Igra se nogama, a nije fudbal, igra se na stolu, a nije stoni tenis: Srpski dubl šampion sveta u tekbolu
Komentari06/01/2022
-17:34
Sportski uspesi u Srbiji se uglavnom proslavljaju na trgovima, ipak, pomalo "ispod radara javnosti" prošao je uspeh srpskih dubl igrača u tekbolu, koji su na prvenstvu sveta osvojili zlatnu medalju.
Igra se nogama, a nije fudbal, igra se na stolu, a nije stoni tenis. To je tekbol, sport koji je pre deset godina nastao u Mađarskoj. Srpski dubl je u Poljskoj osvojio zlato, pobedivši u finalu Rumune, a pre toga u polufinalu neprikosnovene Mađare.
"Tako nas je žreb sastavio da igramo protiv Mađara koji su najbolji na svetu, pobedili smo ih i u finalu je bilo onako neka završnica celokupne priče koja nas prati od 2020 i od početka te korone, tako da eto dve godine smo trenirali za taj događaj tamo i po meni smo zasluženo pobedili jer smo pobedili sve koji su najbolji u tom sportu", rekao je za Euronews Srbija Nikola Mitro reprezentativac Srbije u tekbolu.
Dinamičnom sportu koji se igra na dva dobijena seta po 12 poena. Sto za tekbol sličan je onom za stoni tenis ali malo zakrivljen. Srpski dubl je na svetskom ostvario sedam pobeda, u četvrtfinalu su slavili i protiv Francuza koji se sa Mađarima i Rumunima smatraju za tri najbolja svetska dubla.
"Da osvojite svetsko prvenstvo u bilo kojoj disciplini na svetu pa je uspeh, a naravno i u tekbolu", ističe Bogdan Marojević reprezentativac u tekbolu.
Godine 2018. bili su prvaci sveta sa Crnom Gorom koja im je dala bolje uslove za trening. Sada su se vratili u Srbiju, a uslovi su isti kao ranije. Treniraju tri puta nedeljno po dva sata, ako je slobodna hala, ako nije, treniraju napolju.
"Navikli smo da igramo napolju po zimi još kad smo bili klinci ali nažalost to nisu idealni uslovi zbog vetra, zbog podloge, to nisu uslovi sa kojma se susrećemo na turnirima ali, na neki način, možemo da ne treniramo, možemo da treniramo, izabrali smo da treniramo pa bilo napolju minus pet", dodaje Nikola Mitro.
Nikola je sociolog u potrazi za poslom, a Bogdan usklađuje svoj posao dostave hrane sa treninzima. Iz amaterskog statusa dolaze do svetskih medalja i sanjaju onu olimpijsku.
"Ja bih jako, jako voleo da tekbol kao sport postane olimpijski sport i da bude na Olimpijskim igrama 2028. godine iz razloga što Nikola u ja živimo za to i za neki taj momenat. Naravno krajni cilj bi bila neka medalja na OI", ističe Marojević.
Dobijanje olimpijskog statusa bi umnogome poboljšalo status tekbola u Srbiji, a time i tekbol igrača, pa bi možda Nikola i Bogdan onda mogli i profesionalno da se bave ovim sportom poput pojedinih njihovih kolega u Mađarskoj i Rumuniji.
Komentari (0)