Evropa

Slovačka na nogama: Hapšenja u obaveštajnoj službi pred izbore, predsednica odbacuje navode o "policijskom puču"

Komentari

Autor: Politico, AP, DW

20/08/2023

-

09:56

Slovačka na nogama: Hapšenja u obaveštajnoj službi pred izbore, predsednica odbacuje navode o "policijskom puču"
Slovačka na nogama: Hapšenja u obaveštajnoj službi pred izbore, predsednica odbacuje navode o "policijskom puču" - Copyright Tanjug/AP Photo/Petr David Josek

veličina teksta

Aa Aa

Slovačka policija u četvrtak je optužila šefa obaveštajne službe i druge visoke zvaničnike u bezbednosnoj zajednici za formiranje kriminalne grupe i zaveru radi zloupotrebe položaja, odnosno da su ometali istragu o korupcionaškim aferama koje datiraju iz ere bivšeg premijera Roberta Fica. Sve ovo, dešava se uoči vanrednih parlamentarnih izbora, na kojima učestvuje i Ficova stranka. 

Policija je optužene identifikovala samo po imenima, ali je šef slovačke policije Stefan Hamran potvrdio da su među optuženima aktuelni šef Slovačke obaveštajne službe Roman Alač, njegov prethodnik Vladimir Pčolinski i direktor Uprave za nacionalnu bezbednost Roman Konečni.

Hamran je na konferenciji za novinare rekao da je istražitelj podneo optužnicu za krivično delo osnivanja, formiranja i podržavanja kriminalne grupe, krivično delo zloupotrebe javnih ovlašćenja i krivično delo ometanja pravde. 

Objasnio je da je ukupno sedam osoba, uključujući visoke zvaničnike tajnih službi, osumnjičeno za učestovanje u zaveri u cilju ometanja istrage o korupcionaškim aferama koje datiraju iz ere bivšeg premijera Fica. 

profimedia

Robert Fico

Kako prenosi AP, Hamran je naveo da je ova grupa manipulisala dokazima i svedočenjima sve dok sud nije odbacio slučaj korupcije iz 2020. Na teret im se takođe stavlja i sklanjanje sa položaja bezbednosnih zvaničnika koji nisu hteli da učestvuju u uklanjaju dokaza.

Prethodne nedelje, policija je uhapsila i Tibora Gašpara, bivšeg šefa policije i političara Smera-Socijaldemokratija (Ficova partija), zbog korupcije i povezanosti sa organizovanim kriminalom. 

Nakon hapšenja, Fico je rekao da se radi o "policijskom puču", dok je predsednica Slovačke Zuzana Čaputova danas odbacila njegove tvrdnje i rekla da su bezbednosne agencije u zemlji trenutno operativne i bezbedne, prenosi Politiko pisanje slovačkih medija. 

Takođe je i premijer ove zemlje Ludovit Odor izjavio da će i Slovačka obaveštajna služba i Nacionalna bezbednosna uprava, čiji su čelnici među optuženima, nastaviti da funkcionišu. On nije dao rok za imenovanje novih šefova službi bezbednosti.

Partija bivšeg premijera Smer-SD-a, zatražila je i hitnu sedmicu parlamenta, koja bi mogla biti zakazana već početkom sledeće nedelje. 

Korupcionaške afere godinama nerešene 

Inače, Ficova levičarska partija izgubila je na opštim izborima 2020. godine i zamenjena je koalicionom vladom čije su stranke vodile kampanju za borbu protiv korupcije. Nakon smene vlasti, određeni broj visokih zvaničnika, policajaca, sudija, tužilaca, političara i biznismena optuženo je za korupciju i druga krivična dela.

Sada je, nakon ovog slučaja, a uoči izbora koji treba da se održe 30. septembra, Slovačka samo dodatno podeljena.

Fico, koji želi da se vrati na vlast, tvrdi da ovaj potez tako blizu izbora, ima za cilj da naškodi njegovoj stranci, ali i opoziciji, dok njegove pristalice optužuju Hamrana i vladu da koriste policiju u borbi protiv političkih protivnika. Sa druge strane, njegovi protivnici kažu da policija treba da ispita sve optužbe.

Kako piše Rojters, ankete trenutno pokazuju da bi Fico i njegova stranka mogli da odnesu pobedu na izborima u septembru. 

Na primer, u anketi koju je ovog meseca sprovela agencija Ipsos, Smer-SD osvojio je 19,7 odsto, dok je liberalna Progresivna Slovačka osvojila 16,9 odsto. Zatim je partija HLAS, koju je osnovao još jedan bivši premijer i nekadašnji član Smer-SD-a Peter Pelegrini, dobila 13,3 odsto. 

Printskrin/Instagram/SMER - sociálna demokracia

 

Inače Fico je bio premijer prvo od 2006. do 2010. godine, a zatim od 2012. do 2018. godine. Nakon ubistva istraživačkog novinara Jana Kucijaka i njegove verenice Martine Kušnirove, što je pokrenulo masovne proteste u Slovačkoj, Fico i njegova vlada, koji su bili na dužnosti, 2018. godine morali su da podnesu ostavku, a 2019. na vlast dolazi Čaputova, koja se pre toga proslavila kao aktivistkinja protiv korupcije, piše DW

Sledeće godine, nakon parlamentarnih izbora, na vlast je došla liberalno-konzervativna koalicija. Ali, ta vlada je gotovo od samog početka bila duboko podeljena i nije uspela da sprovede mnoge reforme, a brojne korupcijske afere u pravosuđu i policiji ostale su nerešene.

U aprilu 2022. godine, slovačke vlasti podigle su optužnicu protiv Fica zbog osnivanja kriminalne grupe. U istom slučaju optužen je bio i ministar unutrašnjih poslova Robert Kalinak. Njihov advokat tada je izjavio da Fico i Kalinak smatraju da su optužbe politički motivisane. 

Komentari (0)

Evropa