Dačić u Bratislavi: Jačanje saradnje Srbije i Slovačke u borbi protiv kriminala i migracija
Komentari
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić istakao je danas u Bratislavi da su Slovačka i Srbija prijateljske i bratske zemlje, kao i da će se dobra saradnja unaprediti i u oblastima bezbednosti kao što su borba protiv organizovanog kriminala, terorizma, iregularnih migracija i u oblasti vanrednih situacija.
Ministar Dačić se sastao sa ministrom unutrašnjih poslova Slovačke Republike Matušem Šutajem Eštokom sa kojim je potpisao Sporazum između Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije i Ministarstva unutrašnjih poslova Slovačke Republike o zajedničkom nadzoru državne granice Republike Srbije.
„Mi smo dve izuzetno prijateljske i bratske zemlje, naši politički odnosi su na izuzetnom nivou, i predsednik Pelegrini, premijer Fico i predsednik Vučić imaju redovnu komunikaciju i odličnu saradnju. Zahvalni smo Slovačkoj na principijelnom stavu kada je reč o najvažnijem državnom i nacionalnom pitanju Srbije, a to je Kosovo i Metohija“, poručio je ministar Dačić i dodao da ga posebno raduje to da slovačka nacionalna manjina ima veoma dobre odnose sa drugim građanima Srbije na teritoriji Srbije gde ona živi, kao i da dobar prijem imaju i Srbi koji žive u Slovačkoj.
„Mi hoćemo da razvijamo naše odnose i u oblasti bezbednosti - zajednička borba protiv organizovanog kriminala, terorizma, iregularnih migracija, a naravno želimo i da uspostavimo dobru saradnju i međusobnu pomoć kada je reč i o vanrednim situacijama. Klimatske promene dovele su do toga da smo prošle godine imali nezapamćen broj intervencija našeg Sektora za vanredne situacije, odnosno vatrogasaca-spasilaca. Više od 35.000 intervencija je bilo, spaseno je više od 1.300 ljudskih života. Veoma je bitno da u ovoj oblasti budemo spremni na međusobnu saradnju“, istakao je ministar Dačić.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Kada je reč o borbi protiv iregularnih migracija, ministar je istakao značajne rezultate srpskog MUP-a.
„Postigli smo značajne rezultate u borbi protiv iregularnih migracija, praktično su one zaustavljene. Ove godine je broj ilegalnih prelazaka granice odnosno iregularnih migracija za 46 procenata manji u odnosu na prošlu godinu. Najveći broj migranata dolazi i dalje iz Severne Makedonije gde dolaze najviše iz Grčke. Jedan deo migranata dolazi iz Bugarske i većina tih ruta ima nameru da ide ka Evropskoj uniji, preko Mađarske, Hrvatske, Rumunije, a pokušavaju da to učine i preko Bosne i Hercegovine ka Hrvatskoj“, rekao je Dačić, naglasivši da je, kao što je i Evropska unija priznala, Srbija odigrala jednu od najznačajnijih uloga u zaustavljanju velikog migratornog talasa pre nekoliko godina.
Poručio je da je, imajući u vidu takvu situaciju sa iregularnim migracijama, Srbija pre nekoliko godina uspostavila saradnju sa Fronteksom, koja nam je, kako je istakao ministar Dačić, značajno pomogla u borbi protiv iregularnih migracija.
„Sama ta činjenica, sporazum sa Fronteksom, prisustvo 170 policijskih službenika iz Evropske unije, a istovremeno mi imamo i trilateralni sporazum sa Austrijom i Mađarskom, gde se takođe tridesetak policajaca iz tih zemalja nalazi u našoj zemlji kao pomoć i sada ovaj sporazum koji smo mi potpisali, praktično će omogućiti da se olakša rad naših organizacionih jedinica pre svega, granične policije i omogućiće da i slovački policajci mogu da nam pomognu u nadzoru državne granice“, naveo je ministar Dačić.
Na kraju, ministar Dačić je zahvalio na gostoprimstvu i zaključio da je policijska saradnja u borbi protiv kriminala rezultirala hapšenjem velikog broja lica uz zaplene velikih količina narkotika, bilo da je reč o operacijama protiv narkotika ili o onima koje su vezane za iregularne migracije, dodavši da će se ta borba nastaviti.
Komentari (0)