Đedović Handanović sa ambasadorom Cucumijem: Razgovarali o saradnji dve zemlje u energetskom sektoru
Komentari
20/05/2026
-16:28
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je danas sa novoimenovanim ambasadorom Japana u Srbiji Naohirom Cucumijem o saradnji dve zemlje u energetskom sektoru. Đedović Handanović je rekla da je Japan jedan od najvažnijih partnera Srbije na projektima u oblasti sigurnosti snabdevanja i energetske tranzicije.
"Važna nam je podrška japanske Vlade da ubrzamo projekat izgradnje RHE Bistrica. Verujem da smo u prilici da ove godine, uz podršku japanske strane, napravimo najveći napredak na razvoju projekta i završimo najveći deo procedura, posebno oko finansiranja izgradnje", navela je.
Dodala je da očekuje da će procedure sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA) biti efikasnije sprovedene u budućnosti. Srpska strana je intenzivno radila na pripremi projektno-tehničke dokumentacije uz usklađivanje sa zahtevima japanske strane.
"Do kraja meseca očekujemo njihove odgovore kako bismo nastavili aktivnosti pripreme tenderske dokumentacije, odnosno definisali strukturu finansiranja radova i bili spremni za početak izgradnje glavnog objekta elektrane u 2027. godini. RHE Bistrica nam je neophodna kako bismo napredovali u energetskoj tranziciji, integrisali nove kapacitete iz obnovljivih izvora energije u sistem ali i povećali sigurnost snabdevanja u zemlji", rekla je ona.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Ministarka je podsetila da Srbija i Japan imaju višedecenijsku uspešnu saradnju u energetskom sektoru i da se japanska tehnologija već četiri decenije pouzdano primenjuje u srpskim hidroelektranama poput revitalizovane reverzibilne hidroelektrane Bajina Bašta, koja je važna za balansiranje i skladištenje energije iz obnovljivih izvora.
"Nedavno smo pustili u probni rad i drugo postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u termoelektrani Nikola Tesla u kojoj se primenom japanskih tehnologija redukuju emisije štetnih gasova, uz smanjenje zagađenja životne sredine", navela je Đedović Handanović.
Ambasador Cucumi je rekao da će svojim angažovanjem doprineti daljem jačanju partnerskih odnosa i realizaciji zajedničkih projekata od obostranog značaja.
Komentari (0)