RAT U UKRAJINI Zelenski: Pregovori u Ženevi bili teški, razgovori će biti nastavljeni
Komentari
18/02/2026
-07:30
Rat u Ukrajini traje 1.456 dana, a pregovori u Ženevi o Ukrajini, na kojima su juče učestvovale delegacije Rusije, Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine, bili su "veoma napeti", rekao je izvor iz ruskog pregovaračkog tima, koji je dodao da su se učesnici sastanka saglasili da nastave pregovore o mirovnom rešenju u Ukrajini. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da je ukrajinskom pregovaračkom timu u Ženevi naložio da pokrene pitanje budućeg sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i ocenio da je takav sastanak najbolji način da se postigne proboj u mirovnim pregovorima.
Ključni događaji:
- Zelenski: Naložio sam pregovaračkom timu da pokrene pitanje sastanka sa Putinom
- U Ženevi završen prvi dan pregovora između Rusije, SAD i Ukrajine
- Zelenski: Ukrajina spremna da brzo ide ka dostojnom mirovnom sporazumu
- Baro: Rusija više neće nekažnjeno finansirati svoj rat preko flote iz senke
Kako je izgledao protekli dan u Ukrajini pogledajte u jučerašnjem blogu
Dešavanja u Ukrajini pratite uživo u našem blogu:
22.46 Bela kuća najavila novu rundu pregovora o Ukrajini
Portparolka Bele kuće Kerolajn Livit potvrdila je danas da će uslediti novi pregovori o mirovnom rešenju ukrajinskog sukoba, nakon trilateralnih razgovora SAD, Ukrajine i Rusije koji su održani u utorak i danas u Ženevi.
Tokom brifinga za novinare u Beloj kući danas popodne, ona je navela da je postignut "značajan napredak" i ponovila da će se "još jedna runda razgovora" održati u budućnosti, prenosi Tajm.
"Obe strane su postigle značajan napredak i složile se da obaveste svoje lidere i nastave da rade zajedno na mirovnom sporazumu. Dakle, biće još jedna runda razgovora u budućnosti", rekla je Livit, ne navodeći tačan datum sledećih razgovora.
Portparolka Bele kuće je istakla da su američki predsednik Donald Tramp i njegov tim uložili "ogromnu količinu vremena i truda, pokušavajući da okončaju ovaj rat, koji je veoma daleko od Sjedinjenih Država".
Ona je dodala da Tramp smatra rat izuzetno nepravednim, ne samo prema Rusima i Ukrajincima, već i prema američkom narodu i američkim poreskim obveznicima koji su plaćali ovaj rat "pre nego što je predsednik Tramp stavio tačku na to".
Tanjug/AP/Ukrainian National Security and Defense Council press office
21.42 Peskov: Sankcije protiv Rusije ometaju trgovinu sa SAD
Sankcije protiv Rusije ometaju razvoj trgovinske i ekonomske saradnje između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je danas portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
"Sankcije, koje mi prirodno smatramo nezakonitim, ometaju uspostavljanje trgovinske i ekonomske saradnje između Rusije i Sjedinjenih Država", rekao je Peskov novinarima, prenose RIA Novosti.
20.50 Predstavnici Ukrajine i Rusije sastali su se nakon trilateralnih razgovora u Ženevi
Nakon glavne runde dvodnevnih trilateralnih pregovora u Ženevi, predstavnici Ukrajine i Rusije održali su odvojeni, "zatvoreni" sastanak, a teme ovih razgovora trenutno nisu poznate, izjavila je portparolka šefa ukrajinske pregovaračke delegacije i sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Rustema Umerova, Dijana Davitjan.
Prema njenim rečima, na ovom ranije nenajavljenom sastanku sa Rusima, pored Umerova, ukrajinsku stranu je predstavljao David Arahamija, jedan od članova pregovaračkog tima i šef parlamentarne frakcije "Sluga naroda".
Sa ruske strane, na sastanku je učestvovao šef ruske delegacije Vladimir Medinski.
"Razgovori su trajali otprilike sat i po. Teme razgovora su trenutno nepoznate", navela je Davitjan za ukrajinski javni emiter Suspilne.
15.02 Medinski: Razgovarao sam još dva sata sa predstavnicima Ukrajina
Šef ruske delegacije na pregovorima u mirovnom rešenju u Ukrajini, Vladimir Medinski izjavio je danas da je nakon trilateralnih pregovora još dva sata razgovarao sa predstavnicima Ukrajine, kao i da su razgovori bili teški. Medinski, koji je i pomoćnik ruskog predsednika Vladimira Putina, kazao je da su razgovori delegacija Rusije, Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine u Ženevi bili teški, ali poslovni, i da će uskoro doći do novih kontakata, prenosi RIA novosti.
Izvor iz ruskog pregovaračkog tima je kazao da je Medinski održao sastanak iza zatvorenih vrata pre odlaska iz Ženeve, čime su završeni dvodnevni trilateralni pregovori u ukrajinskom rešenju.
12.36 Zaharova: Rusija neće prekinuti dejstva da se Ukrajina ponovo naoruža, nismo budale
Zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova danas je izjavila da Moskva neće pauzirati vojna dejstva na frontu u Ukrajini i posmatrati kako se Kijev za to vreme uz pomoć zapadnih saveznika ponovo naoružava.
"Zar misle da će Rusija sve staviti na pauzu i gledati kako se kijevski režim naoružava? Ne, neka onda potraže takve budale kod sebe, ako žele da realizuju takve odluke", rekla je Zaharova na konferenciji za novinare o aktuelnim pitanjima spoljne politike.
12.10 Zelenski: Pregovori u Ženevi bili teški, razgovori će biti nastavljeni
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da su trilateralni pregovori u Ženevi između Ukrajine, Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine bili teški, ali da su se strane dogovorile da razgovori budu nastavljeni.
"Vidimo da je postignut napredak, ali za sada se stavovi razlikuju jer su pregovori bili teški", rekao je Zelenski novinarima, preneo je Ukrinform.
Tanjug/AP/Mindaugas Kulbis
11.41 Zelenski optužio Rusiju nakon pregovora u Ženevi da odlaže mirovni proces
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski optužio je danas Rusiju da pokušava da odloži napredak tekućih mirovnih pregovora nakon jučerašnjeg "teškog" dana razgovora u Ženevi.
"Jučerašnji sastanci su zaista bili teški i možemo reći da Rusija pokušava da odugovlači pregovore koji su možda već dostigli završnu fazu", napisao je Zelenski na platformi Iks.
On je naveo da je, pre početka današnjeg trilateralnog sastanka u Ženevi, održao sastanak sa ukrajinskim timom kojem je, kako je istakao, postavio jasan zadatak da učini sve što je moguće kako bi pregovori, ipak, bili produktivni i povećali šanse za mirno rešenje.
"Smatramo da je učešće Evrope u procesu neophodno za uspešnu implementaciju potpuno ostvarivih sporazuma - Ukrajina nema sumnje da su partneri sposobni da obezbede konstruktivnost pregovaračkog procesa i, samim tim, dostojanstven rezultat", istakao je Zelenski.
11.24 U Ženevi završeni trilateralni pregovori Rusije, SAD i Ukrajine
Trilateralni pregovori između Rusije, Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine završeni su danas u Ženevi, javlja dopisnik RIA Novosti. Sastanak delegacija završen je oko 10.45 sati po srednjeevropskom vremenu i neće biti nastvljeni danas, rekao je izvor za RIA Novosti. Ruska delegacija napustila je hotel u Ženevi gde su se održavali pregovori sa SAD i Ukrajinom. Izvor je rekao da se drugi dan pregovora o Ukrajini u Ženevi održao iza zatvorenih vrata, a portparol ukrajinskog pregovaračkog tima saopštio je da su pregovori trajali oko dva sata, prenosi Rojters.
Tanjug/Ukrainian National Security and Defense Council press office via AP
10.09 Ekonomist: SAD razmatraju ukidanje dela sankcija Rusiji, EU se protivi
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa razmatra mogućnost ublažavanja ili delimičnog ukidanja pojedinih sankcija Rusiji u okviru eventualnog sporazuma o okončanju rata u Ukrajini, saznaje britanski "Ekonomist" iz diplomatskih izvora, koji dodaju da bi u tom slučaju Evropska unija bila "veoma nevoljna" da ukine sopstvene mere prema Moskvi.
Prema navodima više izvora upoznatih sa pregovorima, administracija američkog predsednika Donalda Trampa razmatra scenarije u kojima bi deo američkih sankcija mogao da bude suspendovan ukoliko bi bio postignut sporazum sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
09.50 U Ženevi nastavljeni pregovori Rusije, SAD i Ukrajine
U Ženevi su danas nastavljeni pregovori između Rusije, Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine o mirovnom rešenju, javile su RIA Novosti. Izvor je rekao da će se drugi dan pregovora o Ukrajini u Ženevi održati, kao i u utorak, iza zatvorenih vrata. Mere bezbednosti u hotelu "Prezident Vilson" u Ženevi, gde borave članovi ruske delegacije zbog pregovora između Rusije, Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine, pojačane su danas.
09.15 Umerov održao u Ženevi sastanak sa predstavnicima SAD i evropskih partnera
Sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Rustem Umerov, nakon trilateralnih pregovora u Ženevi, održao je odvojeni sastanak sa predstavnicima Sjedinjenih Američkih Država i evropskih partnera - Francuske, Velike Britanije, Nemačke, Italije i Švajcarske.
Bahmut Pavlo/Ukrinform/Abaca / Abaca Press / Profimedia
"Završio sam odvojeni sastanak sa predstavnicima SAD i evropskih partnera - Francuske, Velike Britanije, Nemačke, Italije i Švajcarske", objavio je Umerov na Fejsbuku, navodeći da je bilo reči o rezultatima runde pregovora od 17. februara, kao i o koordinaciji daljih koraka.
Umerov je istakao da je važno održati zajedničku viziju i koordinaciju akcija između Ukrajine, SAD i Evrope, preneo je Ukrinform.
09.10 Tramp i Starmer razgovarali o Ukrajini nakon pregovora u Ženevi
Britanski premijer Kir Starmer razgovarao je sinoć sa američkim predsednikom Donaldom Trampom o mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine u Ženevi, u kojima posreduju Sjedinjene Američke Države.
Tanjug AP/Evan Vucci
Pregovarači iz Ukrajine i Rusije počeli su u utorak dvodnevne mirovne pregovore u Ženevi, pri čemu je Tramp vršio pritisak na Kijev da brzo deluje kako bi se postigao dogovor.
Više o ovome čitajte u odvojenoj vesti.
Tanjug/AP/Suzanne Plunkett
08.31 Ukrajinska PVO oborila 100 ruskih dronova tokom noći
Ukrajinska protivvazdušna odbrana (PVO) oborila je 100 ruskih dronova tokom noći, saopštile su jutros Vazduhoplovne snage Oružanih snaga Ukrajine. U objavi na Telegramu navodi se da je Rusija tokom noći lansirala ukupno 126 dronova na Ukrajinu, preneo je Ukrinform.
Ističe se da su ruske rakete i dronovi pogodili tokom noći 14 lokacija u Ukrajini, kao i da je pad oborenih fragmenata bespilotnih letelica zabeležen na tri lokacije.
07.16 Zaharova: Ukrajina čini sve kako bi sprečila mirovni proces, dok Rusija želi mir
Ukrajinska strana čini sve kako bi se sprečio mirovni proces u toj zemlji, dok je Rusija više puta dokazala da želi mir, izjavila je danas portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
Zaharova je rekla za Sputnjik radio da je Rusija dokazala da želi mir, dok je, kako je navela" druga strana više puta, pod različitim izgovorima, saopštila da pregovori nisu potrebni.
Nova runda pregovora između Rusije, Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine o mirovnom rešenju počela je u Ženevi juče, a nastaviće se danas.
07.10 Zelenski: Naložio sam pregovaračkom timu da pokrene pitanje sastanka sa Putinom
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je sinoć da je ukrajinskom pregovaračkom timu u Ženevi naložio da pokrene pitanje budućeg sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i ocenio da je takav sastanak najbolji način da se postigne proboj u mirovnim pregovorima.
Tanjug/AP/Michael Probst
Zelenski je u telefonskom intervjuu za Aksios rekao i da su mu američki specijalni izaslanik Stiv Vitkof i zet američkog predsednika Donalda Trampa, Džared Kušner, koji predvode američku delegaciju na pregovorima u Ženevi, rekli da Rusija iskreno želi da okonča rat i da bi trebalo da koordinira sa svojim pregovaračkim timom na toj osnovi pre razgovora, ali da je on mnogo više pesimističan.
Dodao je da "nije fer" to što američki predsednik Tramp javno poziva Ukrajinu, a ne Rusiju, da napravi ustupke radi mira, i da se do trajnog mira ne može doći tako što bi se "dala pobeda" ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
06.55 Ruska PVO oborila 43 ukrajinska drona tokom noći iznad ruskih regiona
Ruska protivvazdušna odbrana (PVO) oborila je 43 ukrajinska drona tokom noći iznad ruskih regiona, saopštilo je jutros Ministarstvo odbrane Rusije.
U saopštenju se navodi da je 21 ukrajinski dron oboren iznad Brjanske oblasti, kao i po šest iznad Belgorodske i Krima.
Ističe se da je pet ukrajinskih dronova uništeno iznad Kurske oblasti, po dva iznad Rostova i Čuvašije i jedan iznad Crnog mora, prenela je agencija RIA Novosti.
06.50 Zelenski: Naložio sam pregovaračkom timu da pokrene pitanje sastanka sa Putinom
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski juče je izjavio da je ukrajinskom pregovaračkom timu u Ženevi naložio da pokrene pitanje budućeg sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i ocenio da je takav sastanak najbolji način da se postigne proboj u mirovnim pregovorima.
Dodao je da "nije fer" to što američki predsednik Tramp javno poziva Ukrajinu, a ne Rusiju, da napravi ustupke radi mira i da se do trajnog mira ne može doći tako što bi se "dala pobeda" ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
06.40 Ruski izvor: Pregovori u Ženevi o Ukrajini bili su veoma napeti
Pregovori u Ženevi o Ukrajini, na kojima su juče učestvovale delegacije Rusije, Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine, bili su "veoma napeti", rekao je izvor iz ruskog pregovaračkog tima za RIA Novosti.
Izvor je naveo da su se učesnici sastanka saglasili da danas nastave pregovore o mirovnom rešenju u Ukrajini.
Tanjug/Ukrainian National Security and Defense Council press office via AP
06.35 Zelenski: Ukrajina spremna da brzo ide ka dostojnom mirovnom sporazumu
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da je Kijev odlučan da okonča rat i da je pitanje šta Rusi žele.
"Ukrajina je spremna. Nama ne treba rat. Branimo našu državu, našu nezavisnost. Takođe smo spremni da brzo krenemo ka dostojnom sporazumu o okončanju rata. Pitanje je samo za Ruse - šta oni žele. Takođe, da li će biti posledica za Rusiju zbog činjenice da su im šahedi, rakete i priče o istorijskim temama važniji od prave diplomatije i trajnog mira", rekao je Zelenski u video obraćanju.
06.20 U Ženevi završen prvi dan pregovora između Rusije, SAD i Ukrajine
U Ženevi je završen prvi dan trilateralnih pregovora o rešavanju sukoba u Ukrajini, nakon sastanka koji je trajao četiri i po sata i održan je na ruskom i engleskom jeziku iza zatvorenih vrata, kazao je izvor upućen u održavanje pregovora.
Kako je izvor rekao za RIA novosti, Britanci, predvođeni savetnikom za bezbednost premijera Kira Starmera, Džonatanom Pauelom, takođe su stigli na mesto održavanja samita, kako bi se upoznali sa rezultatima razgovora.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov naglasio je da se ne očekuju vesti nakon završenog sastanka i da će strane nastaviti svoj rad danas.
06.05 Baro: Rusija više neće nekažnjeno finansirati svoj rat preko flote iz senke
Šef francuske diplomatije Žan-Noel Baro saopštio je juče da naftni tanker "Grinč", osumnjičen da pripada ruskoj "floti iz senke" i presretnut 22. januara u međunarodnim vodama Alboranskog mora, napušta francuske vode nakon isplate od više miliona evra.
"Zaobilaženje evropskih sankcija ima cenu. Rusija više neće finansirati nekažnjeno svoj rat preko "flote iz senke" uz naše obale", napisao je on na mreži Iks.
Komentari (0)