajanijem, poljskim ministrom spoljnih poslova Radoslavom Sikorskim, ministrom spoljnih poslova Velike Britanije Dejvidom Lamijem, ukrajinskim ministrom spoljnih poslova Andrijem Sibihom i visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Kajom Kalas.
06.55 Tramp: SAD će podržati Ukrajinu, želim da se taj rat završi
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da još nije razgovarao o konkretnim bezbednosnim garancijama za Ukrajinu, ali da će Sjedinjene Američke Države podržati tu zemlju.
Govoreći o ratu u Ukrajini, Tramp je novinarima rekao da želi da se taj rat završi, prenosi Rojters.
On je kazao da je o tome razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, kao i da Putin ne radi na sastanku sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, jer ga ne voli.
Tramp je kazao da je sa Putinom razgovarao i o nuklearnom naoružanju.
Tanjug AP/Evan Vucci
06.40 Zelenski: Rat Rusije i Ukrajine je sukob pogleda na svet, molimo se za trajni mir
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ocenio je da rat Rusije i Ukrajine nije samo oružani sukob, već bitka različitih pogleda na svet, naglasivši da se svi Ukrajinci mole za trajni mir.
"Ovo je definitivno više od oružanog sukoba, više od agresije jedne države protiv druge, to je rat pogleda na svet, rat fundamentalnih fenomena. Upravo na našoj zemlji danas se odvija bitka dobra i zla, svetlosti i tame. Ukrajinci to znaju", rekao je Zelenski na Nacionalnom molitvenom doručku, godišnjem događaju koji okuplja političare iz različitih stranaka, biznismene, diplomate i sveštenstvo.
Zelenski je istakao da reči podrške međunarodnih partnera znače da ta zemlja nije sama "u borbi protiv zla".
Tanjug/AP/Jacquelyn Martin
06.28 U ruskom napadu na Sumi povređeno šest osoba, oštećen soliter
U ruskom napadu na Sumi u Ukrajini povređeno je šest osoba, od kojih su dve na bolničkom lečenju, a oštećen je jedan soliter od devet spratova, zgrada centralne pijace i benzinska pumpa.
Sumi je bio meta ruskih napada i tokom protekle noći, kada je prema izveštaju vojne administracije uništeno pet stambenih zgrada, tri pomoćne zgrade i oštećeno 12 privatnih kuća.
Vršilac dužnosti predsednika Gradskog veća Sumija, Artem Kobzar, ranije je saopštio da je usled napada na Piščanskog starostu tokom noći, jedna ulica gotovo potpuno uništena, a pet osoba je povređeno.
06.15 Zaharova nazvala napade na naftovod "Družba" banditizmom
Zvanična predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova nazvala je ukrajinske napade na naftovod "Družba" banditizmom.
"Svaki napad na civilnu infrastrukturu, posebno energetske objekte, treba da bude osuđen i da izazove samo negativne reakcije i komentare, praćene pozivima da se takve aktivnosti prekinu", istakla je Zaharova.
Dodala je da je to gorivo koje je neophodno, koje ljudi čekaju, na proizvodnju računaju i građani i ekonomija.
"To je čisti banditizam koji vodi do potkopavanja strateških temelja, strateškog planiranja unutar države", rekla je Zaharova.
06.06 Cene nafte skaču nakon napada na rusku energetsku infrastrukturu
Cene nafte "brent" porasle su za 1,5 odsto, na oko 67,8 dolara po barelu, a američka sirova nafta WTI (West Texas Intermediate) skočila je na 64,7 dolara po barelu, što je najviši nivo u skoro tri nedelje.
Cene su bile uslovljene strahovima od poremećaja u snabdevanju ruskom naftom nakon novih napada ukrajinskih dronova na energetsku infrastrukturu te zemlje, u šta spadaju i požari na izvoznom terminalu Ust-Luga i u rafineriji Novošahtinsk, preneo je Trejding ekonomiks.
Neizvesnost oko zastoja mirovnih pregovora, zajedno sa pretnjom američkog predsednika Donalda Trampa novim sankcijama Rusiji i višim carinama na indijski uvoz, dodatno je pojačala zabrinutost oko ponude nafte.
Komentari (0)