12/10/2023

-

22:47

Turska pobedila Hrvatsku u Osijeku i načinila veliki korak ka EURO 2024. - Copyright Tanjug/AP Photo/Darko Bandić

Turska je osvojila Osijek! Golom Barisa Alpera Jilmaza pobedili su Hrvatsku 1:0 (1:0), revanširali su se za poraz u Istanbulu (0:2) i napravili korak ka plasmanu na EURO 2024. godine. Novi selektor Vinćenco Montela je imao debi iz snova, a po svemu što su Turci pokazali i zaslužili su tri boda.

Turska je igrom deklasirala Hrvatsku u prvom delu. Dominik Livaković je uspevao da brani udarce Baris Alper Jilmaza, pa dva puta Aturkoglua, ali je vadio loptu iz mreže u 30. minutu. Sjajni Jilmaz, napadač Galatasaraja je primio loptu na 16 metara i matirao Livakovića. Gledao se i VAR, ali ofsajda nije bilo. Navijači u Osijeku su čak i zviždali igračima Zlatka Dalića za ono što su pružili.

U nastavku su domaćini pokušavali da izjednače, ali Turska je igrala čvrsto i organizovano u odbrani. Imali su prilike Majer, pa Petković u finišu, a u 90. minutu je sudija Entoni Tejlor dosudio penal iako je lopta pogodila Čalhanoglua u rame. Postoji VAR soba, Tejlor je bio pozvan i poništio je odluku.

Erling Haland je sa dva pogotka doneo Norveškoj ubedljivu pobedu na Kipru 4:0, ali i ostavio šansu da se u grupi "A" do kraja izbori za drugo mesto sa Španijom. Crvena furija je opsedala odbranu Škotske, imali su skoro 75 odsto posed lopte, u šutevima je bilo 14:0 do 74. minuta kada je Alvaro Morata pogodio mrežu Škota za pobedu od 2:0, koji je potvrdio golom Sanket. Bio je to prvi poraz selekcije Stiva Klarka koja i dalje drži čelnu poziciju, Španci su drugi sa tri boda manje.

Albanija je pobedila Češku 3:0 i posle šest kola je prva na tabeli u Grupi "E", sa odličnim šansama da zaigraju u Nemačkoj naredne godine. Poljaci su obavuili posao na Farskim Ostrvima.