Nemci sve više doniraju beskućnicima: Prikupljeno 6,8 miliona evra u 2025. godini
Komentari
01/01/2026
-23:09
Nemci daju sve više donacija za beskućnike, čiji je broj u porastu usled prinudnih iseljenja i manjka stanova, pokazuje najnovija analiza, prenosi danas "Špigel".
Kako je pokazalo istraživanje američke platforme GoFundMe, u 2025. građani Nemačke su prikupili oko 6,8 miliona evra za beskućnike, dok je taj iznos godinu dana ranije bio znatno manji i iznosio 2,3 miliona evra.
Direktor platforme, Tim Kadogen, izjavio je da je u Nemačkoj primetna zabrinutost zbog rasta troškova života, ali da je isto tako sve više donacija za ugrožene, što pokazuje snagu zemlje.
“Postoji snažna kultura solidarnosti u okviru koje se zajednice mobilišu kako bi pomogle ugroženima”, dodao je on.
Ova platforma za donacije je u Nemačkoj do 15. decembra prikupila ukupno 137 miliona evra za sve kategorije ugroženog stanovništva.
Trenutno u Nemačkoj ima oko pola miliona beskućnika, a većina njih je smeštena u državnim prihvatilištima, ili kod rođaka i prijatelja, navodi list.
Prema podacima vlade, na ulici ili u privremenom smeštaju živi 47.300 ljudi.
U Nemačkoj je u porastu broj prinudnih iseljenja, što pogoršava problem beskućništva, a Karen Laj iz partije Levica zatražila je da se obezbedi više socijalnih stanova i poboljša zaštita stanara.
Nemačka vlada se nada da će rešiti problem manjka stanova novim projektima gradnje, iako je malo verovatno da će to rešiti nestašicu stanova pošto ih samo u zapadnoj Nemačkoj nedostaje 1,2 miliona, navodi "Špigel".
UN, Evropski parlament i nemačka vlada imaju zajednički cilj da reše problem beskućnika i stambenu krizu do 2030. godine, podsetio je list.
Komentari (0)