Zašto se obrušavaju tek renovinari plafoni i ko je odgovoran za to?
Komentari12/05/2025
-14:58
U poslednje vreme često stižu vesti da se obrušio plafon ili deo plafona u nekoj javnoj ustanovi ili u prolazima između zgrada. Poslednji slučaj desio se krajem prošle nedelje u Ulici Džona Kenedija između dve zgrade i to prekoputa vrtića, a ekstremniji slučaj, nedelju dana pre toga u jednoj školi u opštini Rača gde se obrušio plafon. Postavlja se pitanje čija je to odgovornost, zbog čega se to dešava često s obzirom na to da su se to fasade i plafoni koji su se obrušavali uglavnom bili nedavno i rekonstruisani.
Reporterka Euronews Srbija bila je u Ulici Džona Kenedija kod prolaza između dve zgrade gde se desio poslednji slučaj urušavanja fasade.
Fasada je donekle sanirana, skinuti su delovi koji su otpali.
To je samo jedan od slučajeva koji se dogodio u poslednje vreme.
Dešavalo se da otpadnu delovi plafona na fakultetima, u zdravstvenim javnim ustanovama, u policijskim stanicama.
Uglavnom nije bilo teže povređenih, ali jedan od najekstremnijih slučajeva koji se dogodio bio je u opštini Rača kada je u jednoj školi otpao plafon koji je, kako kažu, bio težak 900 kilograma.
Srećom, tada nije bilo dece u učionici i izbegnuta je nesreća.
Čija je greška?
U slučaju obrušavanja plafona u Kliničkog centru u Nišu rečeno je da je tu greška izvođača radova.
Postavlja se pitanje čija sve greška može da bude i zbog čega dolazi do pada plafona i fasada u poslednje vreme.
Građevinski inženjer Vladimir Tijanić kaže za Euronews Srbija da je tu prilično jasna situacija jer su nestručnost i korupcija uglavnom uzročnici obrušavanja nečega što je tek renovirano i rekonstruisano.
Ta pojava je, kaže, učestala poslednjih mesec dana, navodeći da je i na nadvožnjaku na Ibarskoj magistrali pala ograda sa mosta.
"To je još jedna konstrukcija sa koje je nešto palo. Međutim, ona nije bila rekonstruisana što znači da tu već ne može da bude kriv ni izvođač, neki nadzor, kao što stalno čujemo takve konstatacije, već je jednostavno građevinska inspekcija morala da primeti da ima nekih nedostataka na tim objektima, da ih eventualno zatvori za korišćenje i da da nalog odgovarajućim institucijama da postupe, tj. pristupe sanaciji tih objekata", rekao je Tijanić.
Kako deluje građevinska inspekcija
Tijanić objašnjava da inspekcija samostalno može da izađe na teren i izvrši pregled na nekom sumnjivom mestu, a može da primi i prijave građana.
Euronews
On, međutim, kaže da inspekcija vrlo traljavo radi svoj posao.
"Mi smo kao odbornička grupa Zeleno-levi front u Skupštini opštine Novi Beograd predložili da se poveća budžet za inspekcijske poslove, kako bismo malo poboljšali njihov rad, kako se ne bi dešavale ove stvari koje možemo da vidimo. Međutim, naravno, to nije prihvaćeno", rekao je on.
Tijanić napominje da su se u bloku 30 stanari žalili da inspekcija više puta nije izlazila na teren, a da su primetili da su se na nadstrešnici između zgrada pojavile okom vidljive prsline na koje niko nije reagovao.
"Čak taj prostor nije ni ograđen. Oni tamo imaju istu situaciju da im delovi fasade otpadaju, na to je inspekcija reagovala tako što je ogradila taj deo i to tako stoji godinama. Niko ne reaguje, na sanaciji se ne radi, tako da je samo pitanje da li će nekad opet nešto nekome pasti na glavu", rekao je sagovornik Euronews Srbija.
Kakav je epilog?
U Rači je zbog pada plafona u jednoj školi podneta prijava protiv NN lica.
U drugim slučajevima nije viđen takav ishod, pa se postavlja pitanje ko će onda biti odgovoran i zbog čega nema reakcija.
"Ako nema reakcija, pretpostavlja se da je to neka koruptivna radnja koja je u sprezi i sa podobnim izvođačima radova, a i lokalnim vlastima koje u svemu tome učestvuju i zajedno pokušavaju da na lošim i nekvalitetnim radovima zarade novac za sebe", kaže Tijanić.
On objašnja šta bi trebalo preduzeti i kakav bi trebalo da bude procedura kada se dese takve situacije sa obrušavanjem fasade ili plafona, navodeći da bi prvo trebalo utvrditi šta se zapravo desilo.
"Kada nešto padne, kao što smo imali situaciju u Novom Sadu gde se odmah pristupilo uklanjanju betona, trebalo bi prvo da stručnjaci izađu na teren da provere šta se zapravo desilo, da li je tu bio neki tehnički propust ili je ljudski faktor ili nešto treće se desilo. Tako da mi sa sigurnošću ne možemo da znamo, kada se mesto nesreće raskloni odmah, šta se tačno desilo. Tako da bi trebalo prvo stručno lice da da svoje mišljenje, pa tek onda da se pristupi daljim koracima", rekao je Tijanić.
Osim slučajeva koji su se već desili sa obrušavanjem postoje i neki na koje građani i dalje ukazuju, reakcija nema ili su takve da se samo ogradi prostor, ali podnete su i neke krivične prijave, pa se čeka epilog.
Komentari (0)