Nastavljeno suđenje bivšim vođama tzv. OVK, svedoči bivši savetnik Veslija Klarka
Komentari
22/09/2025
-10:43
Suđenje bivšim vođama tzv. OVK Hašimu Tačiju, Kadriju Veseliju, Jakupu Krasnićiju i Redžepu Seljimiju, koji su optuženi za ratne zločine, nastavljeno je danas pred Specijalnim sudom u Hagu svedočenjem trećeg svedoka odbrane, Džona Dankana, koji je bio savetnik komandanta NATO Veslija Klarka od 1998. do 2001. godine.
Tokom prošle nedelje svedočila su prva dva svedoka odbrane - bivši pomoćnik državnog sekretara SAD Džejms Rubin i Pol Vilijams, ekspert za međunarodno pravo, koji je bio pravni zastupnik delegacije Prištine u Rambujeu.
Odbrana bivših vođa tzv. OVK počela je izvođenje dokaza 15. septembra.
Bivše vođe tzv. OVK optužnica tereti za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti počinjene u nelegalnim pritvorima tzv. OVK na KiM i u Albaniji od januara 1998. do decembra 2000. godine.
Suđenje je počelo je u aprilu 2023. godine, a tužilaštvo je iznošenje dokaza završilo 16. aprila ove godine.
U tom periodu tužilaštvo je pozvalo 125 svedoka u sudnicu i izvelo oko 3.000 materijalnih dokaza.
Tzv. OVK je tokom 1998. i 1999. godine izvršila brojne zločine, ubistva i otmice nad pripadnicima vojske i policije tadašnje Jugoslavije, Srbima i drugim nealbancima, kao i Albancima koji nisu prihvatili da budu njeni pomagači ili pripadnici.
Komentari (0)