Muzej Luvr ponovo zatvoren zbog štrajka zaposlenih
Komentari
12/01/2026
-13:00
Između 300 i 350 zaposlenih je na generalnoj skupštini održanoj jutros, izglasalo štrajk zbog nedovoljnog napretka u pregovorima s Ministarstvom kulture i upravom Luvra.
Kako je rekao portparol muzeja, ovo je drugi put, od kada su počeli štrajkovi zaposlenih, da muzej ostaje u potpunosti zatvoren, a ne delimično, kada su za posetioce bile otvorene samo galerije sa remek-delima poput Mona Lize i Miloske Venere.
Predstavnici sindikata CGT i CFDT rekli su da postoji problem sa socijalnim dijalogom i veliko nepoverenje prema upravi.
Osim povećanja plata, sindikati traže i otkazivanje povećanja cena za strane posetioce, iz zemalja koje nisu u EU, što je trebalo da počne u sredu, a žale se i na manjak zaposlenih, posebno u obezbeđenju galerije.
Kap koja je prelila čašu bilo je pucanje vodovodne cevi u novembru iznad prostorije u kojoj su se čuvali arhivski dokumenti koji se odnose na egipatsku istoriju.
Voda je natopila stotine časopisa, knjiga i dokumenata, slila se u tepih i prodrla na sprat ispod, gde se nalazi strujni ormarić, zbog čega je najposećeniji muzej na svetu bio u riziku od požara. Kancelarije u blizini su zatvorene, a samo nekoliko dana kasnije dogodilo se i drugo, manje curenje, ali bez dodatne štete.
Tanjug/AP/Thibault Camus
Međutim, osoblje navodno već duže vreme zna a problem sa neispravnim cevima, a početkom 2025. godine, direktorka Lorans de Kar je u dopisu ministarki kulture navela da su zgrade muzeja u "lošem stanju" i da "više nisu vodonepropusne". Samo nekoliko dana kasnije, francuska država najavila je višemilionsku renovaciju Luvra, uključujući izgradnju posebno projektovane prostorije za Mona Lizu.
Jesen je bila izuzetno teška za Luvr, koji je u oktobru dospeo na naslovne strane širom sveta kada je grupa lopova usred bela dana ukrala nakit u vrednosti od 102 miliona dolara. Zatim su 17. novembra zvaničnici muzeja zatvorili jednu galeriju i nekoliko kancelarija nakon saznanja da su statički nebezbedne.
Luvr, koji je otvoren pre 232 godine, prošle godine je povećao cene ulaznica kako bi finansirao renoviranje dotrajalih objekata, iako su mnogi doveli u pitanje da li se sredstva raspoređuju na pravi način.
Zaposleni u Luvru se "osećaju kao poslednji bedem pred potpunim kolapsom", navedeno je prošlog decembra u pismu koalicije, koje je namerno upućeno francuskoj ministarki kulture Rašidi Dati, a ne direktorki de Kar. Pored renoviranja, sindikati zahtevaju zapošljavanje 200 novih radnika, čime bi se broj zaposlenih u muzeju vratio na nivo od 2.100 ljudi, kakav je poslednji put zabeležen 2014. godine.
Suočena sa sindikatima, ministarka se obavezala da će poništiti smanjenje javnog finansiranja Luvra od 5,7 miliona evra planirano u budžetu za 2026. godinu.
Muzej je 2024. godine dobio 98,2 miliona evra državnih subvencija.
Komentari (0)