Politika

Vučić o NIS-u: Građani ne moraju da brinu, država preduzima sve mere, a jedna je i saradnja sa Mađarskom

Komentari
Vučić o NIS-u: Građani ne moraju da brinu, država preduzima sve mere, a jedna je i saradnja sa Mađarskom
Vučić o NIS-u: Građani ne moraju da brinu, država preduzima sve mere, a jedna je i saradnja sa Mađarskom - Copyright TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ

Autor: Euronews Srbija

27/11/2025

-

13:11

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da se Srbija nalazi u teškoj situaciji kada je u pitanju NIS, ali da građani ne treba da brinu, jer smo kako je dodao pripremljeni.

Predsednik Srbije je podsetio da je juče u Srbiji boravio mađarski šef diplomatije Peter Sijarto i da se video sa srpskim zvaničnicima, a da će on danas sa Orbanom razgovarati o tome kako da "obezbedimo potpuno energetsku sigurnost za građane Srbije".

"Naravno razgovaraćemo s svim drugim važnim geopolitičkim pitanjima o značaju za region i našim bilateralnim odnosima", dodao je Vučič.

Na pitanje na kakve korake se sprema Srbija ako stane pančevačka rafinerija i kako će obezbediti sigurnost Vučić je odgovorio da očekuje da NIS dobije licencu, ali da to još nije zvanično.

"Čeka se odluka Stejt departmenta, te odluke još nema. To nas dovodi u izuzetno tešku poziciju na koju smo mi pripremljeni. Nismo je se nadali, očekivali smo i nadali smo se nečemu drugom, ali pripremljeni smo i građani ne moraju da brinu... Država preduzima svoje mere, a jedna od tih mera jeste upravo saradnja sa Mađarskom", dodoa je Vučić.

Vučić j erekao i da Srbija želi da ubrza projektovanje i izgradnju naftovoda sa Mađarskom u dužini od 108 kilometara sa srpske strane i izrazio nadu da će to moći da se uradi po ubrzanim procedurama. Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara u Subotici, a nadovezujući se na govor mađarskog premijera Viktora Orbana o tome da je Vlada Mađarske odlučila da ubrza izgradnju tog naftovoda, kazao da će to značiti diverzifikaciji izvora nafte u budućnosti.

"Moći ćemo i da se oslonimo na jednog veoma pouzdanog prijatelja i saveznika kakva je Mađarska", rekao je Vučić. Dodao je da Srbija nije imala problema sa Janafom. "Lagao bih kada bih rekao da jesmo imali problema u funkcionisanju Janafa, ali prvi sat kada su uvedene sankcije, Hrvati su obustavili svaki dotok nafte i čekaće, valjda, sve moguće procedure da prođu i kada nam Amerikanci odobre, da tu naftu puste", kazao je Vučić.

Dodajući da su neki govorili da nije potreban naftovod sa Mađarskom, a da je on od pokretanja inicijative govorio da je to od strateškog značaja, Vučić je kazao da nije prošla ni godina dana, a pokazalo se da su bili u pravu.

TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ

 

"Verujem u dobre namere Trampove administracije i pozitivnom odgovoru"

Vučić je rekao da veruje da će Sjedinjene Američke Države doneti pozitivnu odluku u vezi sa davanjem licence NIS-u za nastavak rada. Vučić je u Subotici, odgovarajući na pitanje novinara da li to što se odluka iz SAD još čeka, znači da nas Amerika ucenjuje kako bi sada zavisnost od Rusije prebacila na svoju stranu, rekao da veruje u dobre namere administracije Donalda Trampa.

"Nadam se da će doneti pozitivnu odluku, kako su govorili da ne žele da Srbija bude pogođena i povređena i da su njeni interesi ugroženi. Tako da se nadam da će odluka biti pozitivna", kazao je Vučić. Kako je dodao, u svakom slučaju sve ono što je Srbija mogla da pruži kao garantije, to je i učinjeno. Istakao je da Srbija nije htela i neće da otima nečiju imovinu.

"Mi nismo komunisti, mi nećemo da otimamo imovinu, mi dajemo razumni rok za prodaju. Što se nas tiče, to je ruski izbor, to je pitanje za Ruse kome žele da prodaju, mi smo rekli samo kome ne može. MOL, Mađarska, arapski prijatelji, neki drugi, su uvek dobrodošli investitori u našu zemlju", naveo je Vučić.

Orban: Mađarska stoji na raspolaganju Srbiji

Mađarski premijer Viktor Orban rekao je da Srbija može da računa na podršku Mašarske. On je dodao i da će tokom današnjeg dana razgovarati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o svim pitanjima vezanim za energetsku stabilnost i mir. Orban je, u izjavi medijima zajedno sa predsednikom Vučićem u Subotici, nakon što su dobili nagrade Fondacije "Ištvan Pastor", kazao da uvek rado dolazi u Srbiju.

"Istina je da bismo trebali svake nedelje da se srećemo kako se brzo menja svet. Toliko puno događanja ima da praktično nedeljno bismo trebali razgovarati, ali nemamo za to vremena, jer moramo se baviti i drugim stvarima", rekao je Orban.

Kako je dodao, važno je da se ministri dve zemlje za privredu dogovaraju o važnim stvarima.

"Praktično, između Mađarske i Srbije imamo svakodnevne kontakte i hvala na podršci koju dobija Mađarska od predsednika Vučića i Srbije. I, naravno, za uzvrat, vi možete uvek računati na pomoć Mađarske u ovim veoma složenim vremenima", rekao je Orban. Najavio je da će danas tek razgovarati sa predsednikom Vučićem o raznim temama koje se tiču saradnje Srbije i Mađarske.

"Ta pitanja su veoma važna i staviće se na dnevni red tokom radnog ručka i nadam se da ćemo nakon večere moći da govorimo o uspešnom pregovoru o svim tim teškim pitanjima koja su vezana za energetsku stabilnost, za mir", kazao je Orban.

Uskoro opširnije na Euronews.rs

Komentari (0)

Srbija