25/01/2024

-

22:02

Košarkaši Crvene zvezde poraženi u Berlinu od Albe u Evroligi - Copyright MN Press

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Albe u Berlinu  80:89 (16:18, 20:33, 18:21, 26, 17), u 23. kolu Evrolige i ostali na devet pobeda u elitnom takmičenju i verovatno ovim porazom u najslabijoj partiji u sezoni gledajući prve tri četvrtine, protiv drugog najneuspešnijeg tima, sveli na minimum svoje šanse da stignu do plej-ina. Kao protiv Asvela, Zvezdina igra se brzo raspala, daleko je to bilo od renomea igrača koje ima u kadru Janis Sferopulos, čak i bez obzira što su i ovaj susret preskočili Miloš Teodosić i Nikola Topić. Dobra igra u poslednjoj deonici nije mogla da prebriše ono loše iz prvih 30 minuta.

Crveno-beli su ušli u meč prilično angažovano, ali dobru odbranu nisu kombinovali sa napadom, jer su promašili nekoliko otvorenih šuteva pa su prvu deonicu završiliu sa malim zaostatkom 18:16. Do šestog minuta igralo se koš za koš, Jago Dos Santos i Rokas Giedraitis su pogodili dve trojke, međutim, crveno-beli nisu postigli koš tri i po minuta, pa su Braun, Tomas i Bin tas na vagi prebacili na konto Albe. Gilespi je na asistenciju Smarta smanjio na 18:16 na 15 sekundi pre kraja, a domaćin nije iskoristio poslednji napad. Doduše Spanjolo je provukao loptu kroz obruč, ali je vreme isteklo.

Nije bio zadovoljan suđenjem trener Crvene zvezde Janis Sferoipulos, pa je zaradio tehničku grešku uz uvodbnim minutama druge četvrtine, kada je Alba otišla na "plus pet" (21:16). Zvezda dva minuta nije postigla koš, a onda se razigrao Smart, pogodio je bacanja, trojku uz dodatno bacanje, asistirao Bolomboju i svoj tim doveo na 25:24! Međutim, to je bio samo "blesak" jer se Zvezdina igra raspala, usledila je serija domaćina koju je drugom trojkom na meču Braun, pa onda i Tomas pretvorio u osetniju prednost 38:26 na 3:46 minuta pre kraja poluvremena. Giedraitis je posle dva i po minuta posta prekinuo seriju domaćina.

Nastavljen je Zvezdin hod po mukama u ofanzivi, Jago Dosa Santos je pogodio "dva plus jedan", ali na drugoj strani Hermanson (trojka) i Vecel su podigli razliku na maksimalnih 47:31. Dosa Santos je postigao i 10. poen, ali je Prosida sa četiri poena doneo novu najveću prednost 51:33. Majk Tobi je sa pogodio trojku u poslednjoj sekundi za 51:36 na poluvremenu. Zvezda je podbacila u svim elementima igre, imala je šut za dva poena samo 37,5 odsto (9/24), trojke gađala 4/10, imala samo 15 skokova naspram Albinih 23. Nemci su pogodili šest trojki iz 12 pokušaja, imali su 10/21 za dva, imali i više asistencija (11/6).

Nemanja Nedović je trojkom otvorio drugo poluvreme, ali odmah je uzvratio istom merom Tomas, pogodio je i Gideraitis, pa je Tomas opet, četvrtom trojkom iz pet pokušaja, vratio veliku prednost. Nemoćni su crveno-beli bili napadački, Braun je na pet minuta pre kraja treće deonice pogodio za "plus 19" (63:44), a Tomas sa penala na "plus 21" (65:44). Jako loša partija crvemno-belih, poput one protiv Asvela. U najvažnjijim mečevima tim Janisa Sferopulosa odigrao je najslabije. Smart je na isteku treće deonice smanjio na 72:54.

Razigrao se Adam Hanga u poslednjoj deonici, ubacio osam poena (ukupno 10), smanjio je razliku na 74:61, ali domaćin nije davao šansu i za proekret. Smart je upisao četiri poena (ukupno 12), međutim, koševi su dolazili samo kao reakcija na pogotke domaćina. Igrala je Zvezda u poslednjoj deonici, činila je sve da u poslednjih pet minuta ispravi propušteno. Dobro su igrali u defanzivi, ali za prekret je trebalo da proradi dalekometna artiljerija. Posle tajm-auta na četiri minuta pre kraja, uspeo je Bolomboj da smanji razliku na jednocifrenu 81:72. Da je Smart pogodio možda bi Zvezda uspela u nameri da napravi preokret. Usledila je kazna, koš Bina, promašena trojka Smarta, ali crveno-beli se nisu deprimirali. Energični Jago Dos Santos je opet ubacio "dva plus jedan", na 2:37 minuta pre kraja bilo je 83:75, da bi Brazilac trojkom na 2:07 smajio na 83:78! Hermanosn je pogodio oba bacanja i Zvezdi je ostalo 105 sekundi za čudo.

Jago Dos Santos je pogodio oba bacanja za 85:80, a Smart na 32 sekunde pre kraja promašio trojku. Braun je pogodio dva bacanja i čudo se nije dogodilo. Zvezda je ubeležila 14. poraz, a Alba tek petu pobedu.

Alba - Crvena zvezda 89:80 (18:16, 33:20, 21:18, 15:26)

Dvorana: Mercedes Benc Arena (Berlin)
Sudije: Karlos Peruga, Mikele Rosi, Dragan Porobić

ALBA: Braun 12, Prosida 17, Spanjolo 5, Vecel 11, Delov 4, Matisek, Šnajder, Tomas 19, Hermanson 5, Kumađe 6, Timan 2, Bin 6.

CRVENA ZVEZDA: Smart 14, Lazarević, Hanga 10, Davidovac, Mitrović, Lazić, Tobi 3, Bolomboj 9, Nedović 7, Giedraitis 15, Gilespi 2, Dos Santos 20.