Ulazak u Veneciju uskoro će koštati 50 evra: Grad koji pokušava da "otera" turiste ima više smeštaja nego stanovnika
KomentariKako bi dodatno obeshrabrio turiste koji tokom letnjih meseci opsedaju njegov grad, prvi čovek Venecije, Simone Venturini, najavio je poskupljenje ulaznica sa 5 i 10 evra na čak 50 evra.
Novi gradonačelnik je rekao da je predlog usmeren na dalje obeshrabrivanje dolazaka tokom perioda povećanog turističkog pritiska na grad. Venturini je tokom predizborne kampanje obećao da će povećati cenu ulaznice na između 30 i 50 evra, u zavisnosti od datuma.
Za ovu meru traži odobrenje vlade.
"Neće svakog dana cena biti 50 evra, već u onim danima kada broj posetilaca dnevno pređe 40.000. Oni naredni će morati malo više da plate, 20, 25 ili 30 evra. Ideja je da postoji širok raspon cena, a 50 evra je najviše, ali neće svi morati da plate najvišu cenu", objasnio je prvi čovek "grada na vodi"
Venecija je 2024. postala prvi turistički grad u svetu koji je naplaćivao ulaz, uvodeći dnevnu naknadu od 5 evra za 29 dana između aprila i jula, tokom kojih je uvek najveća navala posetilaca.
Godine 2025. došlo je do proširenja na 54 datuma, uz mogućnost da se onima koji se za dolazak u grad odluče u poslednjem trenutku, naplati dvostruko.
Unsplash
"Deset evra nije dovoljno da osoba izabere dan kada je gužva manja. Grad je mali, ima uske ulice, mnogo aktivnosti, i nije metropola, i moramo da ustanovimo prag tolerancije. Zato posetioci treba da plate taksu, jer je njihov dolazak faktor stresa za grad, i naše službe održavanja moraju više da rade", kaže Venturini.
Predloženu taksu kritikuju aktivisti, eksperti za nekretnine i opozicija, jer, kažu, ne rešava problem gužvi, već Veneciju svodi na turističku atrakciju za koju se plaća ulaz. Smatraju da se mnogo više radi na regulisanju toka turizma, a manje na povratak stanovnika u istorijski deo grada.
Venturini kaže da je novac neophodan da se grad održava.
"Čišćenje i održavanje grada košta milione evra godišnje, i taj teret ne treba da podnose samo stanovnici. Turista koji spava u hotelu plaća gradsku taksu, ali onaj koji dođe u dnevnu posetu koristi usluge gradskih službi.
Dok opozicija predlaže da se broj posetilaca ograniči na dnevnom nivou, Venturini odgovara da italijanski zakon to ne dozvoljava. Broj stanara u istorijskom delu grada pao je ispod 48.000, a broj kreveta za turiste stigao je do 51.000.
Venecija je 2024. od takse zaradila 2,4 miliona evra, prošle godine cifra se popela na 5,4 miliona posle proširenja broja dana kada se ulaz naplaćuje.
Ove godine dodato je još 6 dana.
Komentari (0)