Kako će izgledati nova akademska godina? Jović: Neće biti teško osloboditi zgrade fakulteta
Komentari
23/07/2025
-16:47
Nakon što su studenti Visoke zdravstvene škole saopštili da im je nenastavno osoblje dalo rok od dva sata da napuste zgradu, a sličan scenario juče se dogodio i na Filološkom fakultetu u Beogradu, pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović izjavio je za Euronews Srbija da je takav pristup neminovan tamo gde kompromis sa studentima nije postignut.
"Imamo različite primere na visokoškolskim ustanovama. Recimo, Fizički fakultet u Beogradu je prvi izašao iz fizičke blokade, i to dogovorom između rukovodstva i studenata. Na Filološkom fakultetu kompromis nije postignut, pa je bilo neophodno da se studentima da rok da napuste zgradu“, rekao je Jović.
Prema njegovim rečima, slične situacije mogu se očekivati i na drugim fakultetima.
"Pretpostavljam da će ova dešavanja biti početak procesa i na drugim fakultetima, naročito onima koji su u istoj zgradi. Upravni odbori zaista pokušavaju da postignu kompromis, ali ako to ne uspe, moraće da primene ovakav metod“, rekao je Jović i dodao da broj studenata koji trenutno učestvuju u blokadama više nije problematičan.
"Sada govorimo o jednocifrenim brojevima studenata koji blokiraju ustanove. Neće biti teško osloboditi zgrade i privesti ih nameni.“
Jović je naglasio da je prelazak na standardni način izvođenja nastave neophodan, posebno zbog laboratorijskih i praktičnih vežbi koje se ne mogu sprovoditi onlajn.
Šta će biti sa kvotama za FDU, FPU i Filozofski?
Govoreći o prijemnim ispitima koji su u toku ili tek predstoje, Jović ističe da se oni uglavnom odvijaju bez problema.
"Pojedini univerziteti su već završili prijemne ispite. Fakulteti koji su ih ranije organizovali na mestima poput Beogradskog sajma to čine i sada. Oni koji ne mogu u svojim prostorijama, imaju zakonsku mogućnost da ih organizuju van sedišta“, rekao je.
Kada je reč o kvotama za upis studenata na pojedinim fakultetima, Jović navodi da tri fakulteta još uvek nisu dobila budžetske kvote: Fakultet dramskih umetnosti, Fakultet primenjenih umetnosti i Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu.
"To neće biti tema sutrašnje sednice vlade, ali postoji mogućnost da se uskoro odrede kvote za ta tri fakulteta. Oni su poslednji počeli s organizacijom online nastave — tek 7. ili 14. jula — i država mora da vidi kako će se odvijati nadoknada nastave“, kaže Jović.
Euronews Srbija
Na pitanje kako se prati kvalitet onlajn nastave, Jović odgovara da postoji više mehanizama.
"Jedan nivo su izveštaji fakulteta, koji se dostavljaju i zbog nadoknada za plate. Drugi je prosvetna inspekcija koja će nasumično proveravati sprovođenje nastavnog plana. Ključnu ulogu ima Nacionalno akreditaciono telo koje sprovodi redovne spoljašnje provere. Oni već prikupljaju podatke koji pokazuju da li se nastava zaista izvodi ili je sve ostalo na papiru.“
Ukoliko se pokaže da se nastava i ispiti zaista sprovode kako je planirano, Jović potvrđuje da će spomenuti fakulteti verovatno dobiti budžetske kvote.
"Država ne želi da kažnjava nikoga, ali mora da bude sigurna da postoji posvećenost nastavnom procesu. Kada je reč o Univerzitetu umetnosti, njihovi prijemni ispiti su planirani tek za kraj avgusta, što im daje još vremena. Filozofski fakultet sada može da rangira studente, ali ne i da upiše budžetske, jer kvote donosi vlada", ukazuje on.
O dugovanjima fakulteta i "zamrzavanju" godine
Govoreći o finansijskim problemima, Jović navodi da je država u procesu prenosa prve rate sredstava za stalne troškove fakulteta, u skladu s izmenama zakona iz marta 2025. godine.
"Ti troškovi uključuju nadoknade po posebnom kolektivnom ugovoru i srazmerne iznose za materijal. Naravno, država će ispoštovati svoje obaveze, ali i fakulteti moraju da ispune svoje, a to je izvođenje studijskih programa. Bez toga ne možemo govoriti o dinamici isplate“, objasnio je.
Na pitanje da li studenti koji ne stignu da polože sve ispite do 1. novembra mogu da zamrznu godinu, Jović pojašnjava da je Univerzitet u Beogradu izmenio statut kako bi omogućio mirovanje studentskog statusa u vanrednim okolnostima, ali napominje da to rešenje nije u duhu Zakona o visokom obrazovanju.
"Mislim da su time preuzeli odgovornost koju im zakon ne omogućava. Još uvek se vodi diskusija o toj normi. U međuvremenu su se okolnosti promenile, nastava i ispiti su obezbeđeni", navodi Jović.
Dodaje da zamrzavanje godine ne može da se traži proizvoljno i u poslednjem trenutku, već mora biti definisano rokom i pravilima.
"Većina statuta predviđa da vam se u zamrznutoj godini ne priznaju ni ispiti ni predispitne obaveze. Ako je godina zamrznuta, krećete iz početka 1. oktobra. Zato je važno da se o svemu ovome razgovara sa predstavnicima ministarstva i Vlade i da se donese jedinstven stav" zaključuje on.
Ceo razgovor sa pomoćnikom minista pogledajte u videu ispod.
Komentari (0)