Obavezni vojni rok u Srbiji: Hoće li regruti od septembra u kasarne ili će ipak biti odlaganja?
Komentari23/07/2025
-09:03
Najavljivano kao neophodno kako bi se rezervni sastav podmladio, a vojno sposobno stanovništvo obučilo za odbranu zemlje, uvođenje obaveznog vojnog roka aktuelna je tema u Srbiji već nekoliko godina. U nekoliko navrata najviši vojni državni zvaničnici poručivali su da bi regruti na obavezne obuke mogli da krenu već od septembra. Međutim, sve je manje izvesno da će se to i dogoditi.
Tih 75 dana obuke za 20.000 regruta na godišnjem nivou bio je predlog generalštaba koji je državni vrh usvojio. Resorni ministar Bratislav Gašić u januaru je poručio da bi već do maja pred poslanicima mogao da se nađe zakon koji bi regulisao vojnu obavezu. Međutim, to se nije dogodilo, a zakona u skupštinskoj proceduri nema ni danas.
Za konsultanta iz oblasti geopolitike Nikolu Lunića, predloženi model obuke je kontraproduktivan jer, pored osnovne, ne predviđa i specijalističku obuku neophodnu za savremene izazove.
Kao razlog zbog kojeg ne očekuje da će regruti u kasarne ući već u septembru, navodi aktuelnu društveno-političku krizu.
"Mislim da i logistički i politički u ovom trenutku Srbija nije spremna za obavezno služenje vojnog roka koje je najavljeno od septembra. Pa jedna stvar je što bi se to upravo odnosilo na mlade, a znači na studente sada. Mnogi od njih bi trebalo da budu u regruti. U tom kontekstu mislim da bi to u ovom trenutku, naravno, samo pogoršalo stanje u ovoj političkoj krizi", rekao je Lunić.
Ipak da uzrok mogućeg odlaganja nije u društveno-političkoj krizi, već u potrebi da vojska izvrši unutrašnju reorganizaciju i temeljno se pripremi za prelazak iz profesionalnog u mešoviti sastav, smatra vojni analitičar Ivan Miletić. Zbog toga, mart sledeće godine vidi kao realni trenutak za polazak u redovnu vojsku.
"Iako treba da se pomeri, to je okej, sve vojske to rade, zato što ako uradite nešto na brzinu, možete da utičete na borbenu gotovost vojske. Ako uradite na planiran i organizovan način, pa malo kasnije, onda držite, što se kaže, borbenu komponentu vojske i uvodite taj regrutni kontingent bez da dođe do ometanja i uticaja na borbenu gotovost", ističe Miletić.
Kada bi zakon o obaveznom vojnom roku mogao da se nađe u Skupštini Srbije, nije poznato ni predsednici parlamenta Ani Brnabić, koja je nedavno za Euronews Srbija rekla da će skupština uraditi svoj deo posla kada za to dođe vreme.
Ipak, Skupština Srbije je deo posla već uradila krajem prošle godine, kada je budžetom odredila sredstva za ovu namenu.
Budžetom za 2025. godinu za služenje vojnog roka predviđeno je oko 87 miliona evra, od kojih je oko 17 miliona raspoređeno za obnovu kasarni u kojima će služiti budući regruti. Koliko je tih sredstava do sada utrošeno i da li su neki objekti već rekonstruisani, nismo uspeli da saznamo zbog toga što Ministarstvo odbrane na postavljena pitanja Euronews Srbije nije pružilo odgovor.
I dok se u Srbiji još uvek nagađa kada bi regruti mogli u kasarne, u Hrvatskoj je ova tema već bila na dnevnom redu parlamenta, a očekuje se da bi vojska mogla postati obavezna od januara 2026. godine.
Komentari (0)