Vučić: Sutra uveče sa Fon der Lajen i Koštom, nakon toga otvaram dve fabrike u Nišu
Komentari
09/12/2025
-14:12
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će u sredu imati važan sastanak sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i sa predsednikom Evropskog Saveta Antonijom Koštom, nakon čega, kako kaže, ide u Niš, gde će otvoriti dve nove fabrike.
"Imam veliki i važan sastanak za ovu zemlju sa Ursulom, ona organizuje večeru, i Antonio Košta i ja bićemo njeni gosti, da to tako definišemo. Dan nakon toga, ili odmah nakon toga, vraćam se, ali ne u Beograd, već u Niš, na jugoistoku Srbije. I nakon toga imaćemo dva velika otvaranja - jedne italijanske i jedne austrijske fabrike u Nišu, to su Ariston i Palfinger", kazao je Vučić.
On je to rekao na panelu pod nazivom "Evropska konkurentnost u fragmentisanom geopolitičkom okruženju", koji se održava na Forumu BELTALKS u organizaciji GLOBSEC-a.
"Istovremeno ćemo otvoriti i druge važne stvari: neke logističke centre, proširenja i širenja naučno-tehnoloških parkova, i najavićemo nove investicije postojećih kompanija, postojećih fabrika u Nišu, uglavnom evropskih, što je za nas važno", rekao je Vučić.
On je, odgovarajući na pitanje moderatora o nivou stranih direktnih investicija u Srbiju, napomenuo da je veoma ponosan što postoje različiti izvori stranih direktnih investicija.
"To je bio moj pristup, i to je razlog, i još uvek je razlog, zašto smo ispred drugih. Ali imali smo nedavno veoma uspešne biznis forume sa Britancima, sa Amerikancima", rekao je Vučić.
Podsetio je da Srbija učestvuje sa 54,5 odsto u ukupnom izvozu Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.
"Predložiću EU da primi zajedno sve kandidate sa Zapadnog Balkana"
Vučić je rekao da bi najbolja ideja bila da se svi kandidati sa prostora Zapadnog Balkana prime zajedno u EU kao punopravne članice, dodajući da će to predložiti na sastanku sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.
"Ako primite jednu, ili dve, ili tri od nas, šta ćemo onda sa ostalima? Kako ćemo se nositi s tim? Kako ćemo rešiti sva otvorena pitanja?", rekao je Vučić na panelu pod nazivom "Evropska konkurentnost u fragmentisanom geopolitičkom okruženju", koji se održava na Forumu BELTALKS u organizaciji GLOBSEC-a.
Dodao je da se radi o budućnosti regiona, ali i o budućnosti Evrope.
"Ako neko želi da razume geopolitiku, ovo je jedina stvar koju EU može da uradi: da primi sve nas zajedno, bez granica između nas. Srbi će se osećati bolje, Bošnjaci će se osećati bolje, Albanci će se osećati bolje, Hrvati će biti OK, Nadam se. I vidim samo dobre stvari kao zajednički imenitelj ove ideje. To je bila moja ideja i to ću otvoreno reći sutra i Antoniju Kosti i Ursuli fon der Lajen", rekao je Vučić.
Komentari (0)