Francuska u četvrtfinalu: Mbape i Žiru ispisali istoriju

04/12/2022

-

17:57 >> 19:32

Francuska u četvrtfinalu: Mbape i Žiru ispisali istoriju - Copyright Tanjug/(AP Photo/Christophe Ena)

Francuska reprezentacija je pobedila Poljsku 3:1 (1:0) i obezbedila plasman u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Kataru gde će igrati protiv boljeg iz duela Engleska - Senegal (20.00, TV Arena 1 premium). Vodeći pogodak u ovom važnom trijumfu "Trikolora", ujedno je bio i istorijski, pošto ga je postigao Olivije Žiru i na taj način postao najbolji strelac u istoriji francuske reprezentacije.

Napadaču Milana je ovo bio 52. gol u nacionalnom dresu, a rekord je do sada držao Tjeri Anri (51). Upravo taj gol otvorio je put Francuzima do četvrtfinala, pošto je jako malo ostalo do kraja prvog poluvremena, a zna se da je to najbolje vreme za dati, a najgore za primiti gol. Velike zasluge idu i na račun Kilijana Mbapea, koji je u tom 44. minutu na sjajan način asistirao Žiruu.

Treba pomenuti da su na ovom meču zabeležena još tri rekorda, Antoan Grizman je odigrao 71. uzastopnu utakmicu "Trikolora", a golman, Ugo Ljoris se izjednačio sa Lilijamom Tiramom po broju odigranih utakmica, 142.

Treći rekord postavio je Kilijan Mbape, pri postizanju drugog gola Francuske. Talentovani napadač PSŽ-a je u 75. minutu iskoristio asistenciju Osmana Dembelea i zatresao mrežu Vojčeha Ščešnog, pa tako postao prvi igrač koji je pre 24. rođendana postigao osam pogodaka na Svetskom prvenstvu.

Ipak, nije se fenomenalni Mbape zaustavio na tom učinku, već je u prvom minutu nadoknade ponovo zatresao mrežu Poljske. Fantastično je pogodio sa ivice šesnaesterca i Ščešni je bio potpuno nemoćan. Bio je ovo njegov 16. gol na poslednjih 14 nastupa za Francusku. Ujedno je još više učvrstio svoje mesto na vrhu liste strelaca Mundijala u Kataru, pošto je postigao pet golova.

Poljska je u prvom poluvremenu pružala neki otpor, ali je u drugom potpuno slomljena i izabranici Didijea Dešana su potpuno zasluženo prošli dalje. Međutim, dobili su Poljaci priliku da se golom oproste od Svetskog prvenstva. Lopta je u sudijskoj nadoknadi pogodila u ruku Dajoa Upamekana i sudija je pokazao na belu tačku. Odgovornost je preuzeo Robert Levandovski, čiji je prvi pokušaj Ljoris odbranio, ali je penal ponovljen pošto je golman istrčao ranije. Drugi put je Poljak bio siguran i postavio konačan rezultat Francuska - Poljska 3:1.

Francuska će četvrtfinale igrati 10. decembra od 20 časova protiv boljeg iz večerašnjeg duela Engleska - Senegal (20.00, TV Arena 1 premium).

Kraj, Francuska - Poljska 3:1 (1:0)

90+9' Goooool! Sa golom se Poljaci opraštaju od Svetskog prvenstva.

90+8' Obrukao se Robert Levandovski, pošto mu je Ljoris odbranio penal. Ipak, istrčao je ranije i jedanaesterac se ponavlja.

90+7' Penal za Poljsku! Lopta je pogodila Upamekana u ruku i sudija je pokazao na belu tačku.

90+1' Goooool! Kilijan Mbape postiže svoj peti pogodak na Mundijalu i trenutno je najbolji strelac. Bio je ovo njegov 16. gol na poslednjih 14 nastupa za Francusku. Fantastično je šutirao Kilijan sa ivice šesnaesterca, neodbranjivo za Ščešnog.

87' U igru su ušli Koman i Tiram, a izašli su Dembele i Žiru.

75' Goooool! Fantastičan pogodak Kilijana Mbapea. Prvi igrač u istoriji Svetskih prvenstava koji je postigao osam golova pre svog 24. rođendana. Dembele je uposlio ofanzivca PSŽ-a, a ovaj raspalio u prvi ugao i zatresao mrežu.

71' Dvostruka promena Poljske, izlaze Krihovjak i Kaminski, a menjaju ih Bjelik i Zalevski.

66' Iz igre izlazi Čuameni, a menja ga Fofana.

64' Promena u reprezentaciji Poljske, Milik je zamenio Šimanskog.

56' Odličan pokušaj Kilijana Mbapea sa 20 metara, ipak, izblokirao ga je Krihovjak i Francuzi su dobili samo korner.

47' Berežinski nije imao drugog izbora nego da obori Dembelea pred kaznenim prostorim, pa je na taj način zaradio žuti karton.

46' Drugo poluvreme je počelo, sa centra su krenuli Poljaci i ušli u mirnu izgradnju napada.

poluvreme

45' Igraće se još dva minuta.

44' Goooool! Žiru je postao rekorder Francuske po broju golova za reprezentaciju, pošto je upravo postigao 52. pogodak, čime je pretekao Tijerija Anrija. Mbape je proigrao napadača Milana, koji se dobroo snašao i savladao Ščešnog.

38' Neverovatna prilika za Poljsku i ozbiljno upozorenje za Francuze! Lopta se odbila na penal odakle je pokušao Zijelinski, što je odbranio Loris, zatim je Kaminski savladao golmana Totenhema, ali je sa gol linije opasnost otklonio Rafael Varan.

35' Mbape se na fenomenalan način oslobodio Keša, a potom šutirao levom nogom, ali je Ščešni još jednom vrhunski reagovao.

29' Ubedljivo najveća šansa na utakmici! Dembele je prošao po desnom boku a potom ubacio pred gol gde je malo kasnio Žiru i nije stigao lepo da zahvati loptu, te je završila u gol autu.

21' Prva pretnja po gol Uga Lorisa. Levandovski je sa nekih 20 metara snažno šutirao levom nogom, ali je lopta završila pored leve stativa francuskog gola.

17' Dembele je oduzeo loptu pred protivničkim šesnaestercom, ali je slabo šutirao.

13' Odličan šut Čuamenija sa distance, ali Ščešni sjajno brani.

11' Prvi ozbiljniji pokušaj Francuske. Mbape pravi mnogo problema protivniku, ponovo je prošao po levom boku i poslao pas ka Dembeleu, koji je pokušao da predribla čuvara i dobio korner.

7' Poljaci za sada izgledaju kao tim koji zapravo želi da se nadmeće, pa pokušavaju da iznesu loptu iz zadnje linije, što Francuzi kvare faulovima pred protivničkim golom.

1' Meč je počeo, početni udarac su izveli Francuzi. Grizman je krenuo u prodor, ali je oboren i dosuđen je slobodan udarac.

Selektor Francuske odlučio se za veoma ofanzivan sastav, dok će se Česlav Minhevič braniti sa čak pe fudbalera.

Ovde dve reprezentacije su se dosad sastajale osam puta. Francuska ima četiri, a Poljaci jednu pobedu, uz čak tri remija.

Poslednji put igrali su pre 11 godina i prijateljski duel u Varšavi pripao je Galskim petlovima (1:0).

Dosad su odigrana dva susreta osmine finala. Holandija je bila bolja od Sjedinjenih Američkih Država, a Argentina je savladala Australiju (2:1) i to će biti prvi par četvrtfinala.

Posle ovog susreta, u večeranjem terminu od 20 časova, igraju Engleska - Senegal.

Strelci: Žiru u 44, Mbape u 74. i  901. minutu za Francusku, Levandovski u 99 sa penala Stadion: Al Tumama Sudija: Hesus Valensuela (Venecuela) Kartoni: Čuameni

Francuska: Loris - Kunde, Varan, Upamekano, T. Ernandez – Čuameni (od 66. Fofana), Rabio, Grizman – Dembele, Žiru, Mbape.

Poljska: Ščensni – Keš, Glik, Kivior, Berežinski – Šimanski (od 64. Milik), Krihovjak (od 72. Bjelik) - Kaminski (od 72. Zavelski), Zjelinski, Frankovski - Levandovski.