Društvo

Oprez sa baterijama za električna vozila: Kako ih pravilno puniti u stanu i na šta obratiti pažnju

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

23/07/2025

-

11:35

veličina teksta

Aa Aa

U Surčinu je juče u jednoj zgradi izbio požar u kome je jedna žena zadobila teške telesne povrede, a dvoje dece se nagutalo dimom. Prema nezvaničnim informacijama, vatru je izazvao električni bicikl i to tokom punjenja. Postavlja se pitanje zbog čega su električna vozila na punjaču poslednjih par godina uzročnici nekoliko požara, kako sprečiti takve situacije i kako ih bezbedno puniti i čuvati u stanu. 

Električar Nemanja Milosavljević kaže za Euronews Srbija da je u slučaju požara takvih vozila verovatno da se uređaj prepunjavao, odnosno da je bio na punjaču dok je baterija bila u punom kapacitetu. 

On objašnjava da su tu najveći problem baterije koje su pune litijum-jonske kiseline za koju navodi da vrlo zapaljiva i da ju je vrlo teško ugasiti kada se zapali. 

"Ako uzmemo u obzir sam kvalitet uređaja, to su kineski trotineti koji nemaju neki kvalitet koji bi trebalo da bude za takvu vrstu upotrebe, verovatno zbog samog prevelikog punjenja i zbog temperatura koje takođe utiču na to, to sve u kombinaciji je verovatno dovelo do samozapaljivanja ovog trotineta", rekao je Milosavljević. 

Milosavljević kaže da u slučaju kada se, na primer, zapali električni automobil na putu, zbog litijum-jonske kiseline vozilo bukvalno mora da sagori i ne može da se ugasi koliko je ta kiselina jaka. 

"To je vrlo zapaljiva supstanca. Međutim, šta je problem? Nisu problemi samo ti električni uređaji, odnosno vozila na baterije. Problem takođe u domaćinstvima stvaraju i uređaji koji služe za rashlađivanje prostora, odnosno klima uređaji, frižideri i zamrzivači. Oni koriste zapaljivi freon koji je takođe vrlo eksplozivan, gori pod velikim pritiskom i vrlo ga je takođe teško gasiti. Tako da nemamo samo problem što se tiče električnih vozila, već imamo i problem sa kućnim aparatima", rekao je on.

Kako pravilno puniti električne uređaje?  

Električno vozilo treba skinuti sa punjača kada se napuni, a pitanje je šta u slučaju punjenja mobilnih telefona ili drugih uređaja koje ljudi često ostavljaju na punjačima. 

profimedia

 

Milosavljević objašnjava da svaki uređaj koji ima bateriju ne treba puniti do kraja. 

On kaže da za duži vek baterije uređaj treba napuniti na 80 odsto. 

"Znači, već na 80 odsto mi možemo da isključimo punjač i da samim tim produžimo vek rada baterije. Neki uređaji imaju to stopiranje punjenja kada ono dođe do 100 odsto, ali nemaju svi", kaže on. 

Budući da je sezona godišnjih odmora i da će mnogi otputovati i svoje domove ostaviti bez nadzora, postavlja se pitanje kako pravilno da obezbedimo svoje domove koje sotavljamo bez nadzora. 

Milosavljević je rekao da je najbolje ugasiti struju u potpunosti ako je to moguće, navodeći da treba isključiti glavne aparate koji mogu da izazovu požar.

"Šporet, bojler, punjače obavezno, znači te neke stvari koje su direktno, konstantno uključene", naveo je sagovornik Euronews Srbija.

Komentari (0)

Srbija