Društvo

Pojavile se lasice u Mirijevu: Iako sitne, stručnjaci upozoravaju da su vrlo krvoločne - ima li razloga za strah?

Komentari
Pojavile se lasice u Mirijevu: Iako sitne, stručnjaci upozoravaju da su vrlo krvoločne - ima li razloga za strah?
Pojavile se lasice u Mirijevu: Iako sitne, stručnjaci upozoravaju da su vrlo krvoločne - ima li razloga za strah? - Copyright profimedia

Autor: Euronews Srbija

18/07/2025

-

11:25

veličina teksta

Aa Aa

Stanovnici beogradskog naselja Mirijevo poslednjih dana sve češće prijavljuju pojavu lasica u svojim dvorištima i ulicama. Iako su mnogi iznenađeni prisustvom ovih životinja u gusto naseljenom urbanom području, stručnjaci tvrde da razloga za paniku nema, ali upozoravaju da njihovo prisustvo ukazuje na određene probleme u životnoj sredini.

Slobodan Ljubojević iz Lovačkog saveza Srbije kaže za Euronews Srbija da nije istina da lasice ne žive u blizini ljudi, te da se često javljaju u seoskim sredinama. 

"Lasice su sitne, krvoločne životinje, teške oko 800 grama. Pripadaju porodici kuna, a hrane se uglavnom glodarima. Prate mesta gde ima glodara, a Mirijevo se širi ka prirodnom okruženju, tako da njihova pojava u ovom naselju nije toliko neuobičajena“, objašnjava Ljubojević.

Kako kaže, iako su male, lasice su veoma vešte lovkinje koje često ubijaju više nego što mogu da pojedu. Međutim, kada je hrana lako dostupna - poput životinjskog otpada - one će, kao i mnoge druge životinje, radije birati strvinu nego ulaziti u lov.

"Pretpostavljam da je neadekvatno odlaganje životinjskog otpada jedan od glavnih razloga zbog kojih su se pojavile u naselju“, kaže Ljubojević.

Da li napadaju ljude?

Iako njihova pojava izaziva nelagodu kod građana, stručnjaci ističu da lasice nisu direktna pretnja po ljude.

"Ne bi trebalo da budu opasne. Mala su to stvorenja. Mogu eventualno da napadnu sitne ljubimce, ali uglavnom se hrane glodarima, fazanima, pticama, jajima i strvinom. Napad na čoveka je malo verovatan, osim ako se ne osete ugroženim“, dodaje Ljubojević.

Na pitanje kako građani treba da reaguju ukoliko primete lasicu u svom komšiluku, Ljubojević objašnjava da je reč o zaštićenoj divljoj vrsti, koja se ne može slobodno loviti.

"Lasica je lovostajska i zaštićena vrsta. Može se uklanjati samo u slučajevima kada izaziva štetu, i to uz posebno odobrenje Ministarstva poljoprivrede. Međutim, lov nije dozvoljen u urbanim sredinama, jer se može sprovoditi tek 200 metara od naseljenih objekata“, kaže on.

Zato Ljubojević savetuje građane da se u takvim situacijama obrate nadležnim gradskim službama.

"Pretpostavljam da je u ovom slučaju najadekvatnija adresa Beoveterina“, zaključuje.

Komentari (0)

Srbija