Fon der Lajen: Do 2027. EU zauvek okreće novi list u vezi sa ruskim fosilnim gorivima
Komentari
23/09/2025
-22:09
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen saopštila je danas da se sa američkim predsednikom Donaldom Trampom u razgovoru na marginama Generalne skupštine UN u Njujorku, saglasila o potrebi da se Rusiji smanje prihodi od fosilnih goriva, što Evropa i radi 19. paketom sankcija Moskvi.
Fon der Lajen je u saopštenju naglasila da Evropska unija 19. paketom sankcija pojačava pritisak zabranjujući uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa (LNG) na evropska tržišta i ciljajući rafinerije, trgovce naftom i rafinerije u trećim zemljama.
"Do 2027. godine, Evropa će zauvek okrenuti novi list u vezi sa ruskim fosilnim gorivima", rekla je Fon der Lajen.
Ona je rekla da je sa Trampom razgovarala i o, kako je kazala, "provokacijama Kremlja", uključujući upade u evropski vazdušni prostor, što vidi kao "pokušaj testiranja odgovora Evrope i NATO-a", navedeno je u saopštenju Evropske komisije.
"Evropa ubrzava odbrambene napore kako bi ojačala svoj istočni bok. Mora da deluje kao štit i za Evropu i za NATO", dodala je ona.
Navela je i da će EU i Sjedinjene Američke Države zajedno raditi na povratku nestale dece u Ukrajini i istakla važnost saradnje u rešavanju humanitarnih pitanja, posebno kada je reč o Ukrajini.
Dodala je da se sa Trampom saglasila i u pogledu situacije na Bliskom istoku.
"Konačno, razgovarali smo o situaciji na Bliskom istoku. Oboje se slažemo da patnja civila mora da se okonča. Evropa čvrsto stoji ujedinjena iza rešenja o dve države", rekla je ona.
Komentari (0)