Aktuelno iz kulture

Ana Vukovojac najavljuje "Veronika: Dalje od horizonta": Rok recital spaja muziku, poeziju i ličnu ispovest

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

19/05/2026

-

20:17

veličina teksta

Aa Aa

Muzika, poezija i lična ispovest spajaju se u recitalu "Veronika: Dalje od horizonta", autorskom projektu kantautorke Ana Vukovojac, koji kroz intimnu formu klavira, glasa i dramskog izraza publiku vodi kroz teme slobode, unutrašnjih konflikata i samospoznaje. Pred novo izvođenje zakazano za 21. maj u Beogradu, umetnica je govorila za Euronews Srbija o nastanku projekta, njegovom razvoju i značaju ličnog izraza u savremenoj muzici.

"Rok recitali su za mene novo iskustvo. Ranije sam radila rok opere, što je mnogo zahtevnija forma, a ovo je monodramski recital koji sam nazvala tako jer dolazim iz rok škole i jer u njemu ima bluza, soula i roka. Sve je zasnovano na klaviru, glasu i autorskoj muzici na tri jezika", objašnjava Vukovojac.

Kako ističe, ideja se vremenom razvijala iz kompleksnijih scenskih formi ka intimnijem izrazu koji joj danas najviše odgovara.

"Krenula sam od ideje mjuzikla, ali je to bilo previše zahtevno i stresno. Na kraju sam ga svela na monodramsku formu, gde ja izvodim sve - i muziku i dramski deo. Tako je nastao ovaj intimni recital", navodi ona.

Govoreći o samom sadržaju, umetnica ističe da je ključna ideja povezanost muzike i ličnog iskustva.

"U recitalu govorim o stavu prema muzici i životu. Rok muzika je za mene pre svega stav, ona govori o egzistencijalnim i duhovnim pitanjima. Kroz nju istražujem i jedan lični doživljaj metafizike", kaže Vukovojac.

Euronews Srbija

 

Iako je forma zahtevna i nekonvencionalna, smatra da upravo u tome leži njena snaga.

"Rekli su mi da je hrabro, ali za mene je to nasušna potreba. Sve što radim mi je prirodno i važno mi je što se ovakav umetnički izraz dešava u Beogradu", dodaje ona.

Recital je osmišljen kao spoj muzike, klavira, pevanja i dramskog teksta koji se izvodi na srpskom, engleskom i italijanskom jeziku.

"Sve ide zajedno - glas, klavir i priča. To je jedna celina u kojoj se smenjuju pesme i dramski deo", objašnjava umetnica.

Centralni motiv projekta je lik Veronike, koji je inspirisan književnim delom Paola Koelja.

"Veronika je nastala iz romana ‘Veronika je rešila da umre’. Već na prvim stranicama mi je bilo jasno da će iz toga nastati pesma i kasnije umetničko ime. Taj kontrast i priča su me inspirisali", ističe Vukovojac.

Kako kaže, projekat je već pronašao raznoliku publiku, od mlađih do starijih posetilaca, a interesovanje raste iz izvođenja u izvođenje.

"Publika je veoma raznolika i to mi je posebno drago. Čak i ljudi iz inostranstva su razumeli poruku, što pokazuje da alternativna forma ima svoj prostor", navodi ona.

Za umetnicu, ključna poruka projekta je da umetnost treba da podstakne emociju i razmišljanje.

"Za mene je najvažnije da umetnost dotakne najdublji deo čoveka. Sve priče su na svoj način ljubavne i važno je kako ih ispričamo - da budu iskrene i emotivne", kaže Vukovojac.

Recital „Veronika: Dalje od horizonta” biće izveden 21. maja u prostoru Berlin Monro u Beogradu, gde će publika imati priliku da doživi intimnu i muzičko-scensku formu koja spaja koncert, monodramu i ličnu ispovest.

 

 

 

 

 

 

 

Komentari (0)

Kultura