Politika

Srpski pasoš moćniji nego ikad: Sloboda kretanja na najvišem nivou od 2006. godine

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

24/07/2025

-

15:10

veličina teksta

Aa Aa

Srpski pasoš zadržao je 34. poziciju na globalnoj rang-listi najvrednijih putnih dokumenata prema Henley indeksu, što je najbolji plasman Srbije od 2006. godine, kada je započeto rangiranje. Ovaj položaj omogućava građanima Srbije putovanje bez vize u 137 zemalja, što potvrđuje značajan napredak u slobodi kretanja. Na čelu liste nalazi se Singapur, čiji pasoš omogućava bezvizni pristup najvećem broju zemalja, dok su na 7. mestu pasoši EU zemalja poput Danske, Finske, Francuske, Nemačke, Irske, Italije i Španije, a Hrvatska i Slovenija dele deveto.

Dušan Kozarev, generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Srbije, istakao je značaj ovog dostignuća, naglašavajući da je Srbija postala "jedna od najslobodnijih nacija kada je u pitanju putovanje svetom". Prema njegovim rečima, ovo je najbolja pozicija otkad se koriste crveni srpski pasoši, a ključni faktori su ispunjavanje najsavremenijih standarda, uključujući biometrijske i pravne uslove, kao i uključivanje Srbije na Belu Šengen listu. Ovo omogućava nesmetano kretanje u zemljama Šengena i regiona, uz kontinuirane napore da se proširi lista zemalja sa kojima Srbija ima bezvizni režim.

Kozarev je naglasio da se vode pregovori sa zemljama Kariba, Afrike i Latinske Amerike, uz posebnu nadu u ukidanje viza sa Velikom Britanijom, iako to zavisi od unutrašnjih procedura druge strane.

"Pregovaramo da tamo gde imamo diplomatske i službene pasoše, a te zemlje su na Beloj Šengen listi, a mi njima iz nekog razloga nismo ukinuli vize, kao ni oni nama, da ukinemo vize jedni drugima", rekao je Kozarev i dodao da se očekuje da će još zemalja biti dodato na srpsku "belu listu“ nakon formalnih ratifikacija.

Pored običnih pasoša, diplomatski i službeni pasoši omogućavaju pristup dodatnih tridesetak zemalja, što olakšava zvaničnicima međunarodnu saradnju. Ipak, oko pedeset zemalja i dalje zahteva vize od građana Srbije, ali Kozarev ističe da procedure za dobijanje viza nisu preterano složene.

"Uglavnom smo postigli dogovor za dobar deo zemalja za koje nam treba viza, da ona nije nešto previše komplikovana i naporna za pribavljanje", izjavio je.

dam Radosavljevic / Alamy / Profimedia

 

Ministarstvo spoljnih poslova aktivno radi i na promociji srpskog pasoša kroz program "Uzmi srpski pasoš", koji je izazvao veliko interesovanje, posebno među dijasporom. Kozarev je objasnio da se tokom konzularnih dana i festivala iseljenika obaveštavaju potomci srpskih državljana o njihovom pravu na državljanstvo.

"Mnoge kategorije ne znaju da imaju prava na naše državljanstvo", rekao je, dodajući da se koriste internet i mediji za širenje ove inicijative.

Kozarev ističe da ovaj uspeh odražava strateške napore Srbije u poslednjih nekoliko godina, posebno od dolaska ministra Marka Đurića, ka jačanju međunarodne pozicije i slobode kretanja građana.

"Srbija nastavlja da teži povratku na ugled koji je nekada imao jugoslovenski crveni pasoš, koji je usred Hladnog rata otvarao sva vrata“, ističe Kozarev.

 

Komentari (0)

Srbija