Branilac četvorice aktivista SNS: Svi negirali krivicu, proces se vodi pod pritiskom
Komentari
28/05/2025
-17:43
U Osnovnom sudu u Novom Sadu danas su negirali krivicu optuženi da su u noći između 27. i 28. januara u Novom Sadu napali studente u blokadi koji su ispred stranačkih prostorija SNS lepili stikere sa porukama protesta.
Advokat Goran Karadarević, branilac četvorice aktivista SNS, rekao je za Tanjug da su oni detaljno izneli odbranu i negirali krivicu.
Na kraju suđenja branilac je predložio da sud optuženima ukine pritvor, o čemu će biti odlučeno naknadno.
Karadarević je rekao da se ovaj proces vodi pod pritiskom publike i spoljašnjih uticaja, što dovodi u pitanje osnovne principe pravičnog suđenja.
Povodom, kako navodi, ozbiljno narušenih uslova u kojima se odvijaju suđenja u novosadskom sudu, a nakon današnjeg glavnog pretresa u predmetu protiv Stefana Kojovića, Nemanje Despotovića, Danila Raičevića i Nikole Blagojevića, Karadarević je naveo da ne može da kaže da je zadovoljan načinom na koji je postupak tekao, jer se odvijao u prepunoj sudnici, u prisustvu publike čiji je odnos prema njegovim branjenicima bio očigledno negativan.
Prema njegovim rečima, ispred suda su se tokom ročišta čuli povici sa megafona, skandiranje i zviždanje, što je dodatno uticalo na atmosferu u kojoj se vodi postupak.
"U takvom ambijentu bilo je teško obezbediti osnovne standarde pravičnog suđenja. Imao sam osećaj da se borim za elementarna prava odbrane, uključujući pravo na unakrsno ispitivanje svedoka. Sve to je, po mom mišljenju, dodatno opteretilo sudiju i otežalo njegovo nepristrasno odlučivanje - na šta sam apelovao i na šta sam upozorio prethodnim oglašavanjem u javnosti“, naglasio je Karadarević.
On je dodao da do sada nisu izneti konkretni dokazi koji bi potkrepili navode tužilaštva o krivici njegovih branjenika.
Karadarević je apelovao na institucije i javnost da omoguće nesmetano funkcionisanje pravosuđa.
"Nadam se da će do narednog ročišta sud biti oslobođen spoljašnjih uticaja i moći da funkcioniše u mirnoj i dostojanstvenoj atmosferi, jer ono čemu smo danas prisustvovali ne oslikava pravo na pravično suđenje – pravo koje mora biti garantovano svakome ko kroči u zgradu suda, bez izuzetka", naglasio je Karadarević.
Aktivisti SNS se sumnjiče za izvršenje dva krivična dela nasilničko ponašanje i jedno krivično delo teška telesna povreda.
Viši sud u Novom Sadu je u petak odbio žalbe njihovih branilaca na prethodno rešenje o produženju pritvora.
Sumnja se da su oni u noći između 28. i 29. januara u Novom Sadu fizički napali dva mladića i tri devojke, te da je, tom prilikom, jedna devojka teže, a jedan mladić lakše povređen.
Komentari (0)