Vladimir Gajić za Euronews: Šmit deluje kao kolonijalni upravnik neke afričke zemlje iz 19. veka
Komentari25/04/2025
-14:42
Dešavanja u Bosni i Hercegovini, uključujući pokušaj hapšenja predsednika Republike Srpske, dominiraju domaćim medijima. O situaciji u Bosni i Hercegovini razgovarali smo sa advokatom Vladimirom Gajićem u emisiji "Prelistavanje štampe".
Govoreći o pokušaju hapšenja predsednika Dodika, sagovornik objašnjava kako Kristijan Šmit deluje mimo ovlašćenja i mandata.
"Šmit deluje kao kolonijalni upravnik neke afričke zemlje iz 19. veka. Nema nikakve sumnje da se on na toj poziciji nalazi na neregularan način. Na osnovu Dejtonskog sporazuma, bio je obavezan da bude izabran u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, ali do toga nikada nije došlo. Zbog toga, on nikome ne polaže račune, ne može da prisustvuje sednicama Saveta bezbednosti i ne može da podnosi izveštaje", navodi advokat Gajić i podvlači:
"On uticaj pre svega vuče od svoje matične zemlje, Nemačke, koja očigledno ima nameru da ponovo, odnosno i dalje, bude ključni politički faktor na Balkanu."
Sagovornik je dodao kakao smatra da im više ne odgovara Dejtonski mirovni sporazum, kao i entitetska samostalnost Republike Srpske.
Euronews Srbija
"Ovo što sada radi Šmit, to su bili razlozi zbog kojih je izbio rat. Ne znam da li neko ima interes da nas ponovo vrati u to vreme. Zna se šta je Federacija Bosne i Hercegovine. Ona je sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda. To ne može niko da dovede u pitanje, sem ukoliko bi se sve tri strane dogovorile da promene odredbe Dejtonskog sporazuma.“
Prema Gajićevom shvatanju, pokušaj hapšenja predsednika Republike Srpske nije legalan, pogotovo u kontekstu toga da je Kristijan Šmit "dao sebi za pravo da donosi zakone".
"To je nešto što nismo imali još od Luja XIV u Evropi, da jedan čovek sam donosi zakone. Tako je donao izmene Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine", pojašnjava Gajić.
On je rekao kako presuda Miloradu Dodiku nije pravosnažna i da tek predstoji žalbeni postupak.
"Ne znam koliko treba tom sudu da reši po žalbama koje su, pretpostavljam, već podneli Dodikovi advokati, ali u svakom slučaju, to što je on učinio, on za to nema ovlašćenja (Kristijan Šmit). Znači, da izmeni krivični zakon i da postane krivično delo ako neko ne poštuje odluke visokog predstavnika", kaže on.
Kako kaže, Republika Srpska ne priznaje Kristijana Šmita za visokog predstavnika jer on nije izabran na legalan način
"Prema tome svaka njegova akcija je jedno pravno uzurupiranje tog životnog prostora u BiH", podvlači sagovornik.
Govoreći o ukidanju finansiranja, Gajić smatra da se direktno utiče na onemogućavanje održavanja demokratskog društva.
"Mislim da se sve više pokazuje da je to provizorijum, da to nije država. Ni posle 30 godina od Dejtonskog sporazuma federacija nije postala država", kaže Gajić.
Govoreći o navedenom slučaju, kaže kako je ovo u pitanju presedan iza koga stoji Nemačka.
"Kao što sam rekao, ovo se dešavalo u 18. i 19. veku, kada neko porobi neku državu pa postavi guvernera. Britanci su bili majstori u tome, postave guvernera i on je apsolutna vlast u toj državi, kao neki apsolutni monarh. To je sada u pokušaju gospodin Šmit, ali iza toga stoji nemačka politika", kaže Gajić.
On je dodao kako smatra da srpski narod treba da bude svestan toga da Nemačka nikako ne može biti prijatelj Srbiji i da treba uvek voditi računa o tome kakvi su njihovi interesi na Balkanu.
"Oni su uvek u suprotnosti sa interesima srpskog naroda", konstatuje sagovornik.
Takođe, Gajić smatra da navedena dešavanja u Bosni i Hercegovini pozitivno utiču na rejting predsednika Dodika, jer, kako kaže, većina građana Srpske nedavni događaj ne vidi kao napad na njega, već ga vidi kao napad na Republiku Srpsku.
Celo gostovanje pogledajte u video prilogu na početku teksta
Komentari (0)