Neverovatna trka: Norvežaninu zlato, Amerikanac drugi uprkos svetskom rekordu

03/08/2021

-

11:22

Neverovatna trka: Norvežaninu zlato, Amerikanac drugi uprkos svetskom rekordu - Copyright Tanjug/AP Photo/Petr David Josek

Norveški atletičar Karsten Varholm osvojio je zlatnu medalju u trci na 400 metara s preponama na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Varholm je stazu prešao za 45,94 sekunde, što je novi svetski rekord.

Prethodni svetski rekord iznosio je 46,7 sekundi, a držao ga je upravo Varholm, sa mitinga u Oslu 1. jula.

Pored toga, oboreno je još šest rekorda u finalnoj trci na 400 metara s preponama, što nacionalnih, što kontinentalnih.

Brži od prethodnog svetskog rekorda bio je i drugoplasirani američki atletičar Rej Bendžamin. On je trčao 46,17 sekundi i tako oborio rekord Severne Amerike.

Trećeplasirani Alison dos Santos trčao je 46,72 sekunde i postavio novi rekord Južne Amerike. To je četvrti rezultat na svetu svih vremena.

Kajron Mekmaster je bio četvrti novim rekordom Britanskih Devičanskih Ostrva, lični rekord oborio je petoplasirani Abderahman Samba iz Katara.

Nacionalne rekorde oborili su Turčin Jasmani Kopelo i Rasmus Magi iz Estonije.

Jedini koji nije oborio nikakav rekord u trci bio je Alesandro Sibilio iz Italije, koji je završio na poslednjem, osmom mestu.