"Izgubljeni gradovi Srbije": Novi serijal na Euronews Srbija vraća iz zaborava skrivena arheološka blaga ovog podneblja
Komentari25/04/2025
-20:23
Novi serijal "Izgubljeni gradovi Srbije" počeće da se emituje na Euronews Srbija televiziji u nedelju u 20 časova. Ovaj program vodi gledaoce na sedam arheoloških lokaliteta - od Višnjice i Velikog Gradišta, do Trstenika i Kuršumlije, otkrivajući temelje, zidine i priče iz naše daleke prošlosti.
Reč je o naseljima koja su na terotoriji današnje Srbije postojali u vreme Rimskog carstva i Vizantije i Srednjeg veka, a čiji ostaci sve do sada, nisu mogli da se vide golim okom.
Autor projekta je Milan Lađević, izvršni direktor Medijske mreže, koji je na ideju za ovaj serijal dobio gledajući emisiju "The Lost Cities" na kanalu Nacionalne geografije, a jedan od glavnih junaka serijala je arheolog Adam Crnobrnja, predsednik Srpskog arheološkog društva.
"Izgubljeni gradovi koje će gledaoci moći da vide 'izgubljeni' su na različite načine.

Euronews
"Ekipa serije 'Izgubljeni gradovi Srbije' je uz pomoć najsavremnije LiDAR opreme pronikla kroz krošnje drveća, pronašli smo nove podatke o izgledima tih gradova koji s enisu mogli videti stolećima. Gledaoci će svakako saznati i istorijske činjenice, videti kako izgledaju izgubljeni gradovi viđeni okom kamere. Ali ova serija zalazi i dublje. Gledaoci će videti nešto što ni stručnjacima nije bilo poznato, i moći će da vide oživljene stare gradove na mestima na kojima su se nalazili. Umesto brda pod šumom, iznićiće utvrđenje na brdu. Onakvo kakvo je bilo pre 500, 1.000 ili 1.500 godina", kaže arheolog uz kojeg je u timu i njegov kolega Nenad Jončić.
Višestruki značaj za arheologiju
Izvršni producent Slobodan Pikula je okupio ekipu od 12 ljudi na čelu sa voditeljem Milanom Popovićem.
"Sa troje vozila smo na svakoj lokaciji boravili dva dana i snimali arheologe i pilote dronova dok istražuju teren, sve uz pomoć lokalnih vodiča. Morali smo sve da snimimo u kratkom roku dok nije krenula vegetacija, jer sa nabujalom vegetacijom su snimci manje kvalitetni. Na kraju serijala smo snimali i u studiju komentarišući lokacije i gradove koje obrađujemo, a zatim mesecima obrađivali podatke i u montaži ih ubacivali zajedno sa snimcima ekipe na terenu", kaže Pikula za Euronews Srbija.
Adam Crnobrnja ističe da je sve to vredelo truda, jer serijal "Izgubljeni gradovi Srbije" ima višestruk značaj za arheologiju.
Euronews
"Za mene kao arheologa svakako su najinteresantiji novi i važni podaci za našu struku. Sa druge strane, jedan potpuno novi način prikazivanja arheološkog nasleđa doneće i posredne koristi za arheologiju. Mislim da će mnogim gledaocima ovaj serijal pomoći da se 'zaljube' u arheologiju i da steknu drugačiji utisak o arheologiji no što ga ostavljaju klasične naučne emisije. A to će svakako doprineti i podizanju svesti o arheološkom nasleđu, njegovom boljem očuvanju i, nadam se, boljem i primerenijem korišćenju u budućnosti", smatra naš sagovornik.
Uzbudljiv put kroz prošlost
LiDAR tehnologija kojom se služila ekipa serije "Izgubljeni gradovi Srbije" koristi laserske zrake da izmeri udaljenost između objekata tako što "ispaljuje" mnogo malih laserskih svetlosnih impulsa ka tlu i meri koliko brzo se ti zraci odbijaju.
Na osnovu toga pravi detaljnu mapu terena – čak i kada je teren prekriven drvećem, travom ili šumom.
Crnobrnja smatra da će snimci nastali tokom snimanja serijala biti veoma značajni za očuvanje, istraživanje i korišćenje snimljenih gradova i utvrđenja.

Euronews
"Takva snimanja su skupa, i mnogi zavodi za zaštitu spomenika kulture teško pribavljaju novac da bi mogli da obave snimanja LiDAR-om. Svi snimci LiDAR-om biće besplatno ustupljeni nadležnim zavodima za zaštitu spomenika kulture. Na osnovu njih će se planirati buduća istraživanja, konzervatorski radovi i, na kraju, prezentacije. I to je samo još jedan dodatni kvalitet ovog serijala, jer producenti su shvatili koliku važnost imaju ti snimci, i nesebično su ih ustupili nadležnima za dalje korišćenje. To je redak primer poslovanja sa visokom svešću o važnosti davanju doprinosa opštem dobru. Nadam se da će i drugi, u sličnim situacijama, pokazivati takav nivo društvene odgovornosti", naglašava arheolog.
On ima bogato iskustvo rada na terenu, ali je ovog puta morao da se prilagođava procesu snimanja.
"Snimanje tako dinamične serije zahtevalo je prilagođavanje nekim potpuno novim zahtevima, koji su drugačiji od onih tokom našeg uobičajenog boravka na terenu. Mislim da smo i jedni i drugi, i filmska ekipa i mi arheolozi, morali da naučimo dosta toga od druge strane, da bi gledaoci mogli udobno da krenu na uzbudljiv put kroz prošlost", zaključuje Crnobrnja.
Lučić: Dokumentarac izuzetnog kvaliteta
Serijal su podržali Ministarstvo kulture Srbije i Telekom Srbija, a Vladimir Lučić, generalni direktor Telekoma je na promociji serijala podsetio na to da sa Medijskom mrežom sarađuju već četiri godine.
"Oni imaju izuzetnu volju, znanje i kapacitet da rade dobre dokumentarne serije, tako da vas sve pozivam da pogledate ovo na Euronews-u jer je ovaj dokumentarac izuzetnog kvaliteta, poput onih koji se prikazuju na platformama kao što je 'History', a sve ostale dokumentarne serijale moći ćete da vidite od septembra na novoj platformi Telekoma Srbija", rekao je Lučić.
Uveliko se snima druga sezona
Već je u toku snimanje druge sezone serije "Izgubljeni gradovi", koja će se ovog puta baviti ne samo drevnim naseobinama u Srbiji, nego i na prostoru celog Balkana.
Ovog puta na terenu je i urednica dokumentarnog programa televizije Euronews Srbija Nataša Jovanović, koja ističe da je reč o "važnom kulturnom i istorijskom projektu koji za cilj ima edukaciju i podizanje svesti o očuvanju kulturnog nasleđa Srbije".
"Gledajući ovaj serijal gledoci će, verujem, drugačije posmatrati zidine u svom komšiluku i ceniti rad arheologa kojih u Srbiji, nažalost, nema mnogo", kaže Jovanović.
Urednica kaže da za većinu gradova obuhvaćenih drugom sezonom nikada nije čula, ali da je za dva meseca intenzivnog rada na terenu "naučila više nego kroz celo školovanje".
"Najčešće se u dokumentarni program ne ulaže previše novca, a u ovaj serijal uloženo je mnogo ne samo novca, već i truda, znanja i ljubavi. Petnaest godina se bavim ovim poslom i nikada do sada nisam radila sa profesionalnijom ekipom. U pitanju su snimatelji koji rade u filmskoj produkciji, pa sam se često osećala kao glumica na setu", ističe Jovanović.
Druga sezona ovog serijala biće emitovana na kanalu Euronews Srbija od septembra 2025, a ako pogledate priloženi video, saznaćete više detalja o tome kako je izgledalo njeno snimanje.
Komentari (0)