Politika

Đurđević Stamenkovski položila venac u Aleji stradalih u šestoaprilskom bombardovanju

Komentari
Đurđević Stamenkovski položila venac u Aleji stradalih u šestoaprilskom bombardovanju
Đurđević Stamenkovski položila venac u Aleji stradalih u šestoaprilskom bombardovanju - Copyright Tanjug/Miloš Milivojević

Autor: Tanjug

06/04/2026

-

11:38

veličina teksta

Aa Aa

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednica Vladinog Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije Milica Đurđević Stamenkovski položila je danas venac u Aleji stradalih u šestoaprilskom bombardovanju na Novom groblju, u okviru obeležavanja Dana sećanja na početak Drugog svetskog rata u Jugoslaviji, 6. aprila 1941. godine.

Đurđević Stamenkovski je tom prilikom rekla da se agresija nije dogodila zbog toga što je Kraljevina Jugoslavija odlučila da uđe u Drugi svetski rat, već da je to bio čin odmazde.

"To je bio čin odmazde zbog činjenice da je veći deo naroda bio protiv svrstavanja i ratnohušačke politike. Nisu se Srbi mnogo promenili, mi smo i danas upravo na tom stanovištu, da je uvek bolje graditi mostove među narodima, nego rušiti ih i paliti", rekla je ministarka.

Podsetila je da je u bombardovanju stradalo hiljade žena, dece, staraca, civila, ali i da su uništena kulturna dobra poput Narodne biblioteke na Kosančićevom vencu.

Tanjug/Miloš Milivojević

 

Ona je istakla da je bombardovanje 6. aprila bilo uvertira za ono što je usledilo - kragujevačke Šumarice, kraljevačke žrtve, Jasenovac, Jadovno, Pag i druge logore i stratišta.

Vence su položili i delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova, Grada Beograda, gradskih opština Beograda, delegacije udruženja za negovanje tradicija i boračkih organizacija.

Minutom ćutanja je odata počast žrtvama, a posle polaganja venaca ministarka Đurđević Stamenkovski i predstavnici diplomatskog kora u Beogradu krenuli su u simboličnu šetnju kroz Aleju polažući bele ruže na spomen-ploče stradalih u bombardovanju 1941. godine. Na današnji dan - 6. aprila 1941. godine nacistička Nemačka je, bez objave rata, napala Kraljevinu Jugoslaviju.

Komentari (0)

Srbija