Francuska i Nemačka odustale od razvoja zajedničkog borbenog aviona
Komentari
08/06/2026
-22:35
Francuska i Nemačka odustale su od zajedničkog projekta razvoja borbenog aviona nove generacije, pošto kompanije uključene u program nisu uspele da prevaziđu višegodišnje sporove oko upravljanja projektom, intelektualne svojine i podele poslova, objavio je Guardian.
Francuski predsednik Emanuel Makron i nemački kancelar Fridrih Merc zaključili su da više ne postoji mogućnost postizanja dogovora između industrijskih partnera, čime je praktično stavljena tačka na projekat poznat kao Future Combat Air System (FCAS).
Program je pokrenut 2017. godine na inicijativu Francuske i Nemačke, a kasnije mu se pridružila i Španija.
Cilj je bio razvoj borbenog aviona šeste generacije, uz prateće bespilotne letelice i digitalni sistem za upravljanje borbenim operacijama, koji bi do 2040. godine zamenio postojeće flote aviona Rafal i Jurofajter.
Ključni spor vodio se između francuske kompanije Dassault Aviation i evropske vazduhoplovne grupacije Erbas, koja zastupa nemačke i španske interese.
Neslaganja su se odnosila na rukovođenje projektom, raspodelu tehnoloških nadležnosti i zaštitu intelektualne svojine.
Odustajanje od projekta predstavlja značajan udarac ambicijama Evropske unije da razvije zajedničke odbrambene kapacitete u vreme pojačanih bezbednosnih izazova i povećanih ulaganja evropskih država u vojnu industriju, navodi Guardian.
Prema navodima izvora bliskih pregovorima, pojedini delovi programa, uključujući razvoj bespilotnih sistema i digitalne mreže za povezivanje borbenih platformi, mogli bi da budu nastavljeni kroz druge evropske projekte saradnje.
Komentari (0)