Sjajne odbrane Majamija i Finiksa: Na korak su do finala Istoka i Zapada

11/05/2022

-

09:11

Batler Majami - Copyright Tanjug/AP Photo/Wilfredo Lee

Majami Hit i Finiks Sans su na korak do finala plej-ofa Istoka, odnosno Zapada, jer su u petim utakmicama bili uverljivi protiv Filadelfije, odnosno Dalasa i poveli su u polufinalnim serijama 3:2.

Filadelfija se vratila posle 0:2 uz pomoć sjajnog Džoela Embida i energičnog Džejmsa Hardena, ali u petom meču su baš njih dvojica zakazala, a Majami je briljatnom odbranom slavio sa 120:85 i poveo je u polufinalu Istoka 3:2.

Fantastičnom odbranom, uz čak sedmoricu dvocifrenih igrača, Majami je od starta pete utakmice nametnuo svoj stil i ritam i već posle prve četvrtine moglo se naslutiti da će sačuvati nepobedivost svog parketa - 31:19. Fila je još nekako pružala otpor u prvom poluvremenu, nadala se mogućem preokretu do poslednje deonice, a onda je potpuno utonula u sivilo i izgubila poslednji period 39:19.

Džimi Batler je predvodio Hitse sa 23 poena (9 sk, 6 as), Maks Strus je ubacio 19 (10 sk), Vinsent 15, Oladipo 13, Adebajo 12, a Taker i Hiro po 10 poena.

Potpuno su zaustavili Embida i Hardena koji su ubacili 17, odnosno 14 poena, a jedino je još Heris sa 12 koševa bio dvocifren kod gostiju koji će što pre morati da zaborave ovaj susret u kojem su izgoreli na suncu Majamija.

Dalas je dobro otvorio gostovanje u Finiksu, vodio je 24:16, dobio je prvu deonicu na krilima Luke Dončića i Džejlena Bransona. Do poluvremena su Devin Buker i Kris Pol preokrenuli tok meča, da bi potpuno deklasirali goste u trećoj deonici (33:14) i na kraju slavili 110:80, za 3:2 u polufinalnoj seriji Zapada.

Buker je imao još jedno uspešno šutersko veče uz 28 poena (20:11, 7/3 za tri, 7 sk), centar Ejton je dodao 20, Bridžis i Džonson su ubacili po 14 poena, dok je Pol ubacio samo sedam koševa, ali je razigrao tim sa 10 asistencija i sa 54. put u plej-ofu ostvario 10 i više asistencija po čemu je treći na listi svih vremena iza Medžika Džonsona (143) i Džona Stoktona (100).

Kod Dalasa je knjiga spala na dva slova, Luku Dončića koji je bio najefikasniji sa 28 poena i 11 skokova (23/10, 8/2 za tri), ali samo dve asistencije i Bransona sa 21 poenom, dok Bobana Marjanovića nije bilo na parketu. Mevsi nisu imali odgovor na odbranu Sansa u drugom poluvremenu i uz samo devet asistencija tokom meča to su i glavni razlozi poraza.

Filadelfija i Dalas su domaćini u šestoj utakmici.