Društvo

Potrošači u Srbiji bez mogućnosti kolektivne tužbe: Udruženja kažu da bi to značilo bolju zaštitu od nepoštene prakse

Komentari

Autor: Euronews Srbija

01/02/2022

-

21:09

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Kolektivna tužba je pravni institut dostupan građanima SAD i brojnih evropskih zemalja ali ne i građanima Srbije. Zbog toga, udruženja potrošača apeluju da se kolektivna tužba vrati u zakon o Parničnom postupku Republike Srbije, ali kako sagovornci Euronews Srbija kažu, uslišenje tih apela još uvek nije na vidiku, makar za sada.

Koliko je kolektivna tužba važna vidi se na jedom od primera Udruženja građana "Efektiva", 2013. godine koje je ju je tada podnelo protiv banaka zbog kredita u švajcarskim francima. Međutim Ustavni sud je odlučio da odredbe o kolektivnoj tužbi u tadašnjem zakonu nisu dovoljno jasne i primenjive, pa je tužba i odbačena. 

Zbog toga, Jovan Risitć iz udruženja "Efektiva" kaže za Euronews Srbija da je donet novi zakon o Parničnom postupku, ali i objašnjava da pitanje kolektivne tužbe nije rešeno.

"Zakon o parničnom postupku se menja kao što znamo u korist banaka, a to znači u korist krupnog kapitala", kaže Ristić i otvara pitanje zaštite, kako kaže, običnog čoveka koji se stavlja u drugi plan.

"Nigde ne vidim da se uopše pominje vraćanje kolektivne potrošačke tužbe. To će u ovoj zemlji da se desi samo na predlog direktive EU. Međutim, oni bi mogli da reaguju jedino možda zbog harmonizacije propisa Srbije i Evorpe. Inače, ne dajem ni dva odsto šanse da se to desi", smatra Ristić.

Inače, o vraćanju koleketivne tužbe u Zakonu o praničnom postupku (ZPP) bilo je više reči 2018. godine na sastanku između ministarstava i nacionalne organizacije potrošača Srbije. Međutim, Goran Papović iz ove organizacije kaže za Euronews Srbija da se na tome se stalo.

"Mi smo imali razgovore sa predstavnicima Evropske komisije, odnosno delegacijama koje su dolazile ovde. Svi su oni za, ali očigledno je da i dalje postoji jak lobi kada su u pitanju bankari ili neke druge organizacije jer se posle toga ništa nije desilo. Nama su sada, u novom zakonu, dali prekršajne naloge koji u neku ruku mogu nešto da zamene. Međutim, to nije dovoljno jer su prekršaji jedno, a kolektivna tužba sasvim drugo", smatra Papović.

Ono što je problem, a na šta ukazuju sagovornici Euronews Srbija, je da po ukidanju kolektivne tužbe, građani svoja prava mogu da ostvare u upravnom postupku i to preko ministarstva trgovine.

Ristić takođe kaže da je novim zakonom o zaštiti potrošača naustavno smanjen i dostignut nivo kolektivne svesti o zaštiti potrošača.

"To je učinjeno na takav način da je nepoštena poslovna praksa izuzeta iz kolketivne zaštite. Znači njome se sada bavi tržišna inspekcija koja, kada se time uopšte bavila, bavila se u pojedinačnim slučajevima. To treba da znaju potrošači. Tačnije da je njihova zaštita od nepoštene prakse na veoma lošim nogama", kaže Ristić.

Međutim, Euronews Srbija nije dobio odgovor iz Ministarstva pravde o tome da li će kolektivna tužba biti vraćena u Zakon o parničnom postupku. Sa druge strane, Papović kaže da prostora ima, ali ne i volje.

"Msilim da ima prostora i u narednom periodu. Sve više i sve ozbiljnije i to argumentovano, smo pisali i predsednici Vlade Srbije kao i predsedniku države. Argumentovano smo dostavili dopise. Oni su to uputili ministarstvu trgovine i ministarstvu pravde. Za sada nemamo odgovor. Tri puta smo im pisali i svaki naš dopis je evidentiran. Očekujemo da ćemo u narednom periodu dobiti odgovor", smatra Papović.

Kolektivna tužba postoji u susednoj Hrvatskoj, a najavljuje se usvajanje u Crnoj gori. U potrošačkim organizacijama navode da bi vraćanje tog instituta u srpsko zakonodavstvo umnogome rasteretilo i sudski sistem.

Jevtić: Kolektivna tužba omogućava pravnu jednakost

Miodrag Jevtić iz advokatske firme Gecić Law objašnjava za Euronews Srbija da kolektivna tužba vrsta pravnog sredstva koja se u građansko - pravnim stvarima omogućava zaštita kolektivnih interesa.

"Njome se omogućava potrošačima, iako nije ograničena samo na njih, da u pravom smislu mogu da budu izjednačeni sa suprotnom stranom na kojoj se uglavnom nalaze veće, ekonomski moćnije, koorporacije", objašnjava Jevtić i dodaje da je sporno to što je Ustavni sud ranije ocenio da određene odrebde koje se odnose na nju nisu precizirane.

Euronews

"Nekadašnja verzija Zakona o parničnom postupku je predviđala kolektivnu tužbu, ali je problem nastao u Ustavnoj oceni sekcije zakona koji se odnose na nju. Zapravo to se odnosi na članove od 494 do 595 tadašnjeg Zakona o pravničnom postupku. Ustavni sud je ocenio da jedan njihov deo nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srbije. Zamerke se odnose na to kako su određene odredbe definisane, kao i da su one nedovoljno precizne i kao takve predstavljaju opasnost za pravnu sigurnost države", objašnjava on.

"Znači, kolektivna tužna nije sama po sebi problem ali je problem to što je potrebno usaglasiti niz zakona njemu. Zakon o praničnom postupku je samo jedan od njih. Tu su i zakon o udruženjima, zakon o potrošačima i slično", dodao je.

Komentari (0)

Srbija