Bivši princ Endru ostvarivao prihod od podzakupa vikendica na imanju
Komentari
05/06/2026
-16:53
Endru Mauntbaten-Vindzor ostvarivao je lični prihod od izdavanja u podzakup vikendica na imanju Kraljevske lože u Vindzoru, iako je godinama plaćao simboličnu zakupninu, navela je Nacionalna kancelarija za reviziju (NAO) u novom izveštaju.
Prema tom izveštaju, bivši vojvoda od Jorka je izdavao tri od osam vikendica na imanju "direktno" zakupcima, pri čemu visina prihoda nije objavljena, preneo je britanski "Telegraph".
NAO je naveo da je ovakav model mogao da omogući Mauntbaten-Vindzoru značajnu finansijsku korist, dok je istovremeno imao povlašćen zakup Kraljevske lože nakon ulaganja od 8,8 miliona evra u renoviranje 2003. godine.
Izveštaj je naručen nakon javnih kontroverzi oko Endruovih imovinskih aranžmana.
Kraljevski izvor tvrdi da su vikendice izdavane po sniženim cenama zaposlenima ili njihovim porodicama radi pokrivanja troškova održavanja, a ne radi profita, dok je direktni prihod ipak išao Mauntbaten-Vindzoru.
Dokument je takođe otkrio da je kralj plaćao zakup za nekretnine koje koriste ćerke Endrua Mauntbatena-Vindzora, princeze Beatris i Evgenija.
Prema izveštaju, u periodu od 2024. do 2025. kraljevsko domaćinstvo je ostvarilo 4,21 miliona evra prihoda od zakupa, dok Krunsko imanje funkcioniše kao nezavisni fond čiji se profit uplaćuje u državni budžet, a deo sredstava se vraća kraljevskoj porodici kroz Suvereni grant.
Mauntbaten-Vindzor je ranije uklonjen iz Kraljevske lože nakon optužbi u vezi sa osuđenim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstinom i lišen je svih titula. Istrage o njegovim aktivnostima i dalje su u toku.
Komentari (0)