Hrvatska u četvrtfinalu Mundijala u Kataru, pobeda nad Japanom na penale

05/12/2022

-

15:25

Hrvatska u četvrtfinalu Mundijala u Kataru, pobeda nad Japanom na penale - Copyright Tanjug/AP Photo/Luca Bruno

Fudbalska reprezentacija Hrvatske plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Kataru, pošto je na penale pobedila Japan.

Posle regularnog dela i produžetaka bilo je nerešeno 1:1 (1:0), a Hrvatska je na penale pobedila rezultatom 3:1. Junak je bio golman Dominik Livaković, koji je odbranio tri jedanaesterca.

Hrvatska će u četvrtfinalu igrati protiv pobednika duela između Brazila i Južne Koreje, koja se igra večeras od 20 časova.

Dominik Livaković je apsolutni heroj Hrvatske sa tri odbrane u penal-seriji. Zaustavio je udarce Minamina, Mitome i Jošide. Samo je Takuma Asano uspeo da pogodi za Japan.

Vlašić, Brozović i Pašalić davali su golove za Hrvatsku, dok je Marko Livala pogodio stativu.

Pre toga smo imali priliku da pratimo obazrivu utakmicu na stadionu Al Džanub, prvu na Mundijalu u Kataru koja je otišla u produžetke.

Prva ozbiljna situacija viđena je na samom startu, kada je Japan imao priliku u drugom minutu, ali je lopta otišla pored gola. Samo nekoliko trenutaka kasnije zapretila je i Hrvatska, ali je golman Japana odbranio udarac Ivana Perišića.

Tada je Hrvatska bila opasnija, imala je nekoliko napada ka golu Japana, ali bez realizacije, čak i prave prilike.

Prva velika šansa na utakmici viđena je u 41. minutu i imao je Japan. Dugo je trajao napada Japana, Kamada je lomio, ali i neprecizno šutirao sa ivice peterca.

Dva minuta kasnije postignut je prvi pogodak. Maeda je doveo Japan u vođstvo. Pleo je mrežu Japan, i na kraju uspeo da povede. Posle centaršuta sa leve strane, izbegnut je ofsajd, a lopta odbila do Maede koji je bio priseban i svojim prvim golom na Svetskom prvenstvu u Kataru doveo svoju reprezentaciju u prednost.

Japan je imao situaciju da povede na samom startu drugog poluvremena, ali Kamada je ponovo bio izrazito neprecizan.

To je kažnjeno u 55. minutu. Ivan Perišić je iskoristio grešku defanzive Japana i fantastičnim udarcem glavom sa 12 metara savladao je Gondu.

Nakon izjednačujućeg gola Hrvatske gledali smo obazrivu utakmicu sa obe strane, bez većih prilika, pa je meč otišao u produžetke, gde nije bilo šansi.

JAPAN - HRVATSKA 1:1, na penale 1:3

Strelci: Maeda u 43. za Japan i Perišić u 55. za Hrvatsku. Penale pogađali Asano za Japan i Vlašić, Brozović i Pašalić za Hrvatsku.

Stadion: Al Džanub. Kapacitet: 44.000. Sudija: Ismail Elfat (SAD).

JAPAN: Gonda - Tomijasu, Jošida, Taniguči - Ito, Endo, Morita (od 106. Tanaka), Nagatomo (od 64. Mitoma) - Doan (od 87. Minamino), Maeda (od 64. Asano), Kamada (od 75. Sakai).

HRVATSKA: Livaković - Juranović, Lovren, Gvardiol, Barišić - Brozović, Kovačić (od 99. Vlašić), Modrić (od 99. Majer) - Kramarić (od 68. Pašalić), Petković (od 62. Budimir, od 106. Livaja), Perišić (od 106. Oršić).

Uživo

105. minut - Prvo uzbuđenje u produžecima imali smo tek u finišu prvog. Japan je krenuo u kontranapad, Mitoma je sve sam uradio i šutirao sa 18 metara, ali pravo u Livakovića, koji nije imao većih problema da odbrani.

Kraj regularnog dela, Japan - Hrvatska 1:1

90. minut - Prvi žuti karton na utakmici, dobio ga je reprezentativac Hrvatske Mateo Kovačić.

77. minut - Ivan Perišić je najopasniji u timu Hrvatske na ovoj utakmici. Ponovo se našao u prilici i šutirao sa 18 metara, ali ga je odlično izblokirao Maja Jošida.

66. minut - Prilika za Hrvatsku, ali lopta posle šuta gavom Anta Budimira odlazi pored gola.

63. minut - Dobar pokušaj Luke Modrića, vrhunska intervencija golmana Japana.

60. minut - Nov pokušaj Japana, šutirao je Kamada, ali lak posao za Livakovića.

57. minut - Brz odgovor Japana. Endo je fantastično šutirao iz daljine, lopta je propadala i išla u gol, ali je fenomenalno odbranio Dominik Livaković.

55. minut - Hrvatska izjednačuje rezultat na 1:1. Strelac je Ivan Perišić. Greška u defanzivi Japana, izbegnut je ofsajd, a Perišić je fantastično šutirao glavom sa 12 metara i ostavio golmana Japana nemoćnim.

52. minut - Hrvatska traži penal, arbitar Elfat odmahuje rukom.

46. minut - Ozbiljan pokušaj Japana na startu drugog dela! Kamada nije znao šta će sa loptom, pa je šutirao sa 20 metara, ali daleko od gola Hrvatske.

Poluvreme, Japan - Hrvatska 1:0

43. minut- Gol! Gol! Gol! Japan vodi 1:0! Strelac je Maeda. Bio je bolji Japan u prvom delu utakmice i to je u finišu poluvremena nagrađeno pogotkom napadača "samuraja".

Pleo je mrežu Japan, i na kraju uspeo da povede. Posle centaršuta sa leve strane, izbegnut je ofsajd, a lopta odbila do Maede koji je bio priseban i svojim prvim golom na Svetskom prvenstvu u Kataru doveo svoju reprezentaciju u vođstvo.

41. minut - Najveća prilika u dosadašnjem toku utakmice, i to za Japan. Dugo je trajao napad, na kraju je Kamada lomio, ali i potom neprecizno šutirao sa ivice peterca.

28. minut - Hrvatska sve opasnija! Niz centaršuteva ka golu Japana. Posle jednog Perišić je prebacio loptu do Kramarića, koji nije uspeo da je zahvati pa je rezultat nepromenjen.

25. minut - Nova šansa za Hrvatsku. Gvardiol je poslao dugu loptu preko odbrane gostiju, Bruno Petković se našao u dobroj poziciji, ali se nije najbolje snašao, pa je lopta završila u rukama golmana Japana.

24. minut - Joško Gvardiol pokušava u timu Hrvatske, ali lopta odlazi daleko od gola.

12. minut - Ponovo preti Japan. Ito je poslao centaršut po zemlji, a dvojica fudbalera Japana nisu uspeli da zakače loptu.

8. minut - Šansa za Hrvatsku! Tomijasu je pogrešio na desnom beku, Ivan Perišić mu je oduzeo loptu i šutirao, ali je dobar bio golman Japana. Posle se lopta ponovo odbila do hrvatskog igrača, ali je nakon gužve u petercu Gonda uhvatio loptu.

2. minut - Prva ozbiljnija situacija pred golom Hrvatske. Posle centaršuta sa leve strane, jedan reprezentativac Japana probao je udarcem glavom, ali je lopta otišla pored gola.

Selektor Hrvatske Zlatko Dalić nema na raspolaganju levog beka Bornu Sosu, ali će ga menjati njegov imenjak Barišić. Hrvati imaju tu nadmoć u veznom redu sa Lukom Modrićem, Brozovićem i Kovačićem, pa će se i rat dobiti na sredini terena. Promena je napravljena i u napadu, počinje Petković, a Livaja je ostao na klupi. Kod Japanaca nema bolesnog Kuba.

Hrvatska i Japan igrali su dva puta na Mundijalima: u Nemačkoj 2006. godine bilo je 0:0 u grupnoj fazi, a na SP 1998. godine Hrvati su pobedili 1:0 golom Davora Šukera (77). Japanci su trijumfovali samo u prijateljskoj utakmici 1997. godine 4:3.