Aktuelno iz kulture

"Filmovi na putu" stižu u 10 gradova širom Srbije od juna do septembra

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

08/06/2026

-

11:37

veličina teksta

Aa Aa

Filmski program "Filmovi na putu", u organizaciji Goethe instituta u Beogradu, biće tokom juna, jula i septembra prikazivan u deset gradova širom Srbije, uključujući Čačak, Niš, Leskovac, Pančevo i Zaječar. Program donosi selekciju savremenih nemačkih filmova sa GT Festa, a publika će imati priliku da besplatno gleda ostvarenja autora poput Andreasa Drezena i Kristijana Pecolda. Kako je za Euronews Srbija istakla selektorka programa Sunčica Šido, cilj je da se kvalitetni evropski film približi i publici u manjim sredinama i da se podstakne interesovanje za savremenu nemačku kinematografiju.

Šido ističe da je ideja da se oživi raniji koncept putujućih projekcija, nakon što je program bio privremeno obustavljen.

""Filmovi na putu" je program koji smo mi praktikovali da radimo ranijih godina. Međutim, korona, sve manje budžeta u oblasti kulture… nekako su presekli ovaj program i mi smo ostali na našem GT festu“, navela je Šido.

Ona objašnjava da je odluka o ponovnom pokretanju programa proizašla iz potrebe da se film približi i manjim sredinama.

"Odlučili smo da na neki način reaktiviramo ovaj program, što znači da neke od uspešnijih i zapaženijih filmova koje smo igrali na GT festu ponudimo i publici u drugim gradovima u Srbiji“, rekla je ona.

Program će obuhvatiti devet filmova, a u nekim gradovima biće prikazani svi naslovi, dok će u pojedinim sredinama program biti prilagođen tehničkim mogućnostima kulturnih centara.

"Optimalni scenario, poput ovoga u Čačku koji večeras počinje, jeste da prikažemo svih 9 filmova. Međutim, negde program neće moći da obuhvati sve projekcije, ali ćemo i u tim situacijama stići do publike", istakla je Šido.

U fokusu selekcije nalaze se istaknuti autori savremenog nemačkog filma, među kojima su i Andreas Drezden i Kristijan Pecold, čija su ostvarenja često deo evropskih filmskih festivala.

"Pecold je, u stvari, pripadnik te berlinske filmske škole, a kroz film 'Crveno nebo' i druge naslove na neki način kritički promišlja savremeno društvo“, navela je Šido. 

Detaljnije o ovoj temi pogledajte u videu koji se nalazi iznad teksta.

Komentari (0)

Kultura